Lähettäjä: täti
Päivämäärä: 21.3.25 08:31:28
” Tai perustaa joku yhteinen ryhmä, mutta itse ainakin karsastan sellaisia. Yksi ihminen kerrallaan minulle, kiitos.”
Tämä on ehkä yksi ongelma tällaisen silmin, jolla on paljon ystäviä. Jos pitäisi alkaa vaikka viestitellä jonkun yhden ihmisen kanssa ystävystymistarkoituksessa, se on kiusallista. Oletus on, että nyt meistä pitää tulla kaverit vähintään. Vaikka toista ei edes tunne. Sitten kun toinen osoittautuu ihmiseksi, josta en pidä, se on tosi tylsä sanoa päin naamaa.
Siksi suosin juuri esim. vapaaehtoistyötä ja sitä kautta ystävien etsimistä. Siellä tutustuu ihmisiin ensin, ilman painetta siitä, että pitäisi olla kenenkään ylin ystävä. Sitten jos joku on mukava ja työn lomassa huomaa että toinenkin tykkää teatterista vaikka, niin voi kysyä katsomaan yhdessä jotain. Mutta jos ei löydy kivoja ihmisiä, niin en joudu sanomaan kellekään ikävästi, etten oikeastaan halua viettää aikaa heidän kanssaan.
Eli hyvinkin vois perustaa jonkun discord-ryhmän ja sinne kavereita etsivät juttelemaan. Ei sielläkään tartte puhua kaikkien kanssa, laittaa vaan ilmoituksen tai vastaa. kiinnostaville henkilöille. Ne puhuu yhdessä, jotka haluaa.
WA esim. on sellainen, että en itsekään liittyisi, koska en halua jakaa puhelinnumeroani kaikelle kansalle + se on jotenkin intiimimpi alusta. Ja se liittyisi alustaan, ei isoon ryhmään.
|