Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: louskutan 
Päivämäärä:   9.3.25 21:14:47

, eli sä joka työskentelet bruttona maks 2000 e palkkaa saaden, mutta sinulla on yksin maksettavana enemmän kuin yhden koiran/kissan hoito.

Jos olet hankkinut tämän 2+-määrän elukkalauman valmiiksi em. palkalla eläjänä, niin miten ihmeessä elätät asiallisesti tuolla palkalla moisen määrän ja koetko oikeesti menojesi olevan lemmien osalta linjassa tuloihin nähden?

Toisessa ketjussa joku nyyhki pitävänsä mpalalla yhtä kissaa ja kahta koiraa. Kyllä ihmettelen, kuinka se käytännöntasolla sujuu jos ei syötä Xtraa ja Whiskassia (jotka tosin tulee pidemmän päälle kallliiksi, mutta se siitä).

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: louskutan 
Päivämäärä:   9.3.25 21:16:20

* lemmikkien osalta

Ja pittääkö täällä vieläki ratakiskosta väänttää niinku aikoinaan. ELi tarkotan nyt että koiria/kissoja, koska ne niitä kalleimpia lajeja on

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   9.3.25 22:50:13

Tulot vaihtelee yleensä 1900-2100e/kk. Neljä kissaa ja yksi koira. Kissoja oli jo työttömänä sekä opiskeluaikana, koiran hommasin kun pääsin töihin. Ikinä ei ole ollut rahahuolia tai tarvinnut kituuttaa. Eläimet syö laadukasta ruokaa ja ruuat ostan yleensä isoissa pakkauksissa joten säästän kilohinnassa. Koiran kanssa treenaan ja käyn kisoissa. Itse syön mitä syön mutta omiin ruokiin ei kovin paljon rahaa mene. Auton ylläpitoon menee jonkun verran.
En tupakoi, käytä juurikaan alkoholia, osta kosmetiikkaa tai joka kk uusia vaatteita. Ei ongelmia. Ja säästöjä on.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: Zoo 
Päivämäärä:   10.3.25 05:14:13

1700€ kk netto, neljän terverotuisen koiran lauma. Harrastan mm metsästystä, koirat 50/50 ruokinnalla. Jos tulee enemmän ell kuluja niin ostan halvalla teurashevosen ja laitan itse koiran ruuaksi. Lisät on halpoja.
Kelli hoitaa mitä tarvii, en laita reilun tonnin koiraan paria tonnia hoitokuluihin.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: Kai 
Päivämäärä:   10.3.25 07:49:51

Monet osaa priorisoida rahan käyttöään. Ootko sitä miettinyt.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.3.25 08:00:46

"en laita reilun tonnin koiraan paria tonnia hoitokuluihin"

Moni ei mieti näin, koira on perheenjäsen.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: Zoo 
Päivämäärä:   10.3.25 08:29:34

. Ei se väärin ole hoitaa. Ihan niin isolla rahalla kuin pystyy ja hoitovaste on hyvä. Toin tämän esiin siksi, että toisinaan kuvitellaan ettei alle kahden tonnin nettotuloilla ole varaa pitää koiraa. Enhän voi tietää itsekään muuttuuko se mieli jos sitä rahaa joskus tarviikin laittaa enemmän.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.3.25 08:31:50

Ohi kysymyksen mutta ihmettelen samaa. 2600 metrolla juuri yhtä koiraa uskallan pitää jotta saan sen tarvittaessa kunnolla hoidettua. Joku ristarileikkaus maksaa nykyään vähintään 3000 e ja on kuitenkin sellainen joka kannattaa hoitaa. On myös kattavin vakuutus mikä löytyy. En ikinä uskaltaisi pitää kahta pieneläintä yhtä aika.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: **** 
Päivämäärä:   10.3.25 08:43:39

Elätän kaksi keskikokoista koiraa. Koskaan ei ole koirilta puuttunut mitään, ne käy tarpeen mukaan lääkärissä ja syövät laadukasta ruokaa josta en tingi. Pääsevät tarvittaessa hierojalle, fyssarille jne. Molemmilla on laaja vakuutus. Jos pamahtaa 3000 euron lääkärilasku, niin se hoidetaan, kas kun olen pystynyt laittamaan myös sukanvarteen rahaa just näitä yllättäviä menoja varten.

Ai milläkö elätän? No ihan kuule sillä, että en hassaa rahojani mihinkään turhuuksiin, kuten uusiin vaatteisiin, tupakkaan, alkoholiin, matkusteluun jne. Elätän koirani paremmin kuin @!#$ moni muu joka tienaa paljon enemmän, mutta on niin hiton kitsas, ettei viitsi maksaa esimerkiksi laadukkaasta ruoasta.

  Re: Matalapalkka-alan palkka + useita koiria/kissoja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.3.25 08:45:15

Pitkäaikaistyöttömänä pidin kahta koiraa. Ei ne pienet tulot vaan ne pienet menot. Koirat söivät brit caren nappulaa ja lihaa 50-50, eläinlääkäriin pääsi aina jos oli tarvis ja jopa harrastettiin maksullisissa treeneissä. Hätätilanteessa olisin saanut vanhemmiltani lainaa.

Nyt olen töissä matalapalkka-alalla ja kolmas koira tulossa. Kyllähän tällä vajaan parin tonnin palkalla leveästi elää ja viime kuussakin meni melkein tonni säästöön.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.