Lähettäjä: Onko hyötyä
Päivämäärä: 2.3.25 08:57:47
Liityin loppuvuodesta kun ajattelin, että ei nyt maltaita maksa ja kuulosti äkkiseltään hyödylliseltä. Nyt tässä kelasin noin muuten, että mihin kaikkeen menee rahaa. Veronmaksajain keskusliitto.. Mitään en ole vielä sieltä näinä parina vuotena tarvinnut ja vaikka Taloustaito on hyödyllinen lehti, niin eläisi varmaan hyvin ilmankin. Se joutaisi varmasti pois, vaikka 35e ei olekaan iso lasku vuodessa.
Tämä yrittäjäkassa sitten. Työllistyn kokopäiväyrittäjänä. Yksi iso toimija jolle teen hommia, muodostaa melkein puolet. Jos sen kanssa loppuisi työt, ei ole ihan äkkiä haalittu tilalle lisää asiakkaita. Työni on rankkaa, kropan prakaaminenkin on siinä mahdollista ennen pitkää.
Jos työni siis vähenisivät puolet tai vielä radikaalimmin, onko tuo kassa avuksi oikeasti vai millainen sirkus siitä mahdollisesti tulisi? Vai saisinko tukea vasta kun yritystoiminta on oikeasti loppunut? Maksan siis reilu 200 vuodessa tuonne nyt. Sekin raha kelpaa säästöön jos kassa on ihan hyödytön kohdallani. Työllistyminen takaisin entisiin hommiin on kiikun kaakun, enpä osaa sanoa miten onnistuisi.
Kokemuksia?
|