Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 20:49:20

Olen 30v nainen joka on ollut vuosia toksisessa suhteessa. Suhteen toinen osapuoli laiminlyö mun tunteita ja tarpeita, tekee katoamistemppuja, todennäköisesti pettää, pettää lupauksia, juo liikaa, juomisen seurauksena varsinki vkl tulee kotiin ja alottaa hirveän shown enkä saa nukuttua. Oon ilmottanut haluavani erota sen tuhat kertaa mutta koskaan mies ei lähde. Ja minä hellyn kun pari päivää tilanne on ollut outo ja sitten mies alkaa olla taas lempeä.

Tunteiden osalta olen ihan kuollut enkä jaksa välittää miehen touhuista. Ero pelottaa ja tuntuu että kaikki kulissit kaatuu ja olen epäonnistuja. Olen siis pitkään jo hyväksynyt tilanteen ja että tämmöstä se elämä on eikä mikään muutu.

No pari viikkoa sitten kun olin taas yksin kotona ja mies ties missä, aloin jutella jodelin kautta erään miehen kanssa. Tavattiin ja pantiin enkä tätä kadu. Juttu jäi yhden yön tasolle koska minusta on tullut ahdistunut tyhjäpää joka ei näköjään kykene keskusteluun tai vaikeista asioista puhumiseen. Tämä mies sai mussa aikaan kuitenki dopamiiniryöpyn kun sain huomiota joltain normaalilta ihmiseltä.

No nyt olen sitten aika paskana mutta en siitä pettämisestä vaan omasta elämästä. Antakaa mulle voimia erota tai vaikka haukkukaa ja ilkeilkää että sisuunnun ja eroan.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 20:52:49

No sano kumppanille tämä sama niin ehkä se lähtee niin sun ei tarvitse.

On tosi harmillista että olet noin tosi nuori ja noin onneton. Ei olisi mikään pakko. Voisit elää omassa kodissa itseksesi missä olisi mukavaa ja turvallista eikä hakea mitään kiksejä tuntemattomista miehistä jossa on aina henkirikoksenkin vaara. Tsemppiä, ei ole pakko kärsiä. Olet varmasti itsesi kanssa onnellisempi kuin nykytilanteessa.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   16.3.25 21:05:03

Miksi siis et eroa? Taloudellinen tilanne?

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   16.3.25 21:11:27

"Oon ilmottanut haluavani erota sen tuhat kertaa mutta koskaan mies ei lähde."

Mitä jos sinä lähtisit?

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 21:16:45

Ei ole taloudellisesta tilanteesta kyse, pärjään paremmin kuin mies. En tiedä miksi aina hellyn ja palaan takaisin samaan kun ero on otettu esille. Joku läheisriippuvuus tai trauma tässä on taustalla varmaankin. Ja asutaan mun omistamassa talossa niin minä en voi olla se joka lähtee.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 21:18:33

Ja tiedän että olen ihan lapanen ja tyhmä kun en saa tilannetta päättymään. Nyt vielä varmaan pettämisestä dopamiinikoukussa ja iltalehden otsikoihin pääseminen on sitten riskinä ku sekaannun väärään ihmiseen.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   16.3.25 21:20:16

Laita talo myyntiin ja osta uusi.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   16.3.25 21:20:43

Oikeudesta voi hakea yhteiselämän päättämistä ja häätöä.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: lll 
Päivämäärä:   16.3.25 21:30:41

1. Alat pitää pankkitunnuksia ym tärkeitä juttuja mukanasi
2. Alat panemaan urakalla muita miehiä, vielä parempi uusi suhde jolle kerrot heti että olet pettänyt luonasi asuvaa tyyppiä jota et saa pihalle vaikka olet toitottanut eroa.
3. Parhaassa tapauksessa panot/uusi suhteesi pyörii pokkana kotonasi ja vihjaa exällesi että olisi aika poistua siitä.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: Asd 
Päivämäärä:   17.3.25 01:49:03

Sano nyt vielä että mies loisii luonasi ilmaiseksi ja teet kotityökin. Ei kai se lähde kun on helppo nainen hyväksikäytettävänä. Nyt jotain ryhtiä elämään ja käsket sen lähteä, ja jollei lähde vapaaehtoisesti niin hanki sille häätö.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   17.3.25 01:53:17

No kivat sulle.
Älä ihmeessä eroa, vaan kosta.
Siitä tulee varmasti molemmille hyvä mieli.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   17.3.25 05:56:16

Tietääkö kukaan teidän tilanteesta? Olisiko helpompi keskustella erosta jos mukana olisi ulkopuolinen?

Mitä jos vaan ilmoittaisit, että aikaa on viikko kerätä tavarat ja lähteä. Jos ei lähde niin sitten kerrot, että lähdet oikeuden kautta hakemaan päätöstä.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: PMK 
Päivämäärä:   17.3.25 05:58:43

Ainahan sitä voi selitellä ja mahdollistaa pettämisen.
Vaihtoehtojakin on.
Käy juttelemassa ammattilaisen kanssa, ehkä hänestä on apua. Varmaan just jotkut traumat/ tunnelukot yms.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   17.3.25 07:19:50

Teet miehelle osoitteenmuutoksen netissä. Kai sillä on pankkitunnukset? Sitten kannat sen romut pihalle, vaihdat lukot ja asennat hälyttimet kameroineen.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.3.25 10:09:05

Vaihata lukot ja kamppeeb ulos säkeissä

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   17.3.25 10:09:08

Kerrot miehelle että hänen on pakattava tavaransa ja lähdettävä. Menet vaikka itse hetkeksi muualle että saa tämän aikaan jos ei onnistu muuten. Sitten vaihdat lukot. Jos miehen tavaroita vielä on teillä niin heität roskalavalle.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: Ano 
Päivämäärä:   17.3.25 11:54:15

Se selkärangattomuus ei aina johdu jostain traumasta!! Lopettakaa jo tuo vastuun vierittäminen muiden niskoille.
Ihan neiti nyt vaan ottaa itse itseään niskasta kiinni ja päättää sen suhteen ja katsoo, että mies häviää huushollista. Taivas, että voi aikuinen ihminen ollakin tohveli!

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   17.3.25 12:02:38

Olet vasta kolmenkymmenen niin hyvää elämää on edessä vaikka kuinka ! Mutta jos tuhlaat nämä parhaat ajat pariutua, ehkä jopa perustaa perhe niin niitä et siellä neljässäkympissä enää takaisin saa.. että siinä mielessä riippakivestä kannattaa hankkiutua eroon pikaisesti ja aloittaa se oma, hyvä elämä. Itsekunnioitus on hyvä tuossa iässä ihan viimeistään rakentaa, että voi sitten elää oikeasti haluamallaan tavalla on se sitten sinkkuna tai suhteessa, koska muuten ajaudut uudestaan ja uudestaan tuollaisen sinusta välittämättömän hyväksikäyttävän luuserin poljettavaksi.
Kaipasit apuja miten saada eroa edistettyä.. laitapa paperille oman talouden kulut ja paljonko mies niistä maksaa. Tee samoin talouden ja esim talon töille: minkälaisen osan mies niistä tekee ? Veikkaan että molemmissa olet itse päävastuullinen.. Siinäkään ei ole mitään järkeä, maksaa nyt siitä että saa pitää tuollaisen miehen ?!? Konkreettisesti pihalle saatkin varmasti helpoiten kun sanot ettet ole suhteeseen tyytyväinen ja että laskelmiesi mukaan miehen pitää alkaa laittaa tilipäivänä taloustilille xx euroa ja se on puolet asumisen kustannuksista, ruokakustannuksista ja lisäksi sinun määrittelemäsi vuokra. Miehen vastuulle myös hoidettavaksi asiat y, z ja x -joku viikottain, joku tarvittaessa ja joku vaikka päivittäin. Muistuttaa sitten enemmän konkreettista vuokrasuhdetta sääntöineen, mutta miehellä on vaihtoehto vuokrata oma asunto jolloin saa myös itse määrätä kaikesta.

Mutta ihan oikeasti nainen, älä anna itseäsi kohdella noin ja tyydy nuorella iällä noin huonoon suhteeseen ! Puhu vaikka läheistesi kanssa ja pyydä heitäkin takomaan sinuun järkeä ja itsetuntoa, jos vaikka auttaisivat pitämään päätöksistä kiinni ettet heltyisi. Koska se ei ole mitään söpöä heltymistä vaan hyväksikäytön sallimista....

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: Nalli 
Päivämäärä:   17.3.25 12:04:23

Aloittaja, mistä syystä sä sitten olet ollut tossa ns. suhteessa? :D Menee yli ymmärryksen. Hyödytkö taloudellisesti ja laskeva elintaso erotessa harmittaisi liikaa?

Ole nyt aikuinen ja eroa.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.3.25 12:19:08

Nalli, tämä onki erittäin hyvä kysymys koska en ole taloudellisesti riippuvainen, ei ole mitään yhteistä kuten lapsia tai taloa, ei mitään tajunnanräjäyttävää seksiä. Oon vaan padonnu kaikki omat tunteet ja tyytyny tähän. Nyt kuitenkin sain semmosen tunnemyräkän itselle ensimmäistä kertaa vuosiin että aion oikeasti toteuttaa eron. Kiitos kaikille viesteistä ja tätä ketjua voi nostaa vaikka kuukauden päästä niin tuun kertomaan sainko selkärankaa.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: eräs 
Päivämäärä:   17.3.25 12:25:01

Olet itse padonnut tunteet ja tyytynyt tilanteeseen. Asiat voi tehdä suoraselkäisemminkin, erota ja panna sitten niin paljon kuin panettaa.

  Re: Petin enkä kadu

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   17.3.25 13:00:55

Hyvä aloittaja, kuukauden päästä nähdään! Sitten on jo kevät ja hyvä aika aloittaa uusi elämä ilman miehen kokoista painolastia.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.