Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  SRL 18

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.26 00:26:47

http://forum.hevostalli.net/read.php?f=2&i=7168923&t=7168923

Kokous lähenee. Näemmekö vielä tämän vuoden aikana, mitä hallitus niin pontevasti salaa ja miksi Ruskeasuon huppujengi suojelee hallitusta?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   30.6.26 00:28:50

Olen optimisti ja luotan jäsenistöön ettei anna vastuuvapautta hallitukselle.
Jos sen tekee niin olen erittäin pettynyt.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: pyh 
Päivämäärä:   30.6.26 00:29:50

Montako ketjua taas tämä sinun yksinpuhelu täällä jatkuu?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   30.6.26 00:30:47

Vaalitapa on todella hölmö. Ei pitäisi sallia valtakirjoja ja seuroilta pitäisi vaatia oma äänestys ennen edustajan lähettämistä ja sitä pitäisi myös kunnioittaa.
Ja seurojen äänestyskäyttäytyminen julkiseksi. Aion vältellä kaikkea, mikä liittyy nykyhallitukseen.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: hahahah 
Päivämäärä:   30.6.26 00:32:03

pyh = && = lisähappi
näitä sekakäyttäjiä, jotka ovat jatkuvassa psykoosissa.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   30.6.26 00:38:41

Mikä on hallituksen keskinäinen liima?
Mikä on hallituksen ja KKKKK jengin välinen liima?
MIKÄ ON NÄIN NÄIN SUURTA?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Versaali 
Päivämäärä:   30.6.26 00:44:09

x, sinun kirjaimesi ovat suuria. Ajatuksistasi en olisi niinkään varma.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Kröhöm 
Päivämäärä:   30.6.26 00:50:43

On hauskempi lukea pubiruusujen kirjoituksia täällä kuin kuunnella heidän jorinoitaan kokouksessa. Tupakkayskä ei häiritse ja ajatukset eivät katkeile ihan niin pahasti kuin livenä. Toistoa on kyllä samaan tapaan. Ei ole ihme että kokoukset kestävät 5 tuntia kun rahiseva levy jää taas pubiruusuilla pyörimään.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   30.6.26 01:57:36

Selvin päin voi olla monelle haaste. Ainakin juomareille.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.26 05:13:28

Kokous ei anna vastuuvapautta ja lisätarkastus tulee.

Hallituksesta saattaa lähteä oma-aloitteisesti 1-2 mutta ne kenen pitäisi, ei lähde sitten millään.
Eivät varmaan ymmärrä edes viestiä, ettei kukaan halua hallitukseen tuolla lailla toimivan ammattitaidottoman ja vastuuttoman luottamussakin kanssa, yhtään ehdokasta ei ilmoittautunut.
Vai ei ilmoittautunut, koska kaikki muut kuin hallitus ja toimisto (joiden pitäisi hoitaa jäsenten asioita) tiesi ettei jatkokokouksen asialistalle saa lisätä asioita?

Asiatonta kuitenkin SRL jättää asiasta kokonaan tiedottamatta sivuillaan. Mutta ei yllätä. Eli toimittajien täytyy kysellä asioita ja jäsenten lukea lehdestä, kun liitto ei vaivaudu tiedottamaan tilanteesta omilla sivuillaan?

Tarkastuksessa ilmenee vuodelta 2021-2022 asiat, joiden johdosta olisivat saaneet lähteä jo tuolloin. Edustus- ja matkakulut sekä kululaskut, puutteelliset tositteet ja määrä kohahduttavat väkeä enemmän kuin liittokokousten päätösten yli kävely, varojen jako ja rahojen keskittyminen, asianmukaisten päätösten puuttuminen ja puutteellisuus sekä todellinen menetettyjen varojen määrä, josta jäsenistölle ei ole jäänyt yhtään mitään muuta kuin kasvavat jäsenmaksut ja "jäsenedut".

  Re: SRL 18

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   30.6.26 08:44:06

Tulerko tänään kokouksest joku striimi johonkin?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 09:11:28

Striimi luvattu sinne liiton sivuille, lukee siellä ohjeissa. Taas ollaan palattu vihjailuun näissä keskusteluissa. Ihan sitä näyttöä tulee olla, ei riitä mielipide eikä vain tunne että joku on huonosti jne. Tämä nettiparjaus on nostanut onneksi ihmisten kiinnostusta liiton hallintoa kohtaan. Nyt vaan odotan mielenkiinnolla, mitä seuraavaksi hötölässä aletaan jahdata.En usko hetkeäkään että tämä tähän jää.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: kuitit 
Päivämäärä:   30.6.26 09:45:24

Miten ylipäätään on mahdollista, että liiton kortilla tehtyjä maksuja on hyväksytty ilman tositteita? Omassa työpaikassani tätä kutsuttaisiin maksuvälinepetokseksi, jos on toistuvaa.

Ja miten on mahdollista, että maksunvälittäjäpalveluna käytetyn Stripen tilitykset eivät tapahdu automaattisesti? Meillä on myös Stripe käytössä ja se tilittää valitun maksuaikataulun mukaan kolme kertaa viikossa välittämänsä maksun saldot tilille. Miten ihmeessä siellä voi maata montasataa tuhatta euroa, jotka ei tuota mitään. Ylipäätään Stripe on yksi kalleimmista maksunvälittäjäpalveluista, senkin käyttö on aika erikoista. Kotimaisiakin ja edullisempia välittäjiä on.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   30.6.26 09:54:07

Mitenkäs se Björkloftin häirintäasian käsittely etenee? Lehdestä sai lukea, että ilmoituksen tehnyttä henkilöä eli uhria oli yritetty uhkailla luopumaan asiasta rikosilmoituksella ja uhrilta vaadittu lisäksi julkista anteeksipyyntöä aiheutuneesta mainehaitasta oletetulle tekijälle. Tilanteella oli kuitenkin useita todistajia ja liitolla itsellään on omien ohjeistustensa mukaan nollatoleranssi fyysiseen väkivaltaan tai sillä uhkailuun. Ko. tapahtuma oli käynyt välittömästi liiton oman tilaisuuden päätyttyä samoissa tiloissa, eli silloin ollaan oltu vielä edustamassa hallitustakin ja lehden mukaan tilanne oli kärjistynyt kun oli keskusteltu nytkin kuumana perunana olevista avustusrahoista. Miten tämä hallitustyön jatkuminen, vielä talousvastuu hallituksessa (liittyy siis avustussotkuunkin oleellisesti) sopii tähän yhtälöön kun liitolla pitäisi, ainakin paperilla, olla nollatoleranssi näihin asioihin? Miten liitto on asiaa hoitanut vai aiotaanko tämäkin vaan painaa villaisella, niinkuin muutkin mokat ja jatkaa niinkuin mitään ei olisi tapahtunut? Haluaako joku puheoikeuden omaava kysyä asiasta tänään?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   30.6.26 09:56:18

"Nyt vaan odotan mielenkiinnolla, mitä seuraavaksi hötölässä aletaan jahdata"
Miten niin jahdata? Nythän on kovalla työklä ajettu läpi se, että ht.netin kirjoittelu on ihan normaalia kommunikointia. Siitä pääsee siis mm. tuleva hallitus nauttimaan koko rahan edestä. Ei siinä ketään ehdi jahdata kun pitää mm. herjata, uhkailla ja valehdella kaiket päivät.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   30.6.26 10:41:16

Tarkastuksissa on vasta raapaistu pintaa.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 11:08:55

Kuitit, se mitä on ohjeistettu kortin käytöstä, ja mitä ei, on se ratkaiseva asia. Liiton kortilla maksetut asiat voi joku tutkia, ja huomauttaa asioista. Tämä on niitä lillulan varsia. Se että tutkitaan jotain kulueriä takautuvasti ei korjaa selkeää rakenteellista ongelmaa: kuka vastaa ja mistä, kuka tarkastaa ja milloin, miten raportoidaan rahojen käytöstä - ja verrataanko, vai ei verrata vaikka budjetoituun? On varmasti tehty parhaalla, hyvällä tahdolla, vuosia tai jopa vuosikymmeniä melko vapaasti. Jäsenistö on tämän hyväksynyt. Nyt ei enää hyväksy, ajat ovat muuttuneet. Jos taloudessa ei olla tarkkoja, kärsii siitä kaikki tekeminen. Onhan ihan oikea iso riski että joku voisi vaikka maksattaa aivan väärälle taholle ilman asianmukaista päätöstä, unohtaa hakea ja raportoida tukien vaatimat asiat ajoissa, ja ylipäätään toimia ilman, että nimenkirjoittajat ovat allekirjoittaneet liiton hakemukset, sitoumukset ja muun dokumentaation. Ei tämä ole ihmisistä kiinni, se prosessi on laitettava kuntoon.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Jurre 
Päivämäärä:   30.6.26 11:27:40

Kuittien liittäminen luottokorttilaskuun ei ole lillukan varsia. Kirjanpitolaki ja verolait edellyttävät, että jokaisesta menosta on tosite. Luottokorttilasku ilman selityksiä ei ole sellainen.

Ihmetyttää suuresti, miten yhdistyksen kirjanpitäjä ei ole tällaiseen puuttunut. Luottokortti olisi pitänyt ottaa pois, mikäli toiminta on luonteeltaan toistuvaa. Yksittäinen selittämätön pienehkö menoerä voi mennä vielä itse kirjoitetulla selityksellä, mutta toistuvana sama asia herättää jo verottajankin mielenkiinnon.

Yhdistyksen olisi tullut veloittaa kyseiset menot luottokortin haltijalta.

Vahingonkorvausasiaan voi yhdistää nämä kaikki, mikäli niihin ei löydy selitystä. Saattaa täyttää myös rikoksen tunnusmerkistön, tai ainakin sitä on syytä kaivella, jotta selviää, ovatko kulut asianmukaisia. Eihän sitä voi tietää, ellei tiedetä, mihin rahat on käytetty.

---

Lähettäjä: Lisähappi
Päivämäärä: 30.6.26 11:08:55

Kuitit, se mitä on ohjeistettu kortin käytöstä, ja mitä ei, on se ratkaiseva asia. Liiton kortilla maksetut asiat voi joku tutkia, ja huomauttaa asioista. Tämä on niitä lillulan varsia

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 11:43:34

Jurre, juuri noin pitäisi olla ohjeet ja toiminta, sekä valvonta. Kirjanpito on sellainen asia, että tositteita ei saa puuttua. Jos puuttuu, joutuu korttia käyttänyt korvaamaan jne. Tämä ei nyt takautuvasti auta paljonkaan, maksaa tutkiminen jne mutta yrittää voi - mutta auttaa enemmän, kun asetetaan ohjeet ajan tasalle, ja varmistetaan valvonta. Voidaan jäädyttää korttien käyttö nyt - tai mitä vain mikä kohdistuu tulevaisuuteen. Iso ongelma on nyt on epäselvää, että kuka vastaa ja mistä, ja miten varmistetaan.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Katti 
Päivämäärä:   30.6.26 11:54:58

Mielenkiintoinen kokous tulossa. Linjoilla ollaan! Toivotaan, että vastuuvapautta ei myönnetä.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Hösö 
Päivämäärä:   30.6.26 12:00:19

Jos hallitukselle myönnetään tänään vastuuvapaus, veikkaan että jäsenmäärään tulee pudotus. Itse ainakin aion erota ja vaihtaa jäsenyyteni vain seuran kannatusjäsenyyteen. Koska en kisaa, se on ihan järkevääkin. Oma tapaturmavakuutukseni korvaa joka tapauksessa paremmin kuin SRL:n vakuutus. Hippos-lehtikin on nykyisin niin boring ja sen voi lukea kirjastossakin tarvittaessa.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   30.6.26 12:58:23

"Ja seurojen äänestyskäyttäytyminen julkiseksi."

Se on julkista. Liiton omien sääntöjen mukaan kaikki muuta paitsi henkilövaalit ovat julkisia. Seurat joutuvat nyt julkisesti tunnustamaan väriä. Myös ne jotka äänestää valtakirjalla.
Olkaa tarkkana!

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 13:05:07

Kaikki äänestää valtakirjalla. Tarkoitat ehkä jos joku seura antaa valtakirjan toisen seuran edustajalle, ja tämä sitten äänestää miten haluaa niillä kahdella valtakirjalla. Tuliko tästä nyt ongelma, kun TG ja HU:n LA laskivat mikä on pienin määrä,jolla saa ehdokkaan läpi. Oletuksena lienee että kokouksessa ei olisi kuin se Max 15% ääniköikeudellisista edustettuna. Jaa, ei ole ollut ennen ongelma. Ja jos ei vaan tiedä, voi äänestää tyhjää.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: kwnf 
Päivämäärä:   30.6.26 13:10:44

Ei ole ollut ongelma koska suhmurointi ja juonittelu on ollut maan tapa. Nyt vaan uudet sukupolvet ei - tässäkään - asiassa enää hyväksytä näitä nykyisen ja edellisten hallitusten toimintatapoja.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 13:14:27

Jos nyt vaikka 40% seuroista alkaa käyttää äänioikeuttaan, siinä on vaikea kenenkään mitään suhmuroida. Jos jollekin halutaan antaa valtakirja, ja hänen äänestyskääyttäytymiseen ollaan tyytyväisiä, niin mikä ongelma tämä on? Tai no sellaiselle jolle ei anneta valtakirjaa, vaikka kuinka haluaisi.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Muistakaa 
Päivämäärä:   30.6.26 13:37:04

Muistakaa, että tilintarkastajan lausunto siitä, että hallitus on toiminut huolimattomasti yhdistyslain vastaisesti on niin selvä kehotus olla antamatta vastuuvapautta kuin voi olla.

Yleensä pienet rikkeet hoidetaan huomautuksilla, joista ei edes kerrota jäsenistölle.

Asioihin perehtymättömän voi olla vaikea tätä hahmottaa. Tämä on käytäntö ja jokaisen pitäisi ymmärtää tilintarkastajan lausuntoon sisältynyt piiloviesti.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Täti 
Päivämäärä:   30.6.26 13:37:35

Mikä se nettisoite on mistä kokousta voi seurata?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: am 
Päivämäärä:   30.6.26 13:38:08

Täti: SRL:n YouTube.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Fab 
Päivämäärä:   30.6.26 14:20:11

Kertauksena vielä tilintarkastuslaista:
Tilintarkastuskertomuksessa on lisäksi todettava, onko tilintarkastaja tilintarkastuksen yhteydessä saamiensa tietojen perusteella havainnut olennaisia virheellisyyksiä toimintakertomuksessa, sekä ilmoitettava näiden virheellisyyksien luonteesta.

Tilintarkastajan on huomautettava tilintarkastuskertomuksessa, jos yhteisön tai säätiön yhtiömies, hallituksen, hallintoneuvoston tai vastaavan toimielimen jäsen, puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja taikka toimitusjohtaja tai muu vastuuvelvollinen on:

1)syyllistynyt tekoon tai laiminlyöntiin, josta saattaa seurata vahingonkorvausvelvollisuus yhteisöä tai säätiötä kohtaan; tai
2)rikkonut yhteisöä tai säätiötä koskevaa lakia taikka yhteisön tai säätiön yhtiöjärjestystä, yhtiösopimusta tai sääntöjä.

Toisin sanoen, kyseessä on vähintään vahingonkorvausvelvollisuuteen johtavat puutteet, pahimmillaan lain rikkominen.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: -jäsen 
Päivämäärä:   30.6.26 15:29:15

Jo tuo tilintarkastajan kommentti on painava syy jättää vastuuvapaus myöntämättä ja tarkastusryhmän raportti vahvasti tukee tätä. Hallitus ei ole esittänyt mitään vastuuvapautta puoltavia asioita. Ellei nyt anteeksipyyntö pahasti jälkijunassa ja ilman vapaaehtoista eroa tehtävistä ole jonkun mielestä tällainen puoltava seikka, puhumattakaan media sekoilusta ja pyrkimyksestä luoda vastakkainasettelu hallituksen ja tarkastusryhmän välille ja saada tästä joku hallitukseen kohdistuva aiheeton maalitus asetelma luotua...

  Re: SRL 18

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.26 15:51:56

Erittäin asiatonta ja törkeää hallituksen toimintaa, kaikilta osin.
Ihmiset, joita ei edes sido vastaava rooli, käyttäytyvät asiallisemmin kuin Suomen Ratsastajainliiton hallitus!

Miten kehtaavat enää naamaansa näyttää missään, kaiken julkitulleen jälkeen. Osoittaa mittaamatonta röyhkeyttä salailla luottamustoimen laiminlyöntejä, samaan aikaan esittäen esimerkiksi tarkastustyöryhmää epäedullisessa valossa, kun on mm. tilintarkastajan muistioita jemmassa.
Erityistilintarkastusta ei halunnut kustannuksiin vedoten, ja samaan aikaan poltti erityistilintarkastuksen verran liiton rahaa rinnakkaisiin selvityksiin ja liittokokouksen päättämän työryhmän työskentelyn estämiseksi.

Meidän seurassa toiminnantaso kestää tarkastelun eikä kirjanpidossa ole yhtäkään laskua ja maksua ilman tositetta, eikä siellä ole mitään salattavaa seuran jäseniltä. Toiminta on avointa eikä kenellekään ole syytä salailla yhtään mitään.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 16:17:30

Kyllä tuo rakenteellinen ongelma on liitossa ollut jo kauan ennen nykyistä hallitusta. Miten se vuoden 2024 on saatu selvitettyä ilman tilkkarin huomautusta? Ja ihan vaan ajatus, on oltava selkeä rakenne ja tarkastettava että asiat hoidetaan. Joku niitä hoitaa ja joku tsekkaa että on hoidettu. On ne siellä ministeriössä varmasti olleet ymmällään tuosta "tavasta toimia" - tai olla toimimatta. Plussa tulos mutta omapääoma pienenee, toiminnassa jossa ei investoida, ei ole mahdollista. Ei sitten mitenkään. Ilmainen vinkki yhdistyksille: älkää mikään hallitus moisia tilinpäätöksiä allekirjoittako, jos ette voi osoittaa mitä sillä omasta pääomasta otetulla rahoituksella on tehty.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.6.26 16:17:47

Että on pokkaa väittää julkisuudessa usean silminnäkijän todistamaa tapahtumaa ei tapahtuneeksi.
Erittäin kuvaavaa toimintaa hallituksen jäseniltä, hallituksen toimintatapa. Kiistetään viimeiseen asti kaikki. Niin huono, asiaton ja uhkaava käytös kuin lain vastainen toimintakin.

Nyt on kuitenkin jo aika kantaa vastuunsa ja erota. Yksikään näistä ei ole luottamustoimensa arvoinen, sen on jo useat tapahtumat osoittanut monta kertaa.

Erilliseen tilaan pitäisi lukita nämä hallituksen räyhääjät, että kokousväki uskaltaa kysyä tarpeelliset kysymykset ilman että tarvii pelätä näitä luolamiesten tavoin käyttäytyviä ja omaa käytöstään selitteleviä öykkäreitä.

Aikuinen mies suostu myöntämään vihan hallinta ongelmiaan, joita esittelee hallituksen jäsenen roolissa kaiken kansan edessä ja kaiken lisäksi uhkailee uhriaan rikosilmoituksella?!

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 16:24:43

Ihan sama kuka kiistää ja mitä. Siellä oli ollut se kysymys, että miksi olivat allekirjoittaneet sen tilinpäätöksen? Ehkä provosoiva kysymys. Olisihan siitä tilanteesta vain voinut kävellä pois ja sanoa että palataan tähän huomenna kokouksessa. Tai ehkä että halusimme pitää kokouspäivästä kiinni, ja tuli kiire. Tai vain olla mykkänä kun nämä kysyvät olisivat ilman vastauksia jatkaneet omaa klubiaan siinä kuitenkin.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lillis 
Päivämäärä:   30.6.26 16:30:54

Nainen käyttää naiskorttia heti kun ei saa tahtoaan läpi. Ei hyvät lähtökojdat pj kisaan

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   30.6.26 16:31:35

KKKKK se linjoille ilmesty?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.6.26 16:47:28

”Ei voi olla vaikuttamatta, kun heitellään syytöksiä oikealle ja vasemmalle"
....... mutta silti en kyllä mitään tehnyt. Ainakaan en myönnä.

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Biitsi 
Päivämäärä:   30.6.26 16:48:54

LähettäjäTäti
Päivämäärä30.6.26 13:37:35

Mikä se nettisoite on mistä kokousta voi seurata

Suora linkki YouTuben kokous-striimiin myös liiton sivuilla

  Re: SRL 18

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   30.6.26 16:50:48

Miksi linkistä ei näy?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Lilo 
Päivämäärä:   30.6.26 16:51:49

https://www.youtube.com/live/58aYgVTwwKg

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Huomasitteko 
Päivämäärä:   30.6.26 17:03:58

Vaalivaliokunnan lausunto (edit 30.6.2026: Vaalivaliokunta ei jättänyt lausuntoa, sillä esityksiä hallituksen jäseneksi ei tehty)

  Re: SRL 18

Lähettäjä: """ 
Päivämäärä:   30.6.26 17:35:36

Miksi Manninen haluaa pimittää lakimiesten.nimet?

  Re: SRL 18

Lähettäjä: Koska 
Päivämäärä:   30.6.26 17:37:53

Koska se pimittää jotain tosi isoa

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.