Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Endometrioosi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.2.25 15:16:44

Sä jolla on, miten sitä hoidetaan ja toimiiko? Onko oireita?

Mulla ollut aika rankkaa aina endon kanssa kun menkat ei ole pysyneet poissa mistään hormoneista huolimatta ja kipulääkkeet on pysyvästi pilanneet suoliston. Siellä on arpeumaa ja jäänyt hyvin herkäksi. Endokipuja on ympäri kierron ja kuukautiset, no en jaksa edes ajatella.

Mutta nyt on varovaisen lupaavaa, gyne sai kaupattua slindat kokeiluun vaikka minit on aiemmin aiheuttanut kuukausien kestomenkat ja kivut. Nyt näyttää että endo rauhoittunut ja kuukautisia ei näy ei kuulu.

Sivuvaikutuksena se mitä aina, masennus, itkuisuus ja haluttomuus mutta olen ihan ok näiden kanssa kun ei satu. On tosi ihmeellistä ettei satu.

  Re: Endometrioosi

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.2.25 15:21:07

Mulla on jäänyt kaikki endokivut pois kun 3 vuotta sitten gyne määräsi minipillerit yhdistelmäpillerien rinnalle. Menkat myös jääneet nyt kokonaan pois, edelliset menkat ollut n. 1,5 vuotta sitten. Mulla ei pillereistä tuu oikein mitään haittavaikutuksia, niin hyvin pystyy niitä tuplana syömään.

  Re: Endometrioosi

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   11.2.25 15:26:14

Minut on leikattu ja sen jälkeen olen saanut kaksi lasta. Lasten jälkeen on ollut kierukka ja sitten on poistettu kohtu. Lieviä oireita vuosia leikkauksen jälkeen, muttei lähellekään sellaisia kuin ennen leikkausta. Nyt vanhana jo pitkään oireeton.

  Re: Endometrioosi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.2.25 15:49:38

Pillerit ilman taukoja. Elämä on näiden kanssa elämisen arvoista, niitä kipuja ei moni osaa edes kuvitella jos ei ole kokenut, muutama luunmurtuma ei tunnu siinä enää yhtään missään.

  Re: Endometrioosi

Lähettäjä: k 
Päivämäärä:   11.2.25 15:57:54

Mulla auttoi e-pillerit ilman taukoja.

  Re: Endometrioosi

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   11.2.25 16:39:18

Minipillerit. Kaikki oireet jäi pois, kun menkat jäi pois.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.