Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.2.25 11:07:04

Aina sanotaan että säästää kun tekee kotiruokaa. Kaikkihan on kuitenkin kiinni siitä mitä teet ja kuinka paljon. Jos kaupan maksalaatikko on n.2e niin millaista kotiruokaa sillä saa? Jos ei nyt puhuta mistään suurperheiden satseista.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: jahas 
Päivämäärä:   18.2.25 11:15:53

Kaupan maksalaatikko maksaa 2e koska sitä tehdään iso satsi kerrallaan eli yksikköhinta liikuu jossain muutamassa sentissä. Et voi suoraan verrata kertaluonteisesti tehtyä yhden annoksen ja 100kg satsin hintaa.

Voin antaa yhden esimerkin. Teen itselleni ison kattilallisen hyvää ja ravitsevaa kasvissosekeittoa jota syön viisi päivää peräkkäin. Keiton lisukkeeksi syön raejuustoa. Rahaa menee kaikkiin tarvikkeisiin sekä kahteen 400g rasiaan noin kymppi. Parina päivänä otan samasta kattillallisesta myös töihin evääksi. Eineskeitot maksaa keskimäärin vitosen. Joten viisi päivää, viisi ateriaa maksaisi noin 25e. Eikä tuohon ole laskettu lounaan hintaa. Joten syön selvästi halvemmalla tekemällä kotona. Kalliimpien ruokien kohdalla hintaero on selkeästi tätä suurempi.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: juuli 
Päivämäärä:   18.2.25 12:31:10

Varsinkin kunnon liharuoka (nautaa) on järkyttävä ero jos syö itse tehtyä himassa vs. ulkona.

Pari viikkoa sit tein naudan ulkofilettä ja tuli todella hyvää ja en ny muista montako euroa oli annoksen hinta. Ravintolassa illalla +30e.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ss 
Päivämäärä:   18.2.25 12:32:13

"Eineskeitot maksaa keskimäärin vitosen."

Nyt karrikoidaan ja pahasti, etenkin kun puhutaan edullisimmasta päästä olevasta kasvissosekeitosta. Kotimaista kasvissosekeitto on 1,29 €/annos. Luultavasti halvempaakin löytää jos viitsii olla tarkkana.

"Joten viisi päivää, viisi ateriaa maksaisi noin 25e. Eikä tuohon ole laskettu lounaan hintaa. Joten syön selvästi halvemmalla tekemällä kotona."
Laskehan uudestaan. 1,29 € x 7 on 9,03. Eli liikutaan melkeinpä samoissa summissa, tuohon voi ostaa jopa edullisen raejuustonkin kylkeen.

Mutta: kyllähän se kotona tehty ruoka on yleensä edullisempaa. Onko se sitten sen kaiken vaivan väärti, kukapa sitä voikaan määritellä. Itse pidän enemmän kotitekoisen ruuan mausta, mutta joskus laiskana tai kiireisenä hetkenä saatan ostaa valmista.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: V 
Päivämäärä:   18.2.25 13:23:56

Melkeen mikä tahansa lämmin ruoka mitä meillä syödään 1-2 e annos. Kallein taitaa olla naudanlihasuikale kastike ja perunat. Keitot on euron annos. En ymmärrä kun kaikki valittaa että ruoka on kallista ja kaikki rahat menee ruokaan. Yhden ihmisen ruokiin riittää ihan hyvin 200e kuussa.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: 2€ 
Päivämäärä:   18.2.25 13:45:46

Kahdella eurolla saisit:

Hernekeitto
Kuivattu herne 500 g 0,95 €
3 x porkkana n. 0,50 €
1 x sipuli n. 0,20 €
Yht. 1,65 €

Linssikeitto
Purkki linssejä 0,75 €
Purkki tomaattimurskaa 0,79 €
1 x porkkana n. 0,20 €
1 x sipuli n. 0,20 €
Yht. 1,94 €

Makkarakeitto
Uunilenkki 400g 0,99 €
Peruna ja keittojuurekset (pakaste) 750 g 0,99 €
Yht. 1,98 €

Pinaattikeitto
Vehnäjauho 2 kg 0,85 € (ei tarvita paljoa)
Ruokakerma 2 dl 0,49 €
Pinaatti (pakaste) 150 g 0,40 €
Yht. 1,74 €

Kasviskeitto
Purkki kikherneitä 0,56 €
Ruokakerma 2 dl 0,49 €
Peruna ja keittojuurekset (pakaste) 750 g 0,99 €
Yht. 2,04 €

Kalapuikot & perunat
4 x peruna n. 0,50 €
Kalapuikot 10 kpl (pakaste) 1,40 €
Yht. 1,90 €

Kasvismunakas
6 kpl munia 1,39 €
1 x tomaatti n. 0,25 €
1 x sipuli n. 0,20 €
1 x chili n. 0,16 €
Yht. 2,00 €

Kasviswokki
Wokvihannekset (pakaste) 400g 1,49 €
Kananuudeli 85 g 0,45 €
Yht. 1,94 €

Kikhernekiusaus
Peruna-sipulisekoitus (pakaste) 500 g 0,89 €
Ruokakerma 2 dl 0,49 €
Purkki kikherneitä 0,56 €
Yht. 1,94 €

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   18.2.25 13:47:30

Ja sähköä ei kulu kun kaikki käyttävät leivinuunia.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   18.2.25 13:57:05

Eipä se hella paljon sähköä vie kun tunnin on levy päällä. Meillä on 3 henkilöä ja sähkölasku 50 - 60e kuukaudessa. Ruuat teen itse.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ss 
Päivämäärä:   18.2.25 14:10:19

"Eipä se hella paljon sähköä vie kun tunnin on levy päällä. Meillä on 3 henkilöä ja sähkölasku 50 - 60e kuukaudessa. Ruuat teen itse."

Itse asiassa voi viedäkin. Kaukolämpökerrostalossa asuneena, asunnon sähkönkulutuksesta 80 % tuli hellan käytöstä. Lasku oli n. 10-15e/kk jos en tehnyt ruokaa, ja 30-40e jos tein suurimman osan ruuista kotona. Plus siirto tietty.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.2.25 14:18:29

Toki tuohon sähköön saa palamaan rahaa joos ei osaa minimoida.
Kotiruuan kanssa tulee se tiskivuorin joka pitää pestä ja vie rahaa.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   18.2.25 14:38:26

No pitäskö sitten ostaa kalliita valmisruokia tai woltata että säästää sähkössä 30e? Valmisruuat maksaa ainakin kolme kertaa sen minkä ite tehty. Ja tiskikone pyörii joka toinen päivä. Empä oo ennen typerämpää kuullu että pitäs syyä valmisruokia että säästää sähkössä.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ss 
Päivämäärä:   18.2.25 14:40:15

"Empä oo ennen typerämpää kuullu että pitäs syyä valmisruokia että säästää sähkössä."

No jos laskelmat on sitä luokkaa, että itse tehty soppa 7 annokselle maksaa 10e ja 7 ostettua annosta 9e, ja itse tehdylle tulee vielä sähkökin päälle, niin ei se halvemmaksi tule.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   18.2.25 14:42:13

Onpa lukutaidoton ihminen taas tässäkin keskustelussa. Kenenkään ei pidä eikä tarvitse. Mutta jos vertaillaan hintoja, niin vertaillaan hintoja.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   18.2.25 14:45:16

Siihen halpaan maksalaatikkoon ei liity salaatteja yms jotka nostaa tietty kotiruoan hintaa.

  Re: Minkä hintaista on kotiruoka?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   18.2.25 14:48:44

Mitä ostettua ruokaa saa 7 annosta 9e? Joku kasviskeitto mikä maksaa ite tehtynä 3,5e. Mitään kasviskeittoa ei meillä syödä. Nakkikeitto maksaa 5 annosta sen 3,5 ite tehtynä. Jauhelihakeitto maksaa 5,5e 5 annosta, ehkä 6 annosta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.