Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Olen ihastunut venäläiseen

Lähettäjä: Zxc 
Päivämäärä:   9.2.25 12:24:26

Myönnettäköön heti alkuun että olen hieman rasisti venäläisiä kohtaan. Saatan viljellä ryssä-sanaa venäläisistä puhuttaessa, yleistän heitä stereotypisesti, videopeleissä haukun itsekseni ääneen venäläisiä ja heidän toimintaa jne. Nyt olen tavannut puoliksi suomalaisen puoliksi venäläisen miehen, josta pidän kovasti ja olen jopa ihastunut ja hän on tehnyt selväksi, että tuntee samoin. Hän on ihan Suomen kansalainen ja asunut suurimman osan elämästään Suomessa, eikä edes puhu venäjää sujuvasti. Pelkään kuitenkin, että lipsautan ryssä-sanan kun esim. Pelataan yhdessä tai yleistän heitä esim. kuinka he tekevät aina peleissä jotain älyttömän tyhmää tai matkin heidän huonoa englantia. Tiedän, olen kamala, joskin teen näitä 99% vitsillä. En tiedä miten mies suhtautuisi tuollaiseen ja kovasti joudun miettimään mitä sanon, koska en missään nimessä halua pahoittaa hänen mieltään. Tosin, itse en loukkaantuisi jos vitsailtaisiin samalla tavalla suomalaisista, mutta kuten sanottu, en tiedä miten hän reagoisi jos yhtäkkiä kajauttaisin kesken pelin "saat*nan ryssät".

Olen ihan pulassa, yritän tottakai muuttaa suhtautumistani venäläisiin ja siistiä suuni, mutta en tiedä voisiko suhde hänen kanssaan ikinä toimia kun joudun pelkäämään mitä sanon ja perheeni suhtautuu venäläisiin samalla tavalla joten ennen pitkään joku varmasti lipsauttaisi hänen kuullen jotain. Pitäisikö mies vain unohtaa vai ottaa riski? Ja pitäisikö minun kertoa suhtautumisestani venäläisiin?

  Re: Olen ihastunut venäläiseen

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   9.2.25 12:28:02

Eihän tuo edes ole aito venäläinen.

Tietää varmaan suomalaisten ajatukset, mutta älä nyt hiero niitä toisen naamaan, jos haluat kehittää suhdetta.

  Re: Olen ihastunut venäläiseen

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.2.25 12:29:06

Miksi Venäjää ja venäläisiä pitäisi vihata?

  Re: Olen ihastunut venäläiseen

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   9.2.25 12:30:40

No selvittäisin ekana, että onko teillä ylipäätään samanlaiset ajatusmaailmat. Jos tämä mies olisi joku putlerin kannattaja (vaikka hyvin todennäköisesti ei ole) niin se olisi ainakin minulle syy olla tapailematta.

Mutta sinun pitäisi työstää noita ennakkoluulojasi myös. Haluaisitko itse seurustella ihmisen kanssa, joka haukkuisi suomalaisia? Tuskin. Ei kenestäkään voi kansalaisuuden perusteella vielä tietää, millainen hän on. Ehkä mieheen tutustuminen voi myös muuttaa käsitystäsi venäläisistä parempaan suuntaan? Mikään "aito" venäläinenhän hän ei edes ole.

  Re: Olen ihastunut venäläiseen

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   9.2.25 12:33:43

"Pelkään kuitenkin, että lipsautan ryssä-sanan kun esim. Pelataan yhdessä tai yleistän heitä esim. kuinka he tekevät aina peleissä jotain älyttömän tyhmää tai matkin heidän huonoa englantia. Tiedän, olen kamala, joskin teen näitä 99% vitsillä."

Etkö osaa hallita käytöstäsi vai miksi moinen? Jos mies kiinnostaa tarpeeksi niin korjaat asennoitumistasi, jos ei niin avaat koko sanaisen arkkusi ja ongelma lienee pois päiväjärjestyksestä sen enempää miettimättä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.