Lähettäjä: .......
Päivämäärä: 14.3.25 20:33:08
Firmalla on referenssipopulaatioita paljon, mutta pohjoisen pallonpuoliskon alkuperäiskansat ovat huonosti edustettuina. Siksi se testi veikkaa inuiittia. Myös Pohjois-Amerikan alkuperäiskansoja voi tulla osumiin, mutta se selittyinee helpoimmin siirtolaisuuden vaikutuksella. Saamelaisväestön geneettinen koostunus on varsin heterogeeninen. Kulttuurinen koherenssi on merkittävämpi tekijä. Se, minkä testi tunnistaa itäsiperialaiseksi perimäksi suomalaisella, on varsin luotettavasti saamelaista, sillä sieltä hekin ovat joskus länteen vaeltaneet.
Firma mainostaa lisäpalveluna sairauksie riskianalyysia. Rahan hukkaa suomalaiselle! Siellä tutkitaan kaikkea kystistä fibroosia yms mitä meillä ei ole ja ne testit eivät tiedä täkäläisistä erikoisuuksista mitään, koska olemme pikkuruinen ja epätyypillinen ei-referenssipopulaatio.
Keskiaasialainen perimä sai mielikuvituksen laukkaamaan, oliko se sekoittunut isonvihan aikaisilta raiskaajilta vai kenellä on ollut eksoottinen tyttöystävä. Pohjanmaan väestössä näkyy kaupankäynti Skandinaavien, Brittien ja muualta Euroopasta tulleiden kanssa ihan eri tavoilla kuin Kainuussa keskimäärin. Tämän eristäytyneisyyden ja nälkävuosien aiheuttaman pullonkaulaefektin takia suomalaisissa on erittäin mielenkiintoista väkeä tieteellisen tutkimuksen kannalta. "Bonuksena" tietysti vielä ikioma tautiperimämme.
|