Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: Hei 
Päivämäärä:   4.2.25 10:27:49

Kerran vuodessa tapana käydä turku-tukholma 23h risteilyllä. Hytin olemme aina vaihtaneet ikkunalliseen ja siitä tullut lisämaksua muistaakseni 23-30e viking Linella. Nyt olivat 66-72 euroa.
Silja Linella taas +100e jos haluaa ikkunalliseen.
Onko tosiaan vuodessa hinnat noussut tuplana vai onko minulla alkava dementia?

Minkä hytin te yleensä valitsette? Minusta on kiva köllötellä pedillä ja tuijottaa merta, mutta on kyllä kova hinta siitä.

  Re: Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   4.2.25 10:51:10

Meillä on aina ikkunallinen ja parisängyllinen hytti. Useimmiten on ollut sellainen mihin kuuluu aamupala ja jääkaappi juomineen. Muistelisin että hinta on vaihdellut 150-300e välillä Turku-Tukholma risteilyillä. Enemmän ollaan matkustettu Siljalla, vain paristi Vikingillä.

  Re: Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: Hik 
Päivämäärä:   4.2.25 11:37:34

Välillä risteilyitä sai suunnilleen ilmaiseksi. Niihin pääsi koko perhe lähtemisen vaivalla. Tai hytti oli joitain kymppejä, toki sesonkien ulkopuolella ja arkena. Nyt en ole seurannut hintoja, kun lapset on koulussa arkena. Viikonloppuisin ja koulujen loma-aikoina on aina ollu katteet kohdillaan kaikissa tekemisissä, joita voit kuvitella ala-asteikäisten kanssa tekeväsi!

  Re: Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 11:48:39

No meillä maksoin Tallinnan meno-paluu matkat kolmelta hieman yli 300 e.
Tässä oli toki auto ja buffetit mukana.

  Re: Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   4.2.25 11:49:13

Varustamot joutuu maksamaan isot rahat päästömaksuja ja ne siirretään lippujen hintoihin. Polttoaineet on kallistuneet ja satamamaksut jne.
Tallink suunnittelee uusia laivoja, mutta ei ole varmaa vielä millä tekniikalla uuden polven päästöttömät laivat kulkee. Ei kannata tilata vielä

  Re: Onko risteilyt kallistuneet?

Lähettäjä: Hei 
Päivämäärä:   4.2.25 11:52:51

Niin. Nyt vikingillä olisi 23h risteily halvimmalla ikkunahytillä n.200e ja siihen ruokailut niin liki 300e maksaa.
Viime syksynä kyllä hinta oli puolet tuosta.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.