Lähettäjä: Najadi
Päivämäärä: 22.2.25 22:35:59
Minä tein juuri noin aikoinaan edellisen koirani kanssa. Se oli pari kolme viikkoa maalla missä sille oli helppo opettaa sisäsiisteys (se oppikin todella nopeasti), ja sen jälkeen lähdin opiskelupaikkakunalle missä asuin vuokralla kerrostalossa. Pari viikkoa totuteltiin uudenlaiseen ympäristöön ja outoihin ääniin, sitten minulla alkoi koulu. Onneksi asuin ihan koulun lähellä niin että ehdin käydä ruokatunnilla kotona käyttämässä pennun ulkona tarpeillaan ja muutenkin tarkistamassa että kaikki oli hyvin.
Koulupäivien pituus oli 4-8h. 4h päivinä ei toki tarvinnut käydä kotona, mutta jos päivät olivat pidempiä, niin sitten kävin. Sitä mukaa kun pentu kasvoi ja sen pidätyskyky parani pidensin vähitellen päiviä niin etten enää käynyt kotona viiden tunnin päivinä, vaan vain 6-8h päivinä. Sitten venytin päivät kuuteen tuntiin jne.
Joskus oli vahinko tullut sisälle jos pentu ei ollut käynyt kakalla pikaisen ulkoilun aikana, mutta se oli harvinaista, yleensä se teki tarpeensa melko pian ulos päästyään ja jaksoi sitten olla siihen asti että tulin kotiin ja vein sen taas ulos.
Mutta 10h on tosiaan pitkä aika koiralle olla yksin siltikin vaikka sen luona pääsisikin käymään koulupäivän aikana. Varsinkin jos niitä pitkiä päiviä on paljon, ei ole hyvä jos pentu joutuu olemaan niin paljon yksin.
Jos sinulla on myös kissa, kannattaa kissalle järjestää jokin paikka missä se saa halutessaan olla rauhassa vilkkaalta koiranpenulta. Kissa ei tosin välttämättä käytä niitä turvapaikkoja vaan saattaa mieluummin tarjota pennulle käpälän täydeltä kynsiä nokalle, mutta mahdollisuus turvapaikkaan kannattaa silti järjestää.
|