Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kissan housut paskassa

Lähettäjä: Persetti 
Päivämäärä:   12.3.25 09:04:11

ja matot ja lattiat...

Meillä on siis pitkäkarvainen kissa, joka toisinaan sotkee pussihousunsa paskalla käydessään. Putsaa sitten itseään vetämällä persettään milloin mattoihin, milloin pelkkiin lattioihin. Enää ei ole montaa puhdasta mattoa lattialla.

Onko kellään muulla tämmöistä haastetta? Pitääkö se alkaa kissan perskarvotusta saksimaan, kun maha sillä ei ainakaan ole sekaisin, että siitä johtuisi. Vessakin on reilun kokoinen isolle kissalle ja rauhaa toimituksille jne.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: Purri 
Päivämäärä:   12.3.25 09:05:24

Kyllä pitäisin peräkarvaston lyhennettynä. Eihän tuo ole kissallekaan kivaa.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   12.3.25 09:39:24

Meillä puolipitkäkarvaisia kaksi, joista toisella on välillä vatsa löysällä, laadukkaasta ruokavaliosta huolimatta.
Leikataan housukarvat lyhyemmäksi, tietenkin.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   12.3.25 09:46:52

Kyllä tsekkaisin ruokinnan, ei ole tarpeeksi kiinteää uloste jos peppukarvat sotkeentuu.
Kuitua lisää?

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   12.3.25 09:55:14

Kissan arvo laskee, jos sillä on vähemmän perskarvoitusta...

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.3.25 09:59:14

Kissa pesulle ja perskarvat mäkeen.

Sen jälkeen ruokavalion tarkistus, ei sen paskan oikeasti kuulu olla niin pehmeää että sotkee karvat.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   12.3.25 10:10:15

Mun lyhytkarvainen kissa joskus vetää peppuaan pitkin lattiaa, vaikka harvoin siitä mitään jälkiä jää; kai siitä vaan tuntuu siltä että jotain pyyhittävää voisi olla.
Lyhentäisin kyllä pitkäkarvaisen kissan pöksyjä, mutta saattaa sille jäädä tuollainen tapa "muuten vaan". Laita hiekkiksen lähelle tietty matto tai jonkin levyn päälle pyyhe nastoilla tai niiteillä, johon saisi ihan luvan kanssa vedellä?

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.3.25 11:04:07

Trimmaisin, erityisesti kesällä vaikka koko kissan. Meillä on brittiläinen lyhytkarva, vaikka nimensä perusteella omaa lyhyen karvan niin se on niin paksua että kesällä pakko trimmata tai makaa vaan lattialla epämukavan näköisenä eikä halua liikkua tai leikkiä muiden kissojen kanssa. Hajuongelmaankin tuli ratkaisu, ei yltynyt nuolemaan itseään pehvasta joten takapää haisee usein pyllylle (anaalirauhaselle). Voin vain suositella. Heti kun trimmattiin niin oli taas energinen kun ei ollut kuuma koko aika. Ei haittaa varmaan sunkaan kissaa.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: Tripla 
Päivämäärä:   12.3.25 13:35:14

TÄMÄ->
Kissa pesulle ja perskarvat mäkeen.

Sen jälkeen ruokavalion tarkistus, ei sen paskan oikeasti kuulu olla niin pehmeää että sotkee karvat.

Jos sonta on löysää, anna kissalle prebioottikuuri, esim Pronutrin (paljon suositusta pienemmällä annoksella). Saa herkkutahnaan sekoitettua niin menee.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: Maria J. 
Päivämäärä:   12.3.25 13:45:04

"Mun lyhytkarvainen kissa joskus vetää peppuaan pitkin lattiaa, vaikka harvoin siitä mitään jälkiä jää; kai siitä vaan tuntuu siltä että jotain pyyhittävää voisi olla."

"Meillä on siis pitkäkarvainen kissa, joka toisinaan sotkee pussihousunsa paskalla käydessään. Putsaa sitten itseään vetämällä persettään milloin mattoihin, milloin pelkkiin lattioihin. Enää ei ole montaa puhdasta mattoa lattialla."

Persetti ja .., tuo takamuksen hinkkaaminen lattiaan/mattoon on anaalirauhasongelman tyyppioire. Onko lääkäri tutkinut rauhaset, että onko tukossa vai tyhjentyvätkö ongelmitta?

Tuo kakanhinkkaaminen on kissankaltaiselle äärisiistille lajille todella epänormaali teko eli siten oire, joka usein juontuu em. rauhasten vikatilasta. Joka tapauksessa jotain on vialla ruoassa tai kissan ruoansulatuskanavassa, jos uloste sotkee usein perskarvat.

"Pitääkö se alkaa kissan perskarvotusta saksimaan, kun maha sillä ei ainakaan ole sekaisin, että siitä johtuisi."

Nyt pitää ensin selvittää se syy, mistä asia johtuu. Saksiminen ei poista syytä. Itselläni on 10-vuotias pitkäkarvainen, eikä se sotke ikinä kakalla vaikka perskarvat on tommosta höytyvää, hattaraa.

Ei ole maha sekaisin, mutta silti housukarvat sotkeentuu? Onhan se pakosti löysää jos ei ihan ripulia, jos kerran sotkeentuu Ennen kuin alkaa hinkata lattiaa. Hinkatessa toki sotkeetuu.

Tässä on nyt siis kaksi eri oiretta, a) sotkevan löysä uloste b) takapuolen hankaaminen lattiaan eli ikävä tunne peräaukon seudulla.

Mitä se kissa syö? Jos on lihapitoinen viljaton sokeriton laaturuoka, niin useinhan kissat allergisoituu eri protskuille aikuisenakin.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: Maria J. 
Päivämäärä:   12.3.25 13:48:17

"Sen jälkeen ruokavalion tarkistus, ei sen paskan oikeasti kuulu olla niin pehmeää että sotkee karvat."

Tämä. Ja se anaalirauhasten toimivuus tai huono tyhjentyminen/tukkoisuus selvitettävä. Hinkkaamisen syy on usein, ei toki ihan aina, niissä.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: hoitsu 
Päivämäärä:   12.3.25 14:53:57

Meillä myös lyhennetään pitkäkarvaisilta takapuolen karvat. Niiden harjaaminen voi myös auttaa. Mattoja ei olla kyllä voitu pitää lattioilla vuosiin :D Tai muutama kudottu matto on, jotka mahtuu pesukoneeseen.

  Re: Kissan housut paskassa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.3.25 16:39:30

"Tämä. Ja se anaalirauhasten toimivuus tai huono tyhjentyminen/tukkoisuus selvitettävä. Hinkkaamisen syy on usein, ei toki ihan aina, niissä."

Jos se uloste on jatkuvasti aivan liian pehmeää, niin onhan se selvää että niiden anaalien kanssa tulee ongelmia ja katti alkaa hinkata sitä takalistoaan. Kun ruokavalio saadaan korjattua ja paskasta normaalia kikkaretta, niin voi olla että ne anaalitkin tyhjenee normaalisti.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.