Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: munapulako? 
Päivämäärä:   6.2.25 18:13:15

Onko kellään reseptejä ja jos niin millaisia?

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   6.2.25 18:22:32

Tsekkaa vegaanisia ohjeita, esim instassa chocochilin reseptit.

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.2.25 18:30:33

Nillittäjä

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   6.2.25 18:52:33

Mutakakku

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   6.2.25 19:14:55

Pulla.

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: Mari 
Päivämäärä:   6.2.25 19:21:05

Kananmunan voi korvata esimerkiksi hedelmäsoseilla, jauhoilla ja kikherneiden liotusliemellä.

Jos sulla on joku luottoleivonnainen, niin jätä munan pois tai korvaat sen edellämainituilla. Pullan, patongin, pizzataikinan, monet leivät ja sämpylät voi leipoa ilman munia. Piirakoiden pohjissa ja täytteissä munan voi korvata jugurtilla, kermaviilillä tai juustoraasteella.

Leivonnaiset voi voidella ennen paistamista sokerivedellä tai maustamattomalla agar agar -hyytelöaineella, jolloin niihin tulee kaunis kiilto. Ruokiin saa jopa munan makua mustalla suolalla eli Kala namakilla, jossa on kananmunaa muistuttava, rikkimäinen aromi.
https://urly.fi/3Kka Tässä lyhyt oppimäärä, millä voit korvata mitäkin (mihin tarkoitukseen muna alkuaan on reseptiin laitettu perusteisesti).

Voin ja muun kovan rasvan voi korvat esim. oliiviöljyllä (laitat saman grammamäärät öljyä, kuin laittaisit voita).

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.2.25 20:42:19

Kananmuna ei ole millään tavalla välttämätön ainesosa mihinkään. Niistä vaan on ollut niin kova ylitarjonta kotikanala-aikaan, että niitä on laitettu kaikkeen.

Googleta vegaaninen + mitä vaan haluat leipoa. Pulla varsinkin on sellainen että vegaaninen on paljon parempaa vegaanisena.

  Re: Munattomia leivonnaisia?

Lähettäjä: Kummitus 
Päivämäärä:   6.2.25 21:22:45

Jogurtilla tai maitorahkalla korvaan itse kuivakakuissa ja erilaisissa piirakoissa, mutta ei ole tietysti vegaaninen vaihtoehto.
Pulla on parempaa ilman kananmunaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.