Lähettäjä: Täti
Päivämäärä: 6.2.25 20:14:06
En tiedä mitä oikein tämän harrastuksen kanssa tehdä, kun tuntuu, että talvisin tästä ei saa oikein mitään iloa irti. Onneksi ei ole omaa hevosta, mutta vuokrahevonen on. Maneesittomalla tallilla, jossa kenttä on usein huonossa kunnossa ja maastot autoteitä pitkin. Tympeää ajella monta kymmentä kilometriä pimeitä huonokuntoisia pikkuteitä pitkin, että pääsee otsalampun valossa yksin tekemään tallitöitä ja ratsastamaan pimeillä teillä, joilla liikkuu autoja.
Olen miettinyt, että vaihtaisinko harrastusta talvisin vaikka maneesilliseen ratsastuskouluun vai pitäisinkö kokonaan taukoa.
Miten te muut selviätte ja onko motivaatio talvisin kadoksissa. Tuntuu että iän myötä tulee vielä enemmän mukavuuden haluiseksi.
|