Lähettäjä: Informatsuun
Päivämäärä: 10.3.25 08:26:49
Ajattelin nyt kertoa muutamia faktoja siitä, millaisia tiet saattavat olla maaseudulla. Jokainen on varmasti lukenut kelirikoista ja siitä, että maaseudun tiet aurataan sitten kun isot tiet ja kaupungin väylät ovat valmiita.
Kerron, mitä se tarkoittaa. Se tarkoittaa sitä, että tiellä on vaikeaa ja jopa vaarallista kävellä. Kokeneet maaseudun kuljettajat ennakoivat ja pysäyttävät autonsa jalankulkijan kohdatessaan, jos tarve vaatii. Kaikki eivät. Tiet ovat lumisia tai liukkaita, piennarta ei ole. Pyöräily on osalla teistä mahdotonta. Talvella ja keväällä.
Ns. metsätiet ovat oikeasti kapeita. Tukkirekkaa ei ihan oikeasti mahdu kohtaamaan niillä, vaan silloin pitää peruuttaa.
Ajoin tänä aamuna kaupunkiin ja isot tiet olivat aivan kesäkunnossa. Pikkutiet olivat todella hirveitä.
P.s. olisin mennyt julkisilla, jos niitä kulkisi. Niitä ei oikeasti kulje, ja asun vain 30 km:n päässä isosta kaupungista.
|