Lähettäjä: x
Päivämäärä: 5.2.25 17:54:23
31-vuotaaksi asti en minäkään halunnut. Olin aivan varma että en ikinä halua lapsia. Olin aika urakeskeinen ihminen, tykkäsin (jossain määrin tykkään edelleen) työstäni, halusin matkustella, kaipasin tosi paljon omaa tilaa kotona ja haluan puuhailla paljon yksinäni. Exäni kanssa meillä oli pitkä ja vakaa suhde, mutta en osannut kuvitellakaan hankkivani lapsia hänen kanssaan. En ymmärtänyt miksi kukaan haluaa lapsia. Näin lapsen loppuelämän pallona jalassa, joka estää ikuisesti kaiken kivan tekemisen.
Sitten erosin exästä ja löysin uuden miehen. Iän myötä kiinnostus työtä kohtaan on vähentynyt enkä ole enää tippaakaan urakeskeinen. Teen työni hyvin, mutta en enää ns panosta täysillä enkä opiskele tai pyri kehittynään muuta kuin sen verran mitä pakko että suoriutuu työstä. Työ ei enää anna minulle sellaista merkitystä elämään mitä se antoi joskus ennen.
Vaikka matkustelu on kivaa, olen huomannut että yhä paremmin viihdyn vain kotona enkä samalla tavalla kaipaa enää ”seikkailua”.
Parisuhde on parempi kuin exäni kanssa ikinä kuvittelin että parisuhde voisi olla.
Lopulta sitten tuli ajatus, että mitä jos sittenkin olisi lapsi. Jotenkin sitä alkoi kaivata jotain tarkoitusta tai merkitystä elämään, jotain pitkäkestoisempaa ja syvempää kuin vain esim harrastus. Kun elämässä vielä muuten kaikki tosi hyvin ja suhde toimii, se lapsi tuntui tosi luontevalta jatkumolta.
En nyöskään näe lasta enää niin rajoitteena, vaan näen että lapsenlin kanssa voi tehdä asioita ja lapsi kasvaa ja lopulta aika jona lapsi on tiiviisti kiinni vanhemmissa on varsin lyhyt. Oma ajatusmaailma on aikuistunut tosi paljon siitä mitä se oli joskus.
Nyt olen raskaana ja tosi onnellinen siitä (kuten on mieskin) ja odotan innolla aikaa vauvan kanssa ja sitä, miten saa seurata kuinka lapsi lähtee siitä sitten kehittynään ja kasvamaan.
|