Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Tulinen pasta vai lihapullakastike?

Lähettäjä: Ei kokki 
Päivämäärä:   14.2.25 10:18:26

Pakastimessa olisi lihapullia, lisäksi jääkaapissa on hieman salamimakkaraa, ja nuo joutaisi syödä pois. Salaman saan laitettua vaikka lämpimiin voileipiin mutta en välttämättä tarvitse sitä niihin.

Ajattelin ensin että teen perunat ja perinteisen lihapullakastikkeen, mutta tulisiko niistä hyvä pastaruoka? Jos laittaisi salamia ja sipulia pannulle, lisäksi pastaa, paljon valkosipulia, chiliä, paprikaa, tomaattimurskaa ja ne lihapullat? Loraus kermaa jos tarvitsee.

  Re: Tulinen pasta vai lihapullakastike?

Lähettäjä: Najadi 
Päivämäärä:   14.2.25 10:38:11

Makuasia, mutta itse en sekoittaisi salamia ja lihapullia samaan sapuskaan. Valkosipulia en sekoittaisi mihinkään, mutta makuasia sekin. Muuten noista kyllä saisi kelpo aterian, mutta ei samassa sörsselissä.

  Re: Tulinen pasta vai lihapullakastike?

Lähettäjä: Lady D 
Päivämäärä:   14.2.25 11:47:05

Luin väärin otsikon. Ei mulla muuta.

  Re: Tulinen pasta vai lihapullakastike?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   14.2.25 19:24:00

Jättäisin tuosta pastasta nuo lihapullat pois. Sitten taas jos haluat samaan ruokaan niin keittäisi perunat, paistaisi ja tekisin lihapullasalamimakkara pyttipannua.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.