Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.3.25 08:37:41

Sorry en osaa linkittää mut luin juuri 6.3 iltalehden artikkelin jossa toimittaja jari hanska selvittänyt asiaa. Kuten kaikki tietää alueilla on lista lakisääteisiä asoita jotka niiden pitää hoitaa ja rahat siihen tulee 'jonkun kaavan mukaan'. Ja tätä rahoitusta selvitellään artikkelissa.

Eli lyhyesti : tapa vaikuttaa rahaan on tehtailla diagnooseja. Olen pöyristynyt , kelle näitä höpödiagnooseja tehdään ? Vähentää entisestään luottoa tähän systeemiin. Jos meen lääkäriin, onko siellä tavoite hoitaa potilasta vai generoida sopivaa dataa tilastoihin ?

Alla pieni lainaus:

IL selvitti: Diagnoosien määrä rajussa kasvussa
Iltalehden selvityksessä paljastui, että pitkäaikaisdiagnoosien määrä on kasvanut yhdessä vuodessa jopa 27 prosenttia. Taustalla on hyvinvointialueiden rahoitusmalli.

Yksi merkittävä rahoitukseen vaikuttava diagnoosi koskee masennusta ja ahdistuneisuushäiriöitä. Niistä tuleva terveydenhuoltoa koskeva tarvekerroin on korkeimpien joukossa.
Kun tarkastellaan sekä masennustila ja toistuva masennus -diagnooseja, näyttää tilanne varsin huolestuttavalta. Vuosien 2023 ja 2024 välillä kyseisten diagnoosien määrä kasvoi valtakunnallisesti 39 prosenttia. Vuonna 2024 diagnooseja kirjattiin THL:n järjestelmään 89 937 kappaletta.
Alueelliset erot ovat jälleen huomattavia. Pohjois-Pohjanmaalla masennusdiagnoosit kasvoivat vuodessa jopa 231 prosenttia. Pirkanmaalla kasvua oli 168 prosenttia, Etelä-Pohjanmaalla 149 prosenttia ja Kanta-Hämeessa 142 prosenttia.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   16.3.25 08:49:47

Luonnollisesti tavoite on generoida sopivaa dataa tilastoihin. Sitä työelämä nykyään on. Ihan alasta riippumatta ensimmäinen prioriteetti on tuottaa sopivaa dataa ja heti perässä suojata itseään ja työnantajaa kritiikiltä&tuomioilta. Se millä alalla ollaan ja mitä nimellisesti pitäisi olla tekevinään on täysin toissijaista.

Nimenomaan mielenterveyteen liittyvien diagnoosien valtavaa määrää kuitenkin selittää myös muut tekijät. Asioista uskalletaan keskustella aiempaa avoimemmin ja toisaalta nykykulttuuri on mielenterveydellisesti todella kuormittava: jatkuva ärsyketulva estää palautumasta ja tekemisestä on kadonnut mielekkyys, kun kaikki ydintyö hukkuu alussa kerrotun datan palvonnan alle. On vaikeaa löytää tarkoituksenmukaista tekemistä, jolla saavuttaa tavoittelemisen arvoisia tuloksia.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 08:53:22

Kun mä olin nuori, oli kaikki vajaatyökykyiset saikulla tai sairauseläkkeellä ns tules-vaivojen takia (tuki- ja liikuntaelin). Ihan riippumatta siitä, miten fyysistä työ oli. Selän takia jäi monet pois työelämästä. Niin sanottuja päävaivoja ei ollut, ellei nyt jollain ihan psykoosia. Ja tietysti itsariluvut oli korkeampia kuin nyt.

Nyt taas ei kukaan puhu selkävaivoista, mutta on muut syyt olla jaksamatta töissä.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   16.3.25 09:04:15

Diagnoosi on pelkkä sana eikä siis hyvä tai huono.

Pikemmin pitäisi keskittyä pohtimaan auttaako diagnosointi hoitoa vai voiko jopa estää sitä? Oma kokemus on, että masennusdiadnoosi annetaan liian helposti myös ihmisille, jotka eivät ole masentuneita. Se on helppo ratkaisu, jolloin lisätutkimusta ei tehdä.

Itselleni tyrkytty masennusta, kun adhd oireisena olin aivan loppu arjen haasteisiin, opiskeluihin ja töihin.

Tuttavalleni kirjattiin masennus kun hänellä oli paha anemia ja kilpirauhasen vajaatoiminta.

Toisella tuttavallani on todella rankka lapsuus. Hänellä ei vielä vuosiin ole varaa kelan omavastuuosuuteen terapiakuluista. Hän on vakaassa tilanteessa ja kykynevä pohtimaan menneisyyttään. Hänelle määrätään lääkkeitä. Jopa lahjakortti kuntosalille varmasti auttaisi enemmän.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.3.25 09:24:08

"Iltalehden selvityksessä paljastui, että pitkäaikaisdiagnoosien määrä on kasvanut yhdessä vuodessa jopa 27 prosenttia. Taustalla on hyvinvointialueiden rahoitusmalli."

Iltalehtihän on juuri oikea ammattilainen tekemään syy-seuraussuhteita arvioivaa tutkimusta.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: ldddgg 
Päivämäärä:   16.3.25 09:24:16

Kilpirauhastutkimuksia tehdään Suomessa liian vähän.
Anemiat voidaan terveellisellä ruokavaliolla saada kuntoon.
Suomessa ei edes katsota ihmistä silmiin, niin sulkeutunutta on elämä. Tervehtiminen ja hymyily ja joskus tarpeen tullen muutama sana ihmisten kanssa avaa jo patoutumia.
Muutama hymy ja hyväksymisen tunne on tärkrää.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: ldddgg 
Päivämäärä:   16.3.25 09:29:26

Säilytin tasapainoni sillä, että työn ja oman elämän suhde pysyi vakaana. Ruumiillinen työ vastaan kevyempi kotoinen olo. Kun oli henkisesti kuormittavaa, niin sitä vastasi ruumiillisesti kuormittavampi vapaa-aika.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 09:36:21

"Anemiat voidaan terveellisellä ruokavaliolla saada kuntoon."

Vaikeaa raudanpuuteanemiaa on yleensä mahdotonta korjata pelkällä ruokavaliolla.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   16.3.25 09:38:28

Iltalehtihän on juuri oikea ammattilainen tekemään syy-seuraussuhteita arvioivaa tutkimusta.

**

Toimittaja kirjoittanut artikkelin joka pohjaa tilastodataan ja avaa rahoitusmallia.

**

Alueen valtiolta saaman rahoituksen kannalta on hyödyksi, mikäli alueella on paljon tietyn diagnoosin saanutta väestöä. Kyse on nollasummapelistä. Mikäli kaikilla alueilla diagnoosien määrä kasvaa yhtä paljon, ei rahoitus muutu.

Mikäli joillakin alueilla diagnoosien määrä kasvaa muita enemmän, saavat ne alueet enemmän rahoitusta muihin verrattuna.

Diagnooseilla on myös erilaiset painoarvot. Mitä kalliimmin hoidettavasta ja ihmisen arkeen vaikuttavasta diagnoosista on kyse, sitä enemmän se nostaa rahoitusta. Vaikutus on suurempi mitä useammalla henkilöllä kyseinen diagnoosi on.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.3.25 10:38:33

....: Niin? Missä kohtaa artikkelia toimittaja on tutkinut muiden mahdollisten syiden vaikutusta diagnoosien määrän kasvuun?

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   16.3.25 10:45:17

Miksi hänen pitäisi tehdä niin ? Mitäs itse luulet olevan syynä ?

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: …. 
Päivämäärä:   16.3.25 11:16:23

En yllättynyt. Minullekin yritettiin puoliväkisin tunkea masennus diagnoosi, enkä ole ainut.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.3.25 11:18:28

....: :DD jos hän sanoo artikkelissaan, että diagnoosien määrän kasvu johtuu hyvinvointialueiden rahoitusmallista, niin kai nyt hänen pitäisi väitteensä jotenkin todeksi osoittaa :'D eiku ainiin, tää oli Iltalehden juttu eli lähtökohtaisesti jo täyttä paskaa, eihän nykyajan journalismilta voi enää odottaa yhtään mitään.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   16.3.25 11:20:38

Samoin minulle laitettiin eteen paperi johon aloin tuntemuksiani laittaa. Tiesin heti miten siihen pitää vastata jos haluaa saada masennusdiagnoosin.
En viitsinyt tehdä niin vaan vastasin ihan toiseen äärilaitaan.

  Re: Diagnoosien määrä kasvaa

Lähettäjä: ...... 
Päivämäärä:   16.3.25 13:09:20

Täysin lamaava väsymys, ferritiini 4, kilpirauhaskokeet näyttää vakavaa vajaatoimintaa, en kykene syömään kuin nestemäisiä ruokia, 24/7 pahoinvointi ja oksentelua, mutta diagnoosina lukee masennus.
Vähemmästäkin tosin alkaa masentamaan kun tiedän kuolevani tähän jossakin vaiheessa vielä nuorena, koska en saa tutkimuksia ja hoitoa.
Oireisiin on sanallisesti veikattu syyksi mm MS-tauti tai aivokasvain, kummankin toteaminen vaatisi pään kuvauksen, mutta viisi lähetettä ja jokainen tullut bumerangina minua tapaamatta takaisin, ei tarvetta, koska masennus ilmeisesti oireiden takana.
Tunnen kolmekymppisiä jotka kuolleet tai kuolemassa syöpään koska päässeet tutkimuksiin liian myöhään tai vasta todettu yksityisellä kun sinne on jotenkin saatu revittyä rahat. Hienoa varmasti nuoren, pienten lasten äidin kuulla, että sinut olisi voitu helpolla pelastaa, jos olisit päässyt heti tutkimuksiin, nyt ei voida tehdä enää mitään.
Itse olen "jo" nelikymppinen, että kai tässä joutaakin jo kuolemaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.