Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: Hilma 
Päivämäärä:   7.3.25 14:48:59

Varasimme pienen rodun koiranpennun viikko sitten. Tänään kasvattaja soitti ja kertoi pennulla olevan reilu yläpurenta, noin 1 cm. Leuat kuulemma kasvavat eri tahtiin, että tämä voi hieman korjaantua, mutta tuskin kokonaan.

Haittaako tällainen kovin paljon koiran elämää? Entäs Oletteko saaneet purentavikaisesta pennusta hinnan alennusta?

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.3.25 14:52:15

Riippuu todella paljon rodusta. Jos on pieni koira, niin 1 cm heitto luovutusikäisessä pennussa on kyllä todella suuri.

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: Hilma 
Päivämäärä:   7.3.25 14:59:52

Pentu on nyt viisiviikkoinen

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: pöh 
Päivämäärä:   7.3.25 15:11:02

Kasvattaja on varmasti sitä mieltä että ei voi vaatia mitään hoitoa ikinä, mutta huomioisin että purentavirheestä voi koitua paljonkin hoidon tarvetta ja kustannuksia. Esim jos alahampaat painavat kitalakeen reikää niin ne täytyy poistaa jne, ei voi vaan jättää sinne tuottamaan kipua ja haavaumaa. Alennus varmasti siis olisi paikallaan.

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   7.3.25 15:28:19

Totta kai purentavirheisestä tulee saada hinnan alennus. Itse en ehkä uskaltaisi ottaa noin isolla virheellä olevaa.

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   7.3.25 17:08:39

"Totta kai purentavirheisestä tulee saada hinnan alennus. Itse en ehkä uskaltaisi ottaa noin isolla virheellä olevaa."

No näin. Ja vastaan kuitenkin kokeneena koiraihmisenä eli osaisin seurata tilanteen kehitystä, on henk koht eläinlääkärikontakteja mistä kysyä neuvoa ja hoidattaakin tiettyyn pisteeseen edullisemmin jne. Kun se alennus on annettu lähtiessä niin sitten olisitte lopputuloksen ja kulujen kanssa omillanne (mikään vakuutus ei korvaa purentaan liittyviä ongelmia tai niiden hoitamista). Jos siis kokemusta ei kovin paljon ole tai ette ole valmis mahdollisesti laittamaan rahaa reilustikin likoon huonon tuurin käydessä niin ei vaan kannata.

Pelkkä yläpurenta ei vaikuta aikuisenakaan koiran elämään lemmikkinä. Jos yläpurennasta seuraa vaikka väärässä kohdassa olevat kulmahampaat niin että pureutuvat ikeneen niin vaihtoehdot ovat oikomishoito (joitain tuhansia) tai kulmahampaan tai hampaiden poistaminen (n.tonnin kappale) ja hammasongelmissa kannattaa käyttää edes vähän hampaisiin erikoistuneita lääkäreitä ja esim oikomishoitoja eivät sitten teekään kuin koirien "hammaslääkärit" eli muutama Suomessa.

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.3.25 17:38:45

Meillä puolivuotias pentu, jolla hampaat vaihtuu parasta aikaa. Pentutarkastuksessa purenta ollut normaali, mutta nyt onkin alapurenta. Voiko vielä korjaantua normaaliksi?

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   7.3.25 19:35:57

"Meillä puolivuotias pentu, jolla hampaat vaihtuu parasta aikaa. Pentutarkastuksessa purenta ollut normaali, mutta nyt onkin alapurenta. Voiko vielä korjaantua normaaliksi?"

VOI, mutta ei kukaan voi luvata suuntaan tai toiseen. Parhaan arvion voi todennäköisesti antaa koiran kasvattaja (onko miten yleinen juttu rodussa tai linjoissa tai onko kokemusta aiemmin vastaavasta) tai rodun kokenut harrastaja tms. Se, aiheuttaako koiralle jotain ongelmaa tai menevätkö kaikki hampaat siististi alapurentaan vai joku yksittäinen ihan väärin on taas hampaisiin perehtyneen ell asia jos epäilyttää. Joka tapauksessa huspois nettipalstalta, VOI ja VOI, kaikki on mahdollista lähes aina, mutta tätä kummempaa merkitsevät vastaukset saat yllämainituilta tahoilta.

  Re: Koiranpennulla yläpurenta, haittaako ja alennus?

Lähettäjä: Tee 
Päivämäärä:   7.3.25 22:31:01

Alapurenta ei usein ole niin haitallinen kun yläpurenta.
Alapurenta harvoin vaikuttaa koiran elämänlaatuun, mutta yläpurenta voi tehdä reikiä kitalakeen ja vaatia lekuria.
Yläpurenta korjaantuu pennulla pidempään, mutta 1cm pikkukoiralla on jo niin iso ero ettei kyllä enää korjaannu. Alapurenta harvemmin enää luovutusikää lähentelevällä pennulla korjaantuu

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.