Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 19:38:31

Sitä en ymmärrä miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa. Tässä ei kielletty imettämistä vaan kerrottiin missä voi imettää.

Tupakoitsijat ohjataan tupakkapaikalle, on ravintoloita missä koiran kanssa tulevat ohjataan terassille jne. Jos ravintolassa ohjeistetaan, että ruoka syödään pöydässä eikä juoksennella ympäri ravintolaa lautanen kädessä ja rampata eri pöydissä syömässä, eikö silloin näin pidä toimia?

Jos joku menisi vaatekauppaan ostamaan housuja, sovittelisi niitä kaupan käytävällä ja kävelisi pelkät alushousut jalassa pitkin kauppaa aika pian hänetkin luultavasti ohjattaisiin sovituskoppiin vaikka ei näkyisi yhtään enempää kun uimarannalla ja ihan luonnollista vaatteiden vaihtaminenkin on.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 19:40:03

Edellinen

http://forum.hevostalli.net/read.php?f=9&i=10431190&t=10431190

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.8.26 19:40:07

Tai entäs jos joku vaikka varastaisi kaupasta! Siitä saa sakot niin kyllä imettämisestäkin pitää saada.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: OiVoi 
Päivämäärä:   20.8.26 19:43:39

Onko sulla piste kaikki kunossa?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   20.8.26 19:54:29

Puuhamaan ravintola, Hoplop, uimahallin pukkari, S-kaupan myymälän lastenosasto... Miksei niissä voisi imettää vauvaa?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 19:59:38

Huoh , tuossa lehtijutussa ei ollut kyse siitä, että imettäminen olisi kielletty vaan siitä, että ohjeistettiin imettämään pukukopissa. Nämä ovat kaksi aivan eri asiaa.

Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   20.8.26 20:02:46

Se osasto ei ole pukukopissa. Eli tarkoitin ihan sitä osastoa, en pukukoppia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.8.26 20:42:00

Luitko Faktahomma threadsista alkuperäiset viestit?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: uhlia 
Päivämäärä:   20.8.26 20:54:22

Sovituskopit on tehty vaatteiden vaihtamiseen, ei imettämiseen. Joten ei voi verrata ilman housuja kaupassa kulkevaa imettävään.

Sovituskopissa ei ole tarkoitus olla koiran kanssa eikä tupakoida, joten turha niitäkään tähän vetää.

En ymmärrä mikä siinä kaupan käytävällä imettämisessä on niin kamalaa. Onko ihmiset näin herkkätisuja?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   20.8.26 21:02:02

Paitsi että ilmeisesti kaupalla ei ole mitään vaatimusta siitä että pitäisi imettää piilossa muilta asiakkailta. Ainoastaan tämä yksittäinen myyjä oli sitä mieltä että piiloon pitäisi mennä. Ja kyllä, voi olla että myyjä on ollut kohtelias ja asiakas herkkänahkainen (mikä muuten sekin voi hyvin olla, hormonit saattaa hyvin saada pienen asian paljon isommaksi omassa mielessä), mutta yhtä hyvin voi olla myös että myyjä on ollut asiaton tai vaan tökerö. Mutta niin kauan kun kauppa ei sano että imettäminen täytyy tehdä piilossa, ei yksittäisellä myyjällä ole oikeutta pakottaa asiakasta piiloon imettämään etenkään jos ei hänen toimintansa ole mitenkään häirinnyt muita asiakkaita.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 21:44:17

Tähän ei kukaan ole vielä vastannut. Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa. Tässä ei kielletty imettämistä vaan kerrottiin missä voi imettää.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 21:55:09

"Sovituskopit on tehty vaatteiden vaihtamiseen, ei imettämiseen."

Ei lastentarvikeosastoakaan ole tehty imettämistä varten vaan lastentarvikkeiden ostoa varten.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   20.8.26 21:55:32

Miksi pitäisi siirtyä mihinkään kun ei kerran ole mitään syytä siirtyä? Jos näen Faktahomman kaupassa ja pyydän painumaan helevettiin koska naamasi on ruma enkä tykkää siitä, sanoisitko että ok? Tai jos syöt ravintolassa ja huikkaan naapuripöydästä että onpa ällöttävää nähtävää kun syöt, voitko mennä vessaan syömään, niin menetkö? Tsi jos syöt jäätelöä kadulla ja sanon että hyi sviddu, syö se aseman vessassa tai intianbasaarin pukukopissa niin hetikö menet?

MIKSI pitäisi loikata mihinkään kenenkään srkoilijan pyynnöistä jos ei huvita?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.8.26 21:58:33

Joku kerran aivasti ravintolaan. Mutta eihän ravintola ole aivastelua varten!

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   20.8.26 21:58:56

Sekoilijan, piti tuolla lukea.

Ei vaan voi kulkea ympäriinsä päättämässä että mitä mä, mä, mä ja mää haluan nähdä tai olla näkemättä tai että meidän kaupassa myyjä ohjailee asiakkaita tänne tai tonne, jos kauppiaalle on ihan ok vaikka ruokkia vauvaa siellä lastentarvikeosastolla. Jossa ei edes niitä raivoveloja nyt ollut, ellei sitten se myyjä. Ja varmaan olikin, kuka muu tuommoiseenkin sekaantuisi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: v 
Päivämäärä:   20.8.26 22:08:20

"Lähettäjä: Faktahomma
Päivämäärä: 20.8.26 21:44:17

Tähän ei kukaan ole vielä vastannut. Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa. Tässä ei kielletty imettämistä vaan kerrottiin missä voi imettää."

ihan hyvin tämä nainen pystyi imettämään sovituskopin ulkopuoellakin. Joten miksi hänen olisi pitänyt mennä mihinkään muualle, kun selkeästi VOI imettää käytävälläkin?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.8.26 22:10:50

Myyjä olisi voinut mennä sovituskoppiin ja vetää verhon kiinni.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Kempeleen Prisma 
Päivämäärä:   20.8.26 22:11:54

"Tähän ei kukaan ole vielä vastannut. Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa. Tässä ei kielletty imettämistä vaan kerrottiin missä voi imettää."

Ei se olekaan vaikeaa, mutta kun piti loukkaantua. Vtut niissä sovituskopeissa on niin kovat ruuhkat etteikö siellä voi tuon asian hoitaa.

Itse en todellakaan olisi loukkaantunut jos minulle olisi sanottu että menetkö sovituskoppiin kun on verhotkin.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   20.8.26 22:19:27

No kempeleen prismakin voi mennä sinne sovituskoppiin jos huvittaa. Sen sijaan kenenkään muun ei tarvitse, jos ei huvita eikä ole mitään sovittamassa. Jos noin pahasti loukkaantuu kun näkee vauvan syömässä, paras varmaan muuttaakin johonkin koppiin pois ihmisten ilmoilta.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Ot 
Päivämäärä:   20.8.26 22:20:22

Miksi lastentarvikeosastolla on sovituskoppi?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Kempeleen Prisma 
Päivämäärä:   20.8.26 22:28:19

Sanoin jo ensimmäisessä ketjussa että minulle on aivan sama missä kukakin imettää, se ei ole minulle loukkaantumisen aihe nähdä jos joku ohjaa tissin vauvan suuhun. Mä olen imettänyt itse yhden lapsen eli tuttua puuhaa.

Imettäjä kehitti ihan pelkästään omassa päässään että häntä nyt jotenkin sätittiin ja nöyryytettiin, ja mua vtuttaa ihmiset jotka kehittelee päissään olemattomia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   20.8.26 22:35:26

Imettäjä kehitti ihan pelkästään omassa päässään että häntä nyt jotenkin sätittiin ja nöyryytettiin, ja mua vtuttaa ihmiset jotka kehittelee päissään olemattomia.

^ Jos tulen pyytämättä neuvomaan sinua, että mene siitä jonnekin oven tai verhon taakse syömään siitä jäätelöäsi, mitä ajattelet? Paikassa jossa jäätelön syöminen on täysin sallittua? Tuumit kai että olipa ystävällinen neuvo, kiitos?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Vela 
Päivämäärä:   20.8.26 22:39:25

"Tupakoitsijat ohjataan tupakkapaikalle, on ravintoloita missä koiran kanssa tulevat ohjataan terassille jne."

Tupakansavu on todistetusti haitallista ympärillä oleville ihmisille ja koirille voi moni olla allerginen. Sen sijaan en ole vielä tavannut ketään, joka olisi saanut jotain terveydellisiä haittaa siitä, että näköpiirissä imetetään lasta.

Aina on jotain valittamista. Jos lapsi parkuu, valitetaan ettei sille asialle tehdä mitään. Kun imetetään, valitetaan, että imetetään väärässä paikassa. Vaikka se lopettaisi sen parkumisen. Mikä ihme siinä imetyksestä on niin ihmeellistä? Onko tälle sekasaunoissa alasti aikaansa viettävälle kansalle vaikeaa, kun vauva on rinnassa kiinni julkisella paikalla?

Mä oon vela, mutta en voi ymmärtää miksi tästä pitää tehdä niin iso asia. Kanssaihmisiltä enemmänkin odottaisin sitä, että osataan olla tuijottamatta. Suomalaiset on muuten niin jurona kansana todella hyviä siinä, että mitään katsekontaktin ei oteta, naapuria ei moikata ja pidetään viiden metrin turvaväli muihin. Joten miksi nyt tuossa tilanteessa sitä katsetta ei pystytäkään yhtäkkiä pitämään kurissa?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.8.26 23:41:31

"Tähän ei kukaan ole vielä vastannut. Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa."

Minulle ei Kempeleen Prisma ole tuttu joten en tiedä miten kaukana lastentarvikeosastosta pukukopit ovat.

Äiti oli yrittänyt olla huomaavainen muita asiakkaita kohtaan ja saada itkevän vauvan hiljenemään mahdollisimman nopeasti siirtymällä lastentarvikeosastolla syrjään imettämään. Imettäneet tietävät että pienen vauvan rauhoittuminen rinnalle syömään ei aina käy sormia napsauttamalla joten kun vauva siihen syömään rauhoittuu, ei paikan vaihtaminen myyjän mielenpahoituksen vuoksi välttämättä houkuttele.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: IS 
Päivämäärä:   21.8.26 04:19:03

^ Tämä. Tämäkin.

Yksittäisen myyjän puuttuminen asiaan joka ei hänelle kuulu, vaikkakin olisi hyvästä tahdosta ohjattu, on vain yksittäisen myyjän käytöstä.

Me emme täällä tiedä miten äiti on rintansa esille ottanut, jos ollenkaan? Ne imetyspaidat ja harsot, takit, ovat todella käteviä ja niiden lomassa kuukauden ikäisen vauvan imetys voidaan tehdä huomaamattomasti. Tai voi olla, että äiti on riisunut koko yläosansa paljaaksi, se ei tosin tullut ilmi jutusta. Että niin olisi toimittu.

Faktahomma kysyi, miksi ei voisi siirtyä pukukoppiin jos myyjä niin ohjeistaisi? Miksi kaikki itselle epämiellyttävät (?) tai omasta elämästä poikkeavat asiat eivät voisi siirtyä muualle kun pyytäjä näin pyytää? Imetys on kautta aikojen ollut hyvin tunteellista, kaikkina vuosikymmeninä on ollut "hyi, yök, en halua nähdä, minulla menee ruokahalu jne jne." mölisijät netissä ja ilmeisesti livenäkin. Se tuntuu aivan käsittämättömältä, varsin meidän suomalaisten saunaihmisten sanomana tai ajattelemana. Kuten jo mainittu.

Suurin osa pyrkii tekemään asian eli imetyksen täysin muita häiritsemättä, myöskään muista välittämättä. Ja suurin osa tavan ihmisista jotka huomaavat jonkun aloittavan imetyksen tai imettävän, eivät tuijota, mene lähemmäksi, ohjeista, mumise tai mulkoile. Sillä tavoin tavan ihminen toimii mutta netin tai somen kautta asiat välittyvät ja vääristyvät.

Ap Threads on tässä, näin olen ymmärtänyt:
https://www.threads.com/@soffelssi__

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: IS 
Päivämäärä:   21.8.26 04:44:57

Ylekin julkaissut eilen jutun ko aiheesta. Kuulematta myyjän osuutta tai ainakaan se ei tuossa jutussa ole esillä.

https://yle.fi/a/74-20242120
"Prisma pyytää anteeksi, somekansa tukee ja paheksuu – nuori äiti kertoo nyt, mitä imetyskohusta seurasi"

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: gg 
Päivämäärä:   21.8.26 08:30:45

"Suurin osa pyrkii tekemään asian eli imetyksen täysin muita häiritsemättä, myöskään muista välittämättä. Ja suurin osa tavan ihmisista jotka huomaavat jonkun aloittavan imetyksen tai imettävän, eivät tuijota, mene lähemmäksi, ohjeista, mumise tai mulkoile."

Tämä. En voi käsittää miten joku aina hermostuu imetyksestä, kun se tosiaan ei ole kiellettyä kuten on käynyt ilmi. Ei ole pakko katsoa, ja Prisman kokoisessa paikassa pääsee myös karkuun jos tulee kauhea PTSD tilanteesta.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Bigbug 
Päivämäärä:   21.8.26 08:55:47

Kauppa on kuitenkin yritys, omistaja saa kertoa mitä siellä saa tehdä ja mitä ei.

Kai tämä nainen nyt on uransa huipulla, kun sai julkisuutta kohusta. Sitähän tässä haettiin.

Ihmiset venyttää jatkuvasti omaa tilaansa, kuin laumanvartijat. ”Kyllähän minun tulee saada imettää kaupan käytävällä, kyllähän lapseni tulee saada syödä kaupassa tuotteita maksamatta, kyllähän lapseni tulee saada puristella hedelmiä/juosta käytävillä/huutaa ravintolassa suoraa huutoa/klähmiä irtokarkkeja”

Mutta ihan sama. En ylläty enää mistään röyhkeydestä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 09:03:48

IS: jutista selviää myyjän olleen nainen, joten todennäköisesti ei halua antaa vastinettaan ja tulla julkisesti lynkatuksi. Kuten häntä.täällä jo nimiteltiin vaikka aloittajan tarkoitus oli ilmiselvästi vain se, että tuota nuorempaa naista nimiteltäisiin. Jutusta käy ilmi myös se, että tuo nuorempi nainen on antanut anteeksi.

Te S-kaupan "omistajat" osannette järjestää äänestyksen siitä, kuinka siellä just sun ikiomassa kaupassa saa toimia. Ette te niin tyhmiä voi olla, ettettekö osaisi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 09:07:30

Eihän tässä ollut kyse siitä, etteikö ihmiset kestäisi nähdä vauvan ruokailua. Ihmiset ei vaan tykkää siitä jos joku nainen paljastaa rintansa julkisella paikalla. Se ei ole sopivaa, enkä tiedä onko laillistakaan. Ainakin kauppa saa määritellä, että näin ei heillä toimita.

Olettaisin, että mitään liinaa, imetyspaitaa tms ei oltu käytetty koska jos olisi, niin se olisi mainittu jutussa. On naisia jotka paljastavat tissinsä koko kansan nähtäville "kun onhan se niin luonnollista ruokkia vauvaa" ja on naisia jotka hoitavat asian huomaamattomasti niin että kaikki eivät edes tajua, että tuolla kankaan alla on ruokaileva vauva.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Bigbug 
Päivämäärä:   21.8.26 09:12:42

Eiköhän myymäläpäällikkö hoida säännöt kauppaan, ässän johdon avustamana.

Zäkällä vähän omituinen käsitys osuuskaupan toiminnasta.

En haluaisi itse katsella imettäviä naisia katukuvassa tai kaupan käytävillä, mutta koska mammat raivoaa milloin mistäkin niin kai se on pakko.
Tämäkin äityli ensin teki kohun tahallaan tyhjästä, jotta pääsi suurieleisesti ”antamaan anteeksi” :-D
Kenelle hän antaa anteeksi?
Varmaan itselleen, on tehnyt sen varmasti monta kertaa ennenkin. Ihan kuin Jeesus tai neitsyt Maria :-D paavi voisi julistaa hänet pyhimykseksi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Hipi 
Päivämäärä:   21.8.26 09:27:39

Hän on niin armollinen, omasta mielestänsä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   21.8.26 09:31:22

Kauppa on kuitenkin yritys, omistaja saa kertoa mitä siellä saa tehdä ja mitä ei.

^ Ja kauppias on kertonut että imetys on ok.

Kylläpä sitä ollaan huolissaan kun Naisen Rinta Näkyy. Just joo. Enemmän niistä tisseistä näkyy kaduilla minä hyvänsä hellepäivänä. Tämäkin myyjä olisi välttänyt karmean näyn ihan sillä ettei olisi mennyt hyvin lähelle imettäjää, antamaan pyytämättä kehotuksiaan joita työnantaja ei ole käskenyt häntä esittämään. Ketään muitahan paikalla ei sitten ollutkaan, ja järkyttyvät velatkin tietänevät välttää pilttipurkkihyllyjä jo muutenkin.

Ja mitähän toisaalta tuumittaisiin, kun tajuttaisiin että jouduttiin jonottamaan sovituskoppiin vartti, Koska Siellä Joku Itsekäs Äityli Imetti!!!!! Miksei mene vaikka pilttipurkkiosastolle tekemään sitä!!!!

...mistä päästäänkin taas ehdotuksiin että menisi vessaan, ulos, pysyisi kotona tmv tmv. Mutta eiiiihän tässä mitenkään olla vihamielisiä äitejä ja vauvoja kohtaan ei.

Verrataan vauvan syömistä ulostamiseen, seksiin ja tupakointiin ja ollaan hirveän hämmentyneitä, miksi se muka tuntuu pahalta.

"En haluaisi itse katsella imettäviä naisia katukuvassa tai kaupan käytävillä, mutta koska mammat raivoaa milloin mistäkin niin kai se on pakko."

Katukuvassa on paljon sellaista mitä joku ei halua katsella, onneksi voi aina valita ettei katso. Paitsi kun pitää saada raivota milloin mistäkin oman pikku päänsä tuottamasta ongelmasta, ja syyttää siitä niitä muita, kuten lastaan ruokkivaa äitiä. Kiva että olet löytänyt ratkaisun, todellakin joudut sietämään elämässäsi paljon asioita jotka ei sinulle kuulu, ja pitää vaan jotenkin yrittää tarpoa eteenpäin huolimatta kaikesta tuskasta mitä koet kun elämä ei tapahdu sinun ehdoillasi. Jaxuhalei heiii hirveest nyt sinne siis!!1!!1

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 09:41:33

No, kauppiaanhan oli täysin pakko sanoa, että imetys on ok. Muuten olisi saanut raivoavat äitylit kimppuunsa.

Ei mua imetys häiritse kunhan ei reväytä sitä isoa tissiään kaikkien nähtäväksi. Kun on kuitenkin keinoja hoitaa se sivistyneesti, muut kanssaihmiset huomioonottaen. Mitä tässä ilmeisemmin ei tehty.

Ja ei, ei sovituskoppiin. Eikä vessaan, se ei ole kovin hygieeninen ympäristö. Käyttäkää äitylit sitä liinaa tms niin tuskin kukaan valittaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 09:45:19

"En haluaisi itse katsella imettäviä naisia katukuvassa tai kaupan käytävillä, mutta koska mammat raivoaa milloin mistäkin niin kai se on pakko."

Kuka sinut pakottaa katsomaan?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   21.8.26 09:50:43

Ei mua imetys häiritse kunhan ei reväytä sitä isoa tissiään kaikkien nähtäväksi. Kun on kuitenkin keinoja hoitaa se sivistyneesti, muut kanssaihmiset huomioonottaen. Mitä tässä ilmeisemmin ei tehty.

^ Mitä tässä ilmeisemmin mielestäsi tehtiin, nostettiin iso tissi kaikkien nähtäväksi? Miksi ihmeessä sinä kuvittelet sellaista tehdyn? Sillä osastolla ei edes ollut _ketään_ muuta kuin äiti imettämässä, kunnes myyjä tunki hyvin lähelle ohjeita jakamaan. Missä sitä isoa tissiä ilmeisimmin heilutettiin ja kenelle? Miksi uskot että niin siinä varmastikin kävi ja tuo nuori nainen varmastikin huitoi tisseillään niin että jo turvallisuussyistä pitää mennä viereen toljottamaan?

Mitä jos se ihan vaan rauhassa imetti hyvin pientä vauvaa ja joku kaltaisesi olettaja tunki sanelemaan mitä nyt kyllä pitäisi tehdä? Et ole edes ohjeesta myyjän kanssa samaa mieltä, mutta se nyt ainakkn on varmaa että imettäjä teki jotain kammottavaa?

Menkää hoitoon. Ja muistuttakaa omia rakkaita äityleitänne vielä takautuvasti, että olipa halveksittavan inhottavaa kun ruokkivat teitä aikoinaan, hyi yäkkis. Tissi varmaan näkyi ja jos ei, niin tiedettiin kuitenkin että jossain tissi oli, iik.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 09:52:31

Huoh. Jos normaalisti ihmiset on pukeissa ja yhtäkkiä joku reväyttää tissinsä esille niin vaikea sitä on olla huomaamatta. Tuskin kukaan jää tuijottamaan, mutta se pari sekuntiakin on liikaa. Tuo on vähän sama kun joku itsensäpaljastaja mies puolustautuisi, että "ei kukaan pakota katsomaan".

Eri asia jos ei olisi imettämiselle vaihtoehtoja. Mutta kun niitä on keksitty, just ne liinat yms. Koska nyky-yhteiskunnassa ei alastomuutta yleisillä paikoilla pidetä sopivana. Uimarannalla kyllä, siellä ainakin joskus näkyi yläosattomia naisia. Mutta ei sieltäkään saa poistua yläosattomissa kadulle.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 09:52:52

h: Entäs, jos äiti imettää pienestä rinnastaan? Onko se yhtä paha kuin se sinun äitylisi valtavine lotkottimineen?

Jaksuhaleja tuolle kauppiastuttavallesi, mutta ehkä hänen kannattaisi lopettaa kynnysmattoilu.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   21.8.26 09:54:59

Minä näin kerran vanhan mummon rinnat paljaana, kun joku toinen nainen tempaisi sovituskopin verhon auki. En pahoittanut mieltäni, vaikka mummon rinnat olivat suuret ja roikkuvat.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 09:55:24

" nostettiin iso tissi kaikkien nähtäväksi? Miksi ihmeessä sinä kuvittelet sellaista tehdyn?"

Ihan koska jos tämä olisi imettänyt liinan tai vastaavan suojissa olisi hän siitä jutussa ilmoittanut tyyliin "kukaan ei voinut edes nähdä rintaani ja imevää vauvaa koska imetin liinan suojassa". Nyt jutussa ei ollut mainintaa joten mitään suojaa tuskin oli.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 09:58:08

nimimerkki heh, tuo on eri asia, kyse oli vahingosta. Jos mummo olisi itse tempaissut verhot auki niin kyllä siitäkin kohu nousisi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Huoh. 
Päivämäärä:   21.8.26 09:58:56

Tuo on vähän sama kun joku itsensäpaljastaja mies puolustautuisi, että "ei kukaan pakota katsomaan".

...ja sieltä uusi vertaus joka asettaa vauvaansa hoitavat naiset paikalleen. Seksiä, paskantamista, tupakointia, itsensäpaljastelua, niin ja vauvan ruokkimista, samalla viivalla koko pervo sakki! - Vian ei tarvitse olla iso jos se on päässä. Enkä nyt puhu imettäjän päästä.

Minä lyön mistä tahansa vetoa että tuo imettäjä ei seissyt yläosattomissa siellä imettämässä. Ja tuskin myöskään huitoi niillä tisseillään ketään eikä kellekään.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 10:02:23

huoh, eikä myöskään ilmeisesti käyttänyt mitään liinaa tms näkösuojana :D

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   21.8.26 10:03:28

No, kohua ei myöskään noussut siitä, kun kaksi vanhaa mummoa eksyi alastomina kylpylän allasosastolle. Joku kuului naureskelevan vierustovereilleen mummojen ulkonäköä mutta kaikki lähelle sattuneet vain auttoivat heitä. En usko, että kohua olisi noussut, vaikka vanhukset olisivat olleet miehiä. Siksi joku vauvan imettämisestä nouseva kohu on aivan naurettavaa, mutta sellaisiahan te naiset olette. Susia toisillenne.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.8.26 10:05:05

"kaikki lähelle sattuneet vain auttoivat heitä"

Niinhän tässäkin oli tehty. Ystävällinen myyjä neuvoi missä voisi imettää ettei paljastele itseään julkisella paikalla. Mutta äityli veti herneet nenään ja teki somekohun.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 10:12:16

Myyjyli raivosi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Huoh. 
Päivämäärä:   21.8.26 10:14:08

Näkösuojana siinä on yleensä ihan se vauvan pää, ja tissi näkyy sen takaa keskimäärin ei yhtään. Paitsi tietenkin jos änkeää viereen tuijottamaan, kuten myyjä tekikin.
Ainahan sitä voisi kantaa vaikka telttaa mukana näitä hetkiä varten, mutta miksi se vauvan pää ei saa näkyä? No siksi että tiedät että siellä on tissi, vaikkei se edes näy. Ja se sinua järkyttää niin kovin.
Pidätkö muuten itse liinoja päälläsi kun syöt? Kokeilepa kumpi on itsestäsi mukavampaa, syödä raitista ilmaa hengittäen, vai lakana pääsi päällä peittona?
Vauva ei ole nukke eikä robotti vaan ihan ilmaa hengittävä pieni ihminen, vertaa vaikka koiranpentuun niin voit saada idean, miksi ei välttämättä ole mukavinta olla ja syödä pää liinojen alle piilotettuna.

Jos pelkäät että irrotushetkellä vilahtaa sekunnin jotain muuta, vältät sen ihan sillä että käännät katseen muualle. Mutta eihän sitä voi kun mistä sitä sitten mielensä pahoittaisi, yhhyytihyy.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Oi miksi 
Päivämäärä:   21.8.26 10:27:12

Miksi te aikuiset ihmiset käytätte vauvakieltä? Joo, pikkulapset opettelevat puhumaan eivätkä osaa täykkylipäykkylisti, mutta emmekös me aikuiset osaa puhua ja kirjoittaa... no, kuten aikuiset? Varsinkin silloin, kun olemme eri mieltä asiasta, meidän tulisi käyttää suhteellisen neutraaleja sanoja, kuten myyjä, äiti, erimielisyys (ei herneet nenään, ei itkupotkuraivarit jne)

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   21.8.26 10:33:19

No tuo piste ei osaa kuin vauvakieltä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Jopi 
Päivämäärä:   21.8.26 10:37:28

Saako imettäjää sitten katsella, sehän on vain ihan normaalia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 10:49:02

Faktahomma voisi hötölässä roikkumisen sijaan pistää toimeksi omassa nyrkkipajassaan ja tehdä tulosta niin paljon että kannattaa muuttaa firmansa osakeyhtiöksi ja pääset näin nauttimaan " verottomista" osingoista.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 10:54:05

En minä ole lässyttänyt mistään äityleistä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Jaa. 
Päivämäärä:   21.8.26 10:54:34

Miksi te aikuiset ihmiset käytätte vauvakieltä?

Koska raivovelojen (erotuksena aikuisemmin käyttäytyvistä veloista, joitten tarkoitus ei ole halventaa elämässään toisin valinneita naisia) tärkein ase lapsia saaneita naisia vastaan on nimittää heitä äityleiksi, äippyleiksi tmv. Isiä vastaan tätä sotaa ei toki käydä. Joku sitten joskus yrittää osoittaa tavan naurettavuutta, mutta eihän se näille valkene. Olisi kiva tietää, nimittävätkö omia äitejään äityleiksi ym, tuskinpa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Nope 
Päivämäärä:   21.8.26 11:00:08

No, hän sai nyt hetkensä julkisuudessa.
Mitä tietysti hakikin.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 11:10:29

Nope, ai se myyjyli? Toivottavasti on tosiaan ylpeä itsestään ja epähienosta käytöksestään. Nuoren äidin puolesta olen ylpeä, ei ole helppoa ottaa lasten ja äitien vihaajien raivoa niskaansa, kun puolustaa oikeuksiaan.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Nope 
Päivämäärä:   21.8.26 11:22:55

Ei vaan tämä imettäjä.
En edes tiedä mikä on myyjyli...

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.8.26 11:29:47

Kaupassa tulisi olla paikka missä lasta voi tarvittaessa imettää, tai vaikka vaihtaa vaipan jos se on tarpeen. Sovituskoppeja on yleensä niin vähän, että jollakulla saattaa mennä tunteisiin jos sovittamaan yrittäessään joutuu odottamaan sen aikaa kun joku imettää lastaan.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 11:40:09

"Jos normaalisti ihmiset on pukeissa ja yhtäkkiä joku reväyttää tissinsä esille niin vaikea sitä on olla huomaamatta."

Uskallan väittää että olen suurperheellisenä kiertänyt keskivertoprismakävijää ja hötönettiläistä enemmän sellaisissa ympyröissä joissa altistuu imettäjien näkemiselle. Enkä ole koskaan psunut tilanteeseen jossa imettämiseen valmistautuva "räväyttää tissinsä esille".
En väitä etteikö näinkin voisi tapahtua mutta todennäköisyys sille on todella pieni.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Nusu 
Päivämäärä:   21.8.26 12:07:12

Oletko lesta vai wt?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 12:14:49

Nusu ainakin on wt, ei tarvitse edes kysyä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Nusu 
Päivämäärä:   21.8.26 12:27:35

Ja väärin meni pikku hymiöllä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 12:32:54

Olet siis isokokoinen tyttö?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   21.8.26 12:37:28

"Tähän ei kukaan ole vielä vastannut. Miksi on niin kamalan vaikea siirtyä pukukoppiin imettämään ja laittaa verhot kiinni jos myyjä näin ohjeistaa. Tässä ei kielletty imettämistä vaan kerrottiin missä voi imettää.""

No vastataan sitten, että en tiedä onko "kamalan vaikeaa", mutta ei se nyt varmaan kauhean mukavaakaan ole lähteä kuljeskelemaan pitkin kauppaa vauva tississä kiinni kohti sitä pukukoppia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 13:06:47

Jos tuntee tarvetta sanoa yhtään kellekään "Oletko lesta vai wt?" on se tehokas tapa kertoa kuuluvansa jälkimmäiseen ryhmään.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Zxc 
Päivämäärä:   21.8.26 13:28:17

Kukaan ei ole vielä vastannut, että miksi sitä näkösuojaa eivät kaikki imettäjät käytä? Kyllä siinä on vauvankin mahdollista hemgittää. Eikä se vauvan pää kyllä sitä rintaa peitä kuin tietystä kulmasta.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 13:41:46

Miksi sitä "näkösuojaa" pitäisi kaikkien imettäjien käyttää? Miksi et itse vedä säkkiä päähäsi kun syöt? Inhottava sitä mässytystä on muitten katsella. Yhtä hyvin voit hengittää säkin läpi kuin vauvakin.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Zxc 
Päivämäärä:   21.8.26 13:54:12

Koska tässä maassa on kiellettyä olla alasti julkisilla paikoilla. Ei sitä mässytystä ole inhottava nähdä vaan sun rintaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   21.8.26 14:04:06

Sanotaan ettei sitä imetystä ole pakko katsoa ja voi kiinnittää huomionsa muualle. Samaan aikaan tuomitaan nuoret naiset kun kehtaavat kulkea pakarat vilkkuen minishorteissa ja rintavakokin siellä näkyy. Vaikka ne ovat täysin luonnollinen osa ihmiskehoa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Zxc 
Päivämäärä:   21.8.26 14:10:07

Se, että joku on luonnollinen osa kehoa ei oikeuta esittelemään sitä julkisesti. Muutenhan miehetkin saisi olla tuolla munasillaan 😄

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   21.8.26 14:58:09

Imetys ei ole minkään osan esittelyä. Ei siinä vauvan pään takaa edes näy mitään ylimääräistä.

Sairas on yhteiskunta kun lähes alastomat mainoskuvien naiset ei haittaa, mutta imetys on jotain ihan kamalaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   21.8.26 14:59:28

Jopa ilman imetyssuojaa normaalisti imettäessä näkyy tissistä hyvin vähän mitään. Käytännössä nänni näkyy hetken silloin kun laittaa vauvan tissille ja vielä pienemmän hetken silloin kun ottaa vauvan tissistä pois. Jos on hyvät imetysvaatteet ja tottunut imettäjä niin silloin ei näy mitään muuta kuin vauvan pää missään välissä.

Imetyssuojissa on ongelmana se että joskus ne unohtuu kotiin. Joskus on juuri saanut vauvan kiinni hissiin kun tajuaa että se imetyssuoja on laukun pohjalla ja etenkin jos kn vauva jonka kanssa on ongelmia imuotteessa, ei hirveästi houkuttele alkaa tekemään mitään mikä saattaa irrottaa vauvan. Monet imetyssuojat ei pysy paikallaan erityisen hyvin ja tippuu kesken imetyksen ja usein niidenkin kanssa juuri rinnalle laitettaessa (mikä on siis se hetki milloin yleensä eniten näkyy mitään) ne joutuu pitämään syrjässä että näkee itse vauvan ja sen rinnan. Eli eivät kuitenkaan auta juuri siihen hetkeen kun niitä ns eniten tarvitsisi. Itse en ainakaan sellaista ole vielä löytänyt. Minulla useimmiten on käytössä iso harso jos tarvitsen suojaa (tosin useammin sitä tulee käytettyä vauvan suojana esim auringonpaisteessa kuin kanssaihmisten suojana)

Suvaitsevaisuuden kuuluisi olla meidän aikamme pääteema. Kun miehet saa kulkea käsi kädessä kadulla eikä homoutta tarvitse piilottaa jonnekin sivukujille ja ovien taakse. Kun nainen saa itse valita pukeutua vaatteisiin joista näkyy paljasta pintaa. Kun henkilö itse saa valita täyttää ihonsa tatuoinneilla ja lävistyksillä ja värjätä hiuksensa minkä väriseksi tahansa. Kun on normaalia olla sinkku vaikka koko elämänsä. Minä hyväksyn julkisella paikalla paljon näkyviä, haisevia ja kuultavia asioita joista en pidä. En sano niistä mitään, korkeintaan mielessäni mietin että ei ole minun juttu ja siirryn pois. Niin kauan kun toiminta ei satuta ketään kanssaihmistä niin en siihen puutu. Oletan että samaa suvaitsevaisuutta voivat muut osoittaa minun imetyshetkiäni kohtaan.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Jopi 
Päivämäärä:   21.8.26 15:08:07

Eli voin vähän katsella?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 15:15:23

Voi saakeli, että on helppo elämä teillä, ketkä pahotatte mielenne toisten imetyksestä. Jos se, että näettä jonkun imettävän, on teidän päivän huonoin hetki, niin onnea, teillä menee hyvin! Vaikka aivan terveitä päästänne ette ehkä olekaan.. Aikuiset ihmiset, hävetkää.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 15:31:52

Paras oli tuo, että nainen antoi anteeksi aivan väärin XD

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: @ 
Päivämäärä:   21.8.26 15:49:06

Imetys on ällöttävää. Haisee, vauvat on rumia, ääni on oksettava ja mielleyhtymä synnytykseen on yrjöttävä.

Siinä se oikeastaan on pähkinänkuoressa.

Ja ei, puolialastomat naiset ei myöskään kuulu katukuvaan, eikä yläosattomat miehet. Menköön rannalle nakuilemaan. Imettäjät imettämään privaatisti ja nakuilut rannoille/kotiin.

Ihan yleisen viihtyvyyden vuoksi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 15:51:51

Entäs, jos vanhus ruokailee julkisella paikalla?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Brest 
Päivämäärä:   21.8.26 15:54:43

Ruokaileeko se vanhus tissit paljaana?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: @ 
Päivämäärä:   21.8.26 16:22:01

Jos vanhuksella on vaatteet päällä julkisella paikalla ruokaillessaan niin kaikki ok.
Mitä ihmettä kyselet?

Ihan normaaliin käytöstapoihin kuuluu pitää vaatteet päällä yleisissä tiloissa, ei pitäisi olla mikään amerikantemppu.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 16:29:09

Imetys on ällöttävää. Haisee, vauvat on rumia, ääni on oksettava ja mielleyhtymä synnytykseen on yrjöttävä.

^ Sentään joku rehellinen. Mieleltään ei ihan terve, kuten ei muutkaan imetyksen kauhistelijat, mutta rehellinen.

Mutta asiahan on niin että näitten hullujen säännöillä ei muitten tarvitse elää, pysykööt ihan kotona vaan yrjöilemässä normaalille elämälle, jos ahdistaa kaikki taas liikaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.8.26 17:01:20

Mitä sä Jopi haluat katsella? Vauvaa sylissä?
Koska siltähän se yleensä näyttää, enemmän tissejä näet muualla.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 17:43:48

"Faktahomma kysyi, miksi ei voisi siirtyä pukukoppiin jos myyjä niin ohjeistaisi? Miksi kaikki itselle epämiellyttävät (?) tai omasta elämästä poikkeavat asiat eivät voisi siirtyä muualle kun pyytäjä näin pyytää?"

Yleisellä tasolla, jos pyytäjä on kaupan myyjä oletus on, että hän noudattaa työnantajan ohjeita koskee se sitten imettämistä tai vaikka koiran kauppaan tuomista.

Jos itse en tiedä saako kauppaan mennä koiran kanssa minä kysyn sitä ja jos vastaus on, että ei saa ,minä hyväksyn sen enkä aloita mitään kiukuttelua "tämä on luonnollista", "katso muualle jos et halua nähdä koiraa", "sinä olet sairas eläinten vihaaja" tms.

Jos tulee tarve imettää, voi kysyä missä voi imettää ja tässäkin tapauksessa myyjä olisi ohjeistanut, että pukukopissa.

Tämä asenne: "Minä saan imettää missä haluan, enkä kysy keneltäkään, enkä tarvitse lupia keneltäkään, menkööt muut pois ja katsokoon muualle." on aika outo asenne on kyseessä mikä tahansa asia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 18:05:43

Vauvakaan ei yleensä ruokaile alasti.

Kysyin, koska jotkut, en minä, pitävät huonokuntoista vanhusta ällöttävänä, rumana ja haisevana. Muistanette, kun täällä oli puhetta kasvisten tilaamisesta lötköiksi kypsennettynä. Moni oli sitä mieltä, että jos ei kykene kovia kasviksia syömään, voi tilata esimerkiksi paskaa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 18:10:51

"Sovituskoppien suositteleminen imettäjille on heidän myymälässään tavallista. Toisaalta ei ole tiloja, joissa imettäminen olisi kiellettyä."
(Kempeleen Prisman johtaja Juha-Pekka Mäkelä/Yle)

Myyjä toimi työpaikkansa linjauksen mukaan. Suositteli sovituskoppia ja siirtyi hyllyttämään tavaroita.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   21.8.26 18:13:52

Imettämiseen luvan tarvitseminen on sama kuin tarvitsisi luvan hengittämiseen...

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   21.8.26 18:30:41

“ Eli voin vähän katsella?”

Ei minua haittaa jos joku katselee kun imetän. Kunhan pitää sen verran etäisyyttä ettei ihan iholle tule. Pikkulapset tulee usein ihan lähelle tuijottamaan avoimesti, sekään ei ole mikään ongelma.

” Imetys on ällöttävää. Haisee, vauvat on rumia, ääni on oksettava ja mielleyhtymä synnytykseen on yrjöttävä.”

Tällä logiikalla täytyisi kieltää vauvat ylipäätään koska kai nyt jo ihan se vauvan näkeminen luo sen miellleyhtymän synnytykseen. Sinulla on kyllä hyvä hajuaisti jos haistaa imettämisen muutaman metrin päähän, samoin kuulo on pirun hyvä jos mitään kuulet. Miten muuten noin yleensä siedät muita ihmisiä koska eihän imettämisestä kuulu sen kummempaa ääntä kuin nieleminen ja sitä tekee kaikki ihmiset.

” "Sovituskoppien suositteleminen imettäjille on heidän myymälässään tavallista. Toisaalta ei ole tiloja, joissa imettäminen olisi kiellettyä."”

Mutta asiakaspalvelija on epäonnistunut tilanteessa jos tuollainen suositus (ei käsky, huomaa että sanoivat suoraan että imetys on sallittua ohan kaikkialla) tulee niin ikävällä sävyllä että asiakas harmistuu niin paljon että menee sosiaaliseen mediaan valittamaan asiasta. On tosi eri asia mennä yhtäkkiä tokaisemaan asiakkaalle ” tuossa on pukukoppi, mene sinne ja vedä verho eteen” kuin tervehtiä ja vaikka kysyä että haluaisitko mukavamman paikan imettämiseen, tuossa olisi pukukoppi mihin pääsisi istumaan. Siitä tuskin kukaan olisi pahastunut. Ja edelleen, kaupan johtaja itse tuossa sanoi että ei imettäminen kiellettyä ole.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Poni 
Päivämäärä:   21.8.26 18:36:13

Tästä kouhkaamisesta voisi tehdä päätelmän, että naisen rintojen on täysin ok olla tyrkyllä, jos ne nähdään seksuaalisina. Mutta jos nainen imettää lastaan, niin se on vähintään perverssiä vaikka tissiä ei edes näkyisi.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   21.8.26 18:39:15

Imettämiseen luvan tarvitseminen on sama kuin tarvitsisi luvan hengittämiseen.

^Tämähän se olisi. Kiukuttipa se imetyksen inhottelijoita miten paljon hyvänsä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 18:56:38

Pop: niinpä, istumapaikan tarjoaminen kohteliaasti on mukava ele, josta voi kieltäytyäkin.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 19:33:02

"... tulee niin ikävällä sävyllä että asiakas harmistuu niin paljon että menee sosiaaliseen mediaan valittamaan asiasta..."

Tästä ei ole kun toisen osapuolen kertomus julkisuudessa joten on mahdoton sanoa onko kyse myyjän ikävästä sävystä vai asiakkaan herkkänahkaisuudesta.

"Imettämiseen luvan tarvitseminen on sama kuin tarvitsisi luvan hengittämiseen."

Yritys voi kieltää asiakkaan sisäänpääsyn tai kehottaa häntä poistumaan "isännän oikeudella" jos esim. käytös on muita asiakkaita häiritsevää, joten ei imetystä voi verrata hengittämiseen.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   21.8.26 19:36:45

Joskus vuosia sitten ikeassa alkoi äippä vaihtamaan vauvalle vaippaa siinä kylppärikalusteosastolla. Heitti paskavaipan siihen esillä olevaan käsienpesualtaaseen.
Ei ilmeisesti tajunnut, että ne oli mallikappaleita eikä käytössä olevia.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 19:41:18

...: muuten hyvä, mutta äippä ja paska paljastavat valheeksi <3

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 19:55:00

"... Ja edelleen, kaupan johtaja itse tuossa sanoi että ei imettäminen kiellettyä ole."

Kempeleen Prisman johtaja sanoi, että ei ole tiloja, joissa imettäminen olisi kiellettyä mutta...

Kempeleen Prisman johtajan mukaan sovituskoppien suositteleminen imettäjille on heidän myymälässään tavallista ja hän pohtii, että Kempeleen Prismassa voisi olla enemmän tiloja, joissa imetys olisi helppo ja mukava hoitaa.

Minä luen rivien välistä niin, että kauppa toivoo imettäjien menevän sovituskoppeihin, joten miksi pitäisi toimia tämän toiveen vastaisesti. Halutaan, että muut näkevät tämän imettämisen? Vaikea tuohon on muuta syytä keksiä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 20:22:39

Eikös sielläpäin kuitenkin sanota suoraan (ei kuitenkaan suorahan, mutta silti)?

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 20:23:53

Tuossa Ylen jutussa oli, että ruokaostoksilla ollut äiti meni imettämään vauvaa myymälän lastentarvikeosastolle. Vauva ei siis alkanut itkemään nälkäänsä lastentarvikeosastolla vaan äiti varta vasten meni ruokaosastolta lastentarvikeosastolle imettämään vaikka hän olisi voinut mennä sovituskoppiin missä hän olisi ollut omassa rauhassa ja katseilta suojassa. Hän kuitenkin valitsi lastentarvikeosaston missä oli kaikkien nähtävillä.

Mikä muu syy tällä valinnalle voi olla kun se, että hän halusi yleisöä imettämiselle?

Ylen jutun kuvan mukaan sovituskopit ovat ihan siistejä eikä kyseessä ollut mikään likainen vessa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 20:39:32

Jospa syy oli se, että halusi ruokkia vauvan ja vielä siellä, missä ei luulisi kenenkään järkyttyvän? Ja joojoo, siellä olisi voinut olla ulkomaalainen setä ostamassa tavaroita, mutta ruokaosastolla vielä todennäköisemmin. Minulle on joskus huomautettu, kun päästin kaksi lasta sovituskoppiin sovittamaan vaatteita vaikka AIKUINEN olisi tarvinnut koppia. Emme siis ohitelleet, vaan kuulemma lapset voivat sovittaa vaatteensa osastolla. Ja joo, monta kertaa sovitan itsekin käytävällä, jos sovitan vaikka aluspaidan päälle. Vihaan kyllä sovittamista ja varsinkin koppeja.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   21.8.26 21:27:15

"Jospa syy oli se, että halusi ruokkia vauvan ja vielä siellä, missä ei luulisi kenenkään järkyttyvän?"

Silloin olisi loogisinta mennä sovituskoppiin ja vetää verhot kiinni.

Sovituskoppien suosittelun syy on se, että sillä on haluttu taata äidin ja lapsen mukavuus, samoin muiden asiakkaiden ja työntekijöiden viihtyvyys (Ylen jutun mukaan) joten suosituksen tarkoitus on myös äidin ja lapsen mukavuus joten aika älytöntä tehdä asiasta somekohu.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.8.26 21:50:44

Mielestäni vointarjota mahdollisuutta mutta imettäminen on aivan ok myös muualla kuin sovituskopissa vessaan ei ketään saa ohjata imettämään ellei muutkin aterioi kyeisesä kiinteistössä käymälöissä.
Imettäminen on aivan normaali asia ja jos se jotain häiritsee niin vika on kyllä ikinä häiriintyneesä.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   21.8.26 22:19:52

Luepa viiva tuo kirjoituksesi, ja mieti oletko vähän vajaa...

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   21.8.26 22:23:58

Toivottavasti siellä Prismassa on edes istuin sovituskopissa.

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   21.8.26 23:14:17

Häh??

  Re: Imettäjän vikinää Ilta-Sanomissa 2

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.8.26 00:35:48

"Mikä muu syy tällä valinnalle voi olla kun se, että hän halusi yleisöä imettämiselle?"

Sun logiikka ontuu, äiti kertoo siirtyneensä lastentarvikeosastolle syrjempään missä ei ollut muita asiakkaita.

Vaikka sinä haluat imettäessäsi yleisöä, eivät kaikki muut halua.

   Ylös ⇑   


Ketju on saavuttanut 100 viestin määrän tai se on suljettu. Ketjuun ei pysty kirjoittamaan.
Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.