Lähettäjä: koo
Päivämäärä: 19.2.25 14:40:55
Sen verran, että paras sijoitus on sellainen asunto, johon saa helposti hyvän vuokralaisen, esim. yliopistokaupungit ja sijainti hyvä. Meillä on yksi entinen oma asunto sijoitusasuntona Tampereella. Lähellä yliopistoa ja keskustaa, velaton koska ostin sen lähes 30 v sitten ja siihen aikaan hintataso ihan murto-osa siitä mitä nykyään. Lisäksi taloyhtiö on hyvässä kuosissa, putkiremontti ja julkisivut tehty ja nekin on maksettu koska on 60-lukulainen ja remontit tehty ennen kuin hinnat lähtivät nousuun.
Asunto on iso yksiö (34m2), jossa tälläkin hetkellä asuu opiskelijapariskunta. Kulut luokkaa 150€/ kk (vastike, vesimaksu, autopaikka), vuokra 730€, jossa siis vesimaksu ja autopaikka mukana.
Remonttikulut saa vähennettyä, mm. maalit jos vuokralainen haluaa maalata seinät. Niin ja vuokralaisen vaihtumisen yhteydessä omat matkakulut tai jos käyttää vuokranvälittäjää niin sen kulut tietysti.
Mä en ikinä ostaisi pieneltä paikkakunnalta, missä vaikea saada vuokralaista.
|