Lähettäjä: Cani
Päivämäärä: 2.3.25 11:10:51
"Miksi ei USAssa, ei Kanadassa, ei Venäjällä eikä edes Virossa?"
Olin vaihto-oppilaana Kanadassa. Ainakin siellä ihmiset ihan vain oppivat, ettei pedoista ole sen suurempaa vaaraa, koska niitä oli joka nurkalla. Tuntuihan se aluksi ihan hurjalta, kun autolle kävellessä nurkan takana olikin karhu, joka säikähti ja ryntäsi 20 metriä kauemmaksi, mutta vaikka se jäi siihen, niin ei se automatkaa estänyt.
Ja kun karhuilla on vielä huonot aistit, erityisesti näkö, niin nehän tulevat hyvin lähelle katsomaan, mitä tapahtuu. Siinä sitten vain odottaa ja ihmettelee, milloin se on saanut uteliaisuutensa tyydytettyä.
Ongelmahan tuolla on se, että suhde petoihin on niin lämmin, että ihmiset jopa ruokkivat niitä, pihoillaankin. Siitä yritetään valistaa, koska ruokituista pedoista tulee vaara ihmisille, mutta ihmiset kokevat ne niin ihaniksi, ettei ruokkiminen lopu.
https://www.youtube.com/watch?v=HCyzLlv3dNU
|