Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.3.25 11:09:11

hallitusmuotona.

Miettikää kommunismia, hieno ajatus, vaan miten kävi lopulta.

Onko demokratialla sama kohtalo. Hieno ajatus vaaleista ja äänestämisistä, vaihtuvista johtajista jne. No tilastollisesti voidaan osoittaa että se joka satsaa vaalimainoksiin pääsee läpi, eli rahalla saa valtaa. Eikö se ole demokratian vastaista. Samoin millaiset vaan kansankiihottajat voivat nousta valtaan. Tätä varten oli valitsijamiehet suomessakin pressanvaaleissa, vaan ei ole enää ja amerikassa sekin systeemi on vinoutunut, valitsijamiehet on pelkkiä nukkeja siinä järjestelmässä.

Mitä tilalle?

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: anarkomarko 
Päivämäärä:   1.3.25 12:14:24

Anarkia, se joka jotain haluaa sen ottaa ja se joka pystyy, sen myöskin pitää.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä:) 
Päivämäärä:   1.3.25 12:24:02

Suomen osalta - Kyllä. Valta on annettu EUlle, jonka johtoa ei kansa ole äänestänyt. Sekä lobbareille. Kehitys byrokraattien liittovaltioksi passaa monelle.
^Demokratia passaa, jos kansa äänestää oikein - diktatuuria suosiva tie sanon minä.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   1.3.25 12:35:32

Ei täällä koskaan mitään demokratiaa ole ollutkaan, kyllä vaalijärjestelmä on siitä pitänyt huolen.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.3.25 12:45:42

Aikoinaan kansa oli herranpelkoista ja ehdokkaiksi valikoitu vain henkilöitä joilla oli pätevyyttä asioiden hoitoon. Sitten tuli urheilijat, sitten julkikset ja sitten kaikki mahdollinen ja mahdoton. Rahalla saa ja tunnettavuudella (ei tässä kohtaa edes positiivisella) tuli valituksi.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: Äö 
Päivämäärä:   1.3.25 12:58:12

Höpöhöpö.

Vaikka Suomessakin äärioikeisto koittaa demokratiaa murtaa kaksin käsin, se ei ole mihinkään murtumassa. Ihme propagandaa täällä nykyään.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   1.3.25 13:02:41

Ongelma on juuri siinä että ei ole väliä ketä äänestää kun kaikki ehdokkaat ajavat vain omia ja kavereidensa etuja. Luvataan ummet ja lammet mutta ohjataankin rahat omiin ja kavereiden taskuihin kun päästään päättämään asioista. Jos joku haluaakin tehdä muutoksia parempaan ja sattuu pääsemään läpi, hänet kyllä hiljennetään. Eikä yksin mahda rahanahneita valtaa pitäviä herroja vastaan mitään muutenkaan.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   1.3.25 13:12:23

"se joka satsaa vaalimainoksiin pääsee läpi"

Demokratia toimii, koska jos äänestäjät eivät ole tyytyväisiä siihen mitä edustaja tekee, seuraavissa vaaleissa ei pääse läpi edes rahan avulla.

  Re: Onko demokratia tiensä päässä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.3.25 13:17:01

"Lähettäjä: Äö
Päivämäärä: 1.3.25 12:58:12

Höpöhöpö.

Vaikka Suomessakin äärioikeisto koittaa demokratiaa murtaa kaksin käsin, se ei ole mihinkään murtumassa. Ihme propagandaa täällä nykyään."

Lue ja ymmärrä aloitus uudestaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.