Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.3.25 22:30:30

Mies on saanut jostain päähänsä idean, että lähdetään kesällä asuntovaunulla Norjaan! Ajellaan pitkin poikin ihailemassa maisemia ja yövytään autossa. Ja otetaan koirakin vielä mukaan. Ja mua ei kyllä idea nappaa ollenkaan - autossa istumista ja yöpymistä ja suunnitelua mihin mennään seuraavaksi... Kerro kokemuksia, millaista se on? Kannattaako lähteä?

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Mies 
Päivämäärä:   5.3.25 22:38:23

Kyllä minäkin mieluusti olisin vaan kotosalla.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Raitimus 
Päivämäärä:   5.3.25 22:39:49

Joo! Ja luxukseltahan se tuntui farmariauton jälkeen. Upeita maisemia, niitä siellä on, ja sellaista retkielämää.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Raitimus 
Päivämäärä:   5.3.25 22:40:05

Pohjoisessa siis.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Pippi 
Päivämäärä:   5.3.25 22:40:45

Ilmeisesti et ole koskaan tehnyt tällaista reissua aiemmin. Lähde miehen mukana avoimin mielin. Nyt kuulostat aika pessimistiseltä. Norja on huikean kaunis maa.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.3.25 22:41:20

No montako päivää pitäisi varata aikaa?

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Pippi 
Päivämäärä:   5.3.25 22:45:22

Sehän riippuu siitä, mihin päin Norjaa aiotte. Yleisin virhe Norjaan matkustavilla on liian tiukka aikataulu. Viikon reissussa tosiaan menee helposti pelkästään ajamiseksi, etenkin jos on etelä-Suomesta lähtö.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: tarina 
Päivämäärä:   5.3.25 23:15:51

Kerran olen käynyt. Matka oli pitkä ja vaikea. Lopulta pääsin perille. Yö oli pimeä ja kostea. Koputin asuntovaunun oveen. Ketään ei ollut kotona. Käännyin ympäri ja ajoin takaisin kotiin.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   5.3.25 23:31:59

Kallis mutta kaunis maa, kannattaa ehdottomasti käydä katsomassa. Pohjoinen varsinkin on häkellyttävän upeaa seutua. Vaunua tosin en itse lähtisi niille teille vetämään, vaan matkustaisin matkailuautolla.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Muori 
Päivämäärä:   6.3.25 01:12:18

Yhtä upeat maisemat on Etelä- ja Keskinorjassa. Kansallispuistot, länsirannikon vuonot jne. Oslosta pari tuntia löytyy jo 1300 m huippuja. Matka Oslosta Bergeniin on huikea, Bergenistä rannikkoa ylöspäin esim Trondheimiin vielä huikeampi. Mutta viikko ei riitä. Jos haette ruoat kaupasta ei se hintakaan Ole niin paha. Alkoholi on kallista, mutta muuten Norja ei Ole niin kallis kuin moni väittää.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: voiMua 
Päivämäärä:   6.3.25 01:50:09

olen jo vanhempi
Kävin Norjassa v.68 ekakerran, senjälkeen monesti autolla tai prätkällä
Viimeksi 2v sitten yksin aiemmin vaimonkanssa
Keskinorja parasta seutua, siistiä ja ihmiset mukavia
Olen myös 5 kertaa olut prätkällä euroopassa ja Norja sekä Itäävalta ovat parhaat maat. Norjalaiset itse reissaavat paljon joten ymmärtävät kulkijoita

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   6.3.25 01:59:50

En asuntoautolla, vaan pienellä henkilöautolla kahden koiran kanssa ja silloin poikaystävän kanssa. Yövyttiin teltassa ja kerran Suomen puolella jossain vaatimattomassa mökissä, oli pakko, kun osa tavaroista oli kärsinyt sateessa. Tästä on 20 v aikaa.

Muistan hienot maisemat, pitkät matkat huoltoasemien välillä, jäätävän kylmän meriveden, jossa peseydyttiin ja sen, kuinka juotiin vuoripuroista ja yövyttiin tien vierustoilla. Oli hieno reissu - ruoat tuotiin pääosin Suomesta. Ajettiin Helsingistä Oulun ja Haaparannan kautta Ruotsin Kiirunaan, sieltä Narvikiin ja käsivarren kautta takaisin.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   6.3.25 02:02:46

Ja korjaus, en siis asuntoautolla tai edes vaunulla, vaan ihan tosiaan telttailtiin. Ja silloisen poikaystävän kanssa.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   6.3.25 07:41:00

Kyllä! Nyt kolme kesää peräkkäin, pohjois-norjassa. Jos minusta olisi kiinni niin ensi kesänä uudestaan, mutta mies ei oikein tykkäisi ajaa noin pitkää matkaa. Mutta ne maisemat. Itseä viehättää enempi nuo vuoristot kuin Suomen Lappi.
Parasta vaunulla on kun ei tartte suunnitella matkaa etukäteen, vaan yövytään kun tuntuu siltä ja vähän kelienkin mukaan voi mennä. Ja päätyy aina uusiin ja erikoisiin paikkoihin.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   6.3.25 07:45:08

Kolme kertaa olen ollut retkipakulla ja varmaan ensi kesänäkin lähdetään.
Tykkäätkö patikoida?

Suosittelen lämpimästi lähtemään. Huolellinen reittisuunnittelu ettei mene ajamiseksi pelkästään. Auto on kätevämpi kuin vaunu, tiet ovat kapeita ja pohjoisempana on paljon yksikaistaisia tunneleita.

Norjan maisemia ja luontoa on vaikea kuvailla ilman ylistyssanoja. Kilpparilta kun menee Norjan puolelle alkaa vuoret ja vesiputoukset saman tien ja takaan että olet aivan monttu auki.

Kuten joku muukin sanoi, ei tarvitse välttämättä mennä edes ihan pohjoiseen. Suosittelen myös Jotunheimenin kansallispuiston aluetta? Jos suuntaatte pohjoisempaan, tutustukaa Senjan saareen.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Optimus 
Päivämäärä:   6.3.25 12:02:09

Olen käynyt useamman kerran. ekat kerrat vanhempien kanssa auto+vaunuyhdistelmällä, aikuisena kerran autolla teltassa yöpyen ja toisen kerran retkeilyautolla. Mulle tuo retkeilyauto oli kaikista paras vaihtoehto, kaikki heti valmiina, ei huolta ruokien säilyvyydestä, ei huolta säästä. Telttaillessa ärsytti se ainainen purkaminen, pakkaaminen, säätäminen ja säiden armoilla oleminen. Retkeilyauton kun löi parkkiin niin pääsi heti ruuanlaittoon tai yöunille ja sadepäivänä oli kiva köllötellä kuivassa ja lämpimässä autossa kirjaa lukien.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   6.3.25 12:07:40

Kuulemma kannattaa ajaa pohjoisen suuntaan (eikä toisin päin), jottei joudu ajamaan aivan rotkon reunaa. Tämä niille, joilla on yhtään korkean paikan kammoa.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: Optimus 
Päivämäärä:   6.3.25 12:15:51

"Kuulemma kannattaa ajaa pohjoisen suuntaan (eikä toisin päin), jottei joudu ajamaan aivan rotkon reunaa."

Missäs tämä rotko on? Kun ei se koko Norja mitään tienvierus rotkoa ole, eikä rotkot ole samalla puolen tietä. Itselleni muuten pahin on aina se tie Kilpisjärveltä Yykeänperään. Ei siinä mitään rotkoa ole, mutta kunnon alamäki on.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.3.25 12:30:15

Me mentiin pakulla ja yövyttiin teltassa.

Mitä pohjoisempaan menet Norjassa, sitä mutkikkaampia ja kapeampia tiet ovat. Vaunut vei monesti tilaa enemmän näillä leveyksillä. Mahdollisista rekoista puhumattakaan. Etenkin kun nordkappiin mentiin ja tie oli rakennettu myötäilemään kallion seinämää, se oli mitoitettu just sillein että kaksi normi autoa pääsi toistensa ohi - toisella puolella oli kaide ja meri.

Asuntovaunuja ravistuttavampia oli matkapyöräilijät jotka ajoi leveästi ja mielellään myös rinta rinnan. Eivätkä antaneet tilaa. Ja niitä oli paljon.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.3.25 12:47:31

https://www.youtube.com/watch?v=bQ7E5mB7TMw&ab_channel=KaukoR%C3%B6yhk%C3%A4-Topic

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: voiMua 
Päivämäärä:   6.3.25 13:11:02

on se rotko pohjoisesta etelään ajaen oikealla puolella
vilkaise karttaa vaikka

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: heppu 
Päivämäärä:   6.3.25 14:40:55

Me ollaan parina vuonna tehty asuntoautolla retkiä Norjaan, eli ollaan oltu mm. Lofooteilla ja sitten seikkailtu Jäämeren rannoilla. Ja mä tykkään.

Yleensä päivän ajomatkat olleet max 4h ja sekin jaettuna kahteen, välissä nähtävyys, kylä tai vaellus, joskus ollaan oltu paikoillaan useampi päivä ja tehty retkiä lähiympäristöön, välillä oltu puskaparkissa ja välillä leirintäalueella (varsinkin jos tarve pestä pyykkiä ja käydä kunnolla suihkussa).

Norja on kallis maa mutta asuntoautolla kustannukset siedettävät ja pääsee seikkailemaan useassa paikassa. Koira ollut mukana, menty kerran Ruotsin läpi ja kerran Kilpisjärven kautta mennen tullen. Lisäksi ollaan yhdistetty reissuun aina Lapin matkailua, viime kesänä oltiin Lemmenjoella noin viikko ja sitten pyyhkäistiin Kilpisjärven kautta Nordkappiin ja niille huudeille.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.3.25 14:45:32

Kyllä tuollaiset reissut lasketaan viikoissa jos yhtään etelämpää lähtee ajamaan.

Ehkä aloittajan ja miehen kannattaisi tehdä lämmittelyreissu alkukesästä jonnekin lähelle. Testata, miltä sellainen meno tuntuu, miten pitkiä aikoja haluatte olla paikoillanne ja mitkä on teille sopivia ajopätkiä.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   6.3.25 14:52:06

Vuosituhannen vaihteessa kävimme asuntovaunun kanssa. Myöhemminkin on reissattu Norjassa, mutta asuntoautolla. Koska korkeuserot ovat suuria, niin kannattaa lähteä riittävän tehokkaalla vetoautolla. Meillä oli chevyn maasturi ja 7m pitkä vaunu. Pienemmällä veturilla olisimme paikoin olleet vaikeuksissa. Osa teistä on niin kapeita, jyrkkiä ja mutkaisia, että niillä on yhdistelmällä ajaminen kielletty. Mutta kun ottaa tällaiset asiat huomioon, niin aivan upea maa. Kannattaa tutustua. Vielä sellainen muistikuva, että viinakaupat oli harvassa. Piti poimia mahdolliset iltaviinit hyvissä ajoin mukaan. Myös pohjoisen leirintäalueet olivat melko askeettisia verrattuna Keski-Euroopan vastaaviin.
Tästä tosin aikaa jo ihmisikä. Asiat voineet muuttua paljonkin.

  Re: Oletko käynyt Norjassa asuntovaunulla?

Lähettäjä: voiMua 
Päivämäärä:   6.3.25 15:24:23

Tiemaksu kannattaa myös huomioida/selvittää
Prätkällä sitä ei ole joten en osaa sanoa tämänpäivän tilannetta
Viikon ajelulla kuulemma 100sen luokkaa

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.