Lähettäjä: .
Päivämäärä: 28.2.25 18:48:31
"Pitääkö sitä vain luovuttaa ja etsiä joku toinen rotu, kun näin tuntuu käyvän joka kerta? Ottajia on enemmän kuin pentuja, ja se hiljainen hissukka on se joka jää ilman. Vaan löytyykö mistään monipuolisesta harrastuspaimenesta koiraa vieraiden seurassa hissukalle?"
Oletko varma, että hiljaisuuden taustalla on ujoutesi tai ylipäätään sinuun liittyvät asiat? Oletko itse yrittänyt olla nyt vierailun jälkeen yhteydessä kasvattajaan?
Onko nykyisten koirien kanssa näyttöjä harrastuneisuudesta, esim. kisatuloksia? Jos on, niin ujouden ei luulisi olevan esteenä. (Vaihtaisin hyvillä mielin kasvattajaa, mikäli ongelmana on ujous.) Jos taas näyttöjä ei nykyisten koirien kanssa ole, mutta kerrot etsiväsi harrastuskoiraa, niin voisi olla syytä keskustella siitä, mitä harrastuskoira kummallekin teistä tarkoittaa.
|