Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: kati 
Päivämäärä:   20.3.25 17:35:11

Minut irtisanottiin viikko sitten yllättäen ja välittömästi, mitään varoituksia en ole saanut ja syynä huolimattomuusvirhe. En tuota purematta niele, kuulun ammattiliittoon, olenko siis ensin yhteydessä paikalliseen toimistoon? Ex työpaikalla on kyllä luottamushenkilö mutta en halua sitä kautta sattuneesta syystä asiaa viedä eteenpäin.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   20.3.25 17:42:44

Olitko koeajalla vai et? Millainen virhe?

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: kati 
Päivämäärä:   20.3.25 17:45:58

En ole koeajalla, vakituinen työsopimus. En avaa asiaa enempää mutta en ole hoitoalalla enkä logistiikassa, konetta näpyttelen.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: ??7 
Päivämäärä:   20.3.25 17:47:53

Ota yhteys liittoon

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: Jopas 
Päivämäärä:   20.3.25 18:50:17

Liittoon. Siellä liiton lakimies varmasti tietää kaikki pykälät. Kuinka pitkä irtisanomisaika? Ei aina kannata kynsin hampain päästä samaan paikkaan takaisin, voit saada hyvät korvaukset, jos ei irtisanominen ole mennyt pykälien mukaan.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   20.3.25 19:24:30

Suoraan liiton juristiin. Mitä siinä suotta välivaiheita vääntämään.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   20.3.25 19:32:15

Syitä työsopimuksen irtisanomiseen:
Työsuhteeseen olennaisesti vaikuttavien velvoitteiden vakava rikkominen. Jos työntekijä laiminlyö velvoitteitaan, häntä ei voi irtisanoa ennen kuin hänelle on annettu varoitus ja mahdollisuus korjata tilannetta.
Jos työntekijä ei kykene enää suoriutumaan työtehtävistään
Jos tarjottu työ olennaisesti ja pysyvästi vähentyy eikä työntekijää voida sijoittaa tai kouluttaa muihin tehtäviin

--> Suoraan vain yhteys liiton lakimieheen.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.3.25 20:32:22

Kannattaa myös selvittää, kattaako liiton vakuutus, jos työsopimuskiistan vie oikeuteen. Itsellä kävi niin, että ne mitä itse ei joutuisi oikeudenkäynnissä maksamaan eivät koskeneet työsuhdekiistoja. Ihmettekinkin vähän, miksi sitä jäsenmaksua olin maksanut... koska liitto liittyy työsuhteisiin eikä yksityisoikeudellisiin kiistoihin esimerkiksi. No pieni lasku sieltä lankesi, koska hävisin kiistan. Mutta ei ole järkeä lähteä viemään asiaa oikeuteen jos et saa takuuta, että liitto maksaa hävisit tai et.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   20.3.25 22:41:36

Jos kys.työpaikassa on luottamusmies niin se on se taho joka ottaa asian ensin hoitaakseen ja vasta sitten liitto hyppää apuun.

Joutuvat noudattamaan neuvottelujärjestystä.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: åoihnoåi 
Päivämäärä:   20.3.25 22:55:31

Miten olet riitautunut luottamusmiehen kanssa? Se ei hyvää kerro. Jotenkin tuntuu että et kerro ihan kaikkea tässä.
Mutta yhteys suoraan liiton juristiin, ja kerrot hänelle rehellisesti kaiken, hän osaa arvioida kannattaako riitauttaa.
Omin nokkineen ei kannata alkaa touhuamaan.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: Liittoon 
Päivämäärä:   21.3.25 00:16:01

Ota vain sinne paikallisosastoon yhteyttä, niin selviää, ottaako liitto asian hoitaakseen.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   21.3.25 00:46:07

Vakituisessa työsuhteessa olevan työntekijän saa irtisanoa, mutta siinä on irtisanomisaika. Puolin ja toisin.
Työsuhteen purku on sitten eri asia.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.3.25 07:34:21

"Vakituisessa työsuhteessa olevan työntekijän saa irtisanoa, mutta siinä on irtisanomisaika."
Ei voi irtisanoa ilman perustetta.

  Re: Riitautan irtisanomiseni

Lähettäjä: Örkki 
Päivämäärä:   21.3.25 07:49:18

Itselläni on parhaillaan laittomasta irtisanomisesta juttu hallinto-oikeudessa, en siinä luottamusmiestä tarvinnut.
Irtisanomisajan jälkeen laitoin jutun vireille, nyt on mennyt 7 kuukautta ja vieläkin odotan päätöstä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.