Lähettäjä: x
Päivämäärä: 4.2.25 22:32:54
Minusta kuulostaa että fiksuin olisi jakaa kulut puoliksi. Tai jos mies halaua vähän kalliimman asunnon, sitten hän maksaa siitä vähän enemmän (jos ostatte asunnon, ostatte sen esim 70-30 osuuksilla).
Kumpikin maksaa itse omiin lapsiinsa liittyvät kulut (vaatteet, harrastukset yms) ja ruuat ja asumisen kulut kuten myös yhteiset matkat yms maksetaan puoliksi.
Puoliksi jakaminen on minusra reilua siksi, että sinun lapsesi kuitenkin lisäävät yhteisiä kuluja (tarvitaan omat huoneet, huonekaluja, vettä, ruokaa…) mutta koska mies tienaa paljon enemmän, on minusta sopivaa että mies maksaa myös sinun lasten kuluja.
Jos teidän tulot menisi tasan, sanoisin että sinä maksat vähän enemmän kuluja per kuukausi, mutta tuloerolla maksatte puoliksi.
Puoliksi maksamiseen suosittelen lämpimästi yhteistä tiliä: kumpikin siirtää saman summan joka kuukausi ja sieltä maksetaan ruuat, yhteinen asuntolaina jos on, muut asumisen kulut ja asuntoon liittyvät hankinnat. Kummallekin hankitaan kortti kyseiselle tilille, niin kumpikin voi maksa kaupassa yhteisiä ruokaostoksia yms.
—
Miehen lapsilleen ostamat kalliimmat jutut on vähän hankala juttu. Sanoisin että esim pelikonsolit yms ostetaan yhteisiksi. Reissut tehdään mieluummin myös yhdessä. Mutta jos lapset vaikka harrastaa jotain kalliimpaa, se pitää vaan hyväksyä. Tärkeintä on, että miehen lapset ymmärtää, ettei asioilla pröystäillä.
|