Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Terveydenhoidon tunarointi kasvaa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 04:34:52

Joudun käyttämään terveyspalveluja omien sairauksien hoitoon. Meno on mennyt kyllä nyt aivan uskomattomaksi. Ajatetaan taksilla sinne ja tänne, muttei keritä hoitaa. Sitten saat maksusitoumuksen yksityiselle.
Nyt eri vaivan takia kävin omalla rahalla yksityisellä, minulle lyödään kaksi antibioottipiikkiä kerran kuussa persauksiin. Olen ostanut sen kalliimman aineen koska se on helpompi pistää. Näitä on siis tökitty vuosia joten kokemusta ottavana osapuolena on. Nyt sitten ei voinut noudattaa kahta yksinkertaista ohjetta. Ravistettava voimakkaasti vähintään minuutti. Ei vaan laiska kääntely pari kertaa. Ja pistetään lihakseen, ei vaan pisti ihon alle 4ml. nyt on perse kipeä toista viikkoa ja kämmenen kokoinen paise pistoskohdassa. Ei voi maata selällään eikä kääntyä sängyssä kun sattuu niin saa tanasti. Nyttenkin hereillä ton persauksen takia, koko viikko mennyt valvoessa. Toisen pistoksen kohdalla huomautin ja noudatti ohjetta, eikä ole kipeä toinen puoli.
Mikä vaivaa terveydenhoitoalaa?

  Re: Terveydenhoidon tunarointi kasvaa

Lähettäjä: yg 
Päivämäärä:   16.3.25 06:56:37

Olen tavannut jo vuosia sitten sairaanhoidon opettajan, joka olisi halunnut paeta sairaalasta saman tien, kun herätessään näkin vuoteen vieressä entisen oppilaansa.
Hoitajien amk-koulutus ei ole sitä mitä ennen vaan "akateemisempaa". Hoitotyö on kuitenkin enemmän käsityötä kuin tieteellistä tutkimusta, joten koulutus pitäisi olla sen mukaan.

Todella surullista, että hoitoalalla on hyvin kömpelöitä työntekijöitä. Ei luulisi ohjeen mukaisen pistämisen olevan kovin vaikeaa. Silti monella on kokemus kipupiikistä, jonka pistokohta on kipeämpi kuin oli se alkuperäinen vaiva, jonka vuoksi piikki annettiin.

  Re: Terveydenhoidon tunarointi kasvaa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.3.25 09:34:16

Samat kokemukset.
Työterveyteen määrätään aikoja kysymättä sadan km päähän kun lääkäri ei voi siirtää persettään lähiasemalleni vaikka käy välillä sielläkin.
Samoin yhtenä viikkona ramppasin sitten kolmena eri päivänä erikoislääkärillä, fyssarillä ja tt lääkärillä, ihmettelin miksi ei olisi voinut noita laittaa samalle päivälle.
Leikkaavan lääkärin eka leikkauskin epäonnistui, illan vika leikkaus, olisiko ollut jo väsy kun tuli hieman huolimattomuusvirheitä? Kaikki nämä yksityisellä joka maksoi kymmeniätuhansia.
Tätä tämä nyt on ja veikkaan että tulee pahenemaankin. Eikä enää yksityinenkään takaa hoidon laatua.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.