Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kahden kuolinpesän perinnönjako ja tasoitus

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   23.10.26 12:01:02

Perintöasioista tietäviä paikalla? Joo pitäs kysyä lakimieheltä, mutta yritän tässä nyt alkuun vähän selvitellä itse, että miten nämä menee.

En kerro kaikkia yksityiskohtia eikä tarvitse miettiä syitä miksi ennakkoperinnöt yms. asiat ovat menneet kuten ovat.

Henkilöt:
Isä, äiti, lapsi A ja lapsi B. Isä ja äiti naimisissa, ei avioehtoa. Lapset yhteisiä. Ei muita lapsia tai perijöitä.

Omaisuudet:
Lapsi A: Saanut äidiltä ennakkoperintönä omaisuutta 50 000€ arvosta.
Lapsi B: Saanut isältä ennakkoperintönä omaisuutta 150 000€ arvosta.
Äiti: Kiinteistö, arvo nyt 80 000€.
Isä: Ei omaisuutta

Ei muuta perintöön vaikuttavaa omaisuutta tai velkoja, kiinteistö velaton.

Äiti kuoli ensin, sitten isä. Kuolinpesät jakamatta ja ne pitäisi nyt jakaa.

Perinnönjako menisi minun mielestä näin:
1. Avioliiton ositus. Äidin kiinteistö jaetaan puoliksi. Isä saa tasinkona 40 000€ (50% kiinteistöstä), kuolinpesälle jää 40 000€ (50% kiinteistöstä).

2. Äidin perinnönjako, omaisuutta jäljellä 40 000€ (50% kiinteistöstä). Koska lapsi A on saanut äidiltä jo ennakkoperintönä 50 000€, koko äidin omaisuus menee lapselle B.

Kiinteistö jakaantuu nyt 50% lapsella B, 50% isällä.

3. Isän perinnönjako, omaisuutta tasinkona saadut 40 000€ (50% kiinteistöstä). Koska lapsi B on saanut isältä jo 150 000€ ennakkoperintönä, koko isän perintö menee lapselle A.

Nyt lopputulos on:
Lapsi A on saanut perinnöksi 50 000€ ja 50% kiinteistöstä (arvo 40 000€).
Lapsi B on saanut perinnöksi 150 000€ ja 50% kiinteistöstä (arvo 40 000€).

Jos kokonaisuutta katsotaan, lapsi B on saanut merkittävästi enemmän omaisuutta vanhemmiltaan.

Kysymys:
Onko lapsella A mahdollisuutta hakea jotain tasoitusta perinnönjakoon, eli esimerkiksi niin, että hän saisi suuremman osan kiinteistöstä?

Lapsi B ei suostu minkäänlaiseen tasoitukseen. A haluaisi pitää kiinteistön, B haluaisi sen myydä, mutta B vaatii täyttä 40 000€ hintaa sisarukseltaan ja A pitää tätä kohtuuttomana.

  Re: Kahden kuolinpesän perinnönjako ja tasoitus

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.10.26 12:08:18

Lähtötiedoksi tarvitaan tieto mahdollisen avioehtosopimuksen sisällöstä.

  Re: Kahden kuolinpesän perinnönjako ja tasoitus

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   23.10.26 12:10:27

Kuten aloituksessa lukee, avioehtoa ei ole. Ei ole myöskään aikaisempia testamentteja tms. mitkä rajoittaisivat äidin omaisuuden jakoa avioliiton osituksessa.

  Re: Kahden kuolinpesän perinnönjako ja tasoitus

Lähettäjä: Kitten 
Päivämäärä:   23.10.26 12:56:56

Nämä on lakimiehen ratkottavia asioita, jotta menee oikein.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.