Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  dna-testit

Lähettäjä: pinni 
Päivämäärä:   14.3.25 15:13:51

Iän myötä alkanut kiinnostamaan kaukaiset esi-isät ja ajattelin tehdä DNA-testin, sellaisen jossa kerrotaan kuinka monta % minusta on tullut mistäkinpäin maailmaa.
Osaako kukaan suositella, mikä olisi helppo ja luotettava testi?

  Re: dna-testit

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   14.3.25 15:22:12

Mielenkiinnosta: montako polvea taaksepäin nuo testit näyttävät?

  Re: dna-testit

Lähettäjä: _ 
Päivämäärä:   14.3.25 15:36:02

Ei ne näytä mitään polvia, vaan vertaa sun perimän sisältöä näytteisiin, jotka yhdistetään tiettyihin "alkuperäisiin" populaatioihin. Jos saat tuloksen, että 75% on pohjoiseurooppalaista ja 25% Saharan eteläpuolista, niin voit toki päätellä, että yhdellä isovanhemmistasi oli vipinää astetta ruskettuneemman hellun kanssa—tai kahdella isoisovanhemmista—tai neljällä isoisoisovanhemmistasi. Mutta tosi harvoin käy niin, että "puhdasrotuinen" populaation X edustaja lisääntyy "puhdasrotuisen" populaation Y edustajan kanssa.

  Re: dna-testit

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   14.3.25 15:55:40

Tiedän, että nämä ilmoitetaan prosentteina. Vanhemmat on 50, isoisovanhemmat 12,5, ja tästä kolme polvea taaksepäin puolitoista prosenttia. Mutta sen pidemmälle ei taideta juuri päästä?

  Re: dna-testit

Lähettäjä: Niin 
Päivämäärä:   14.3.25 17:30:44

Mulla tuli vastaukseksi 95 % suomalainen ja ripaus balttia ja kaukaasialaista. Osasi paikantaa myös mistä vanhempani on kotoisin.
Firma on Myheritage tai ainakin tolla nimellä löytyy netistä.

  Re: dna-testit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.3.25 17:46:27

Israelilainen yhtiö – annat niille rahaa ja perimätietosi ties mihin käyttötarkoitukseen.

  Re: dna-testit

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   14.3.25 19:57:10

Yksi kaveri teetti myös testin tuolla. Ilmoittivat, että oli jokin 6 % inuiittia, ja tätä ihmeteltiin. Myöhemmin ymmärsin, että sehän tarkoitti saamelaista. Ja muuten siis oli suomalainen.

Itse olen miettinyt samaa kuin -, enkä ole tehnyt testiä.

  Re: dna-testit

Lähettäjä: ....... 
Päivämäärä:   14.3.25 20:33:08

Firmalla on referenssipopulaatioita paljon, mutta pohjoisen pallonpuoliskon alkuperäiskansat ovat huonosti edustettuina. Siksi se testi veikkaa inuiittia. Myös Pohjois-Amerikan alkuperäiskansoja voi tulla osumiin, mutta se selittyinee helpoimmin siirtolaisuuden vaikutuksella. Saamelaisväestön geneettinen koostunus on varsin heterogeeninen. Kulttuurinen koherenssi on merkittävämpi tekijä. Se, minkä testi tunnistaa itäsiperialaiseksi perimäksi suomalaisella, on varsin luotettavasti saamelaista, sillä sieltä hekin ovat joskus länteen vaeltaneet.

Firma mainostaa lisäpalveluna sairauksie riskianalyysia. Rahan hukkaa suomalaiselle! Siellä tutkitaan kaikkea kystistä fibroosia yms mitä meillä ei ole ja ne testit eivät tiedä täkäläisistä erikoisuuksista mitään, koska olemme pikkuruinen ja epätyypillinen ei-referenssipopulaatio.

Keskiaasialainen perimä sai mielikuvituksen laukkaamaan, oliko se sekoittunut isonvihan aikaisilta raiskaajilta vai kenellä on ollut eksoottinen tyttöystävä. Pohjanmaan väestössä näkyy kaupankäynti Skandinaavien, Brittien ja muualta Euroopasta tulleiden kanssa ihan eri tavoilla kuin Kainuussa keskimäärin. Tämän eristäytyneisyyden ja nälkävuosien aiheuttaman pullonkaulaefektin takia suomalaisissa on erittäin mielenkiintoista väkeä tieteellisen tutkimuksen kannalta. "Bonuksena" tietysti vielä ikioma tautiperimämme.

  Re: dna-testit

Lähettäjä: ....... 
Päivämäärä:   14.3.25 20:35:15

En pidä testiä tietoturvariskinä. Sillä oli hauska vaikutus ajatteluun, kuka olen ja mistä tulen. Vaikka perimä ja identiteetti ovat eri asioita, psykologisesti testi voi olla myös vahvasti identiteettiä rakentava!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.