Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: Fire 
Päivämäärä:   19.10.26 12:42:09

Ja sinulla olisi 10sek aikaa paeta. Mitä ottaisit mukaan?

Itse ottaisin kissan ja kännykän.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   19.10.26 12:51:32

Läppärin, puhelimen, lompakon ja kansion jossa on passi ja muut tärkeimmät dokumentit.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   19.10.26 13:03:17

Koira on vieressä ja työläppäri nenän edessä, joten ne. Talosta poistumiseen menee yli 10sek aikaa, mutta jos saisin sen 10sek ajan toimia mukaanotettavien keräämiseen niin ottaisin kissankin (kolmen metrin päässä). Elämät ovat materiaa tärkeämpiä, mutta läppärin mukaanottamiseen ei menisi aikaa kun kädet on muutenkin koneella. Töitä on tehtävä joka päivä, eikä yleensä edes tulipalo ole riittävä syy että voisin laiminlyödä omat työni jos jotain kriittisiä deadlineja on käsillä.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: Tuu 
Päivämäärä:   19.10.26 13:43:24

Puhelin ja lompakko.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   19.10.26 13:58:01

Kissan. Monta kertaa on ollut aiheeton palohälytys, ja kun pelkästään tässä asunnossa huutaa kolme hälytintä, kaikuvassa rapussa seuraava, niin empiirisen tutkimuksen perusteella voin kertoa että se 10sekuntia menee kissan pyydystämiseen.
Puhelin on sentään tarttunut myös mukaan. Käsilaukku tai lompakko ei ole tullut mieleenkään. Lähes pakkasella olen lähtenyt rantaläpsyttimillä joita ei kengiksi voi sanoa. Kerran oli kyllä vuodenaikaan sopivat kengät, mutta väärissä jaloissa (huomasin tunnin päästä).

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.10.26 14:04:21

Koiran. Kania en ehtisi tossa ajassa pelastaa, mutta ottaen huomioon mun asunnon koko ja se että mulla piha ja pihan ovi lähempänä kuin ulko-ovi, niin jos mulla ois vaan 10 sekuntia aikaa pelastautua niin mun pitäisi herätä siihen että se palo on jo roihuamassa.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.10.26 14:06:00

Lapsen. Koira todennäköisesti seuraisi vanavedessä.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   19.10.26 14:07:45

Ja kerrotaan nyt vielä että tämä on satavuotias puutalo joten ei todellakaan voi jäädä arpomaan tai odottamaan pelastajia.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   19.10.26 14:09:51

Repun ovelta (siellä on läppäri esim.), auton avaimet ja puhelimen.

Toisaalta, tää on omakotitalo ja ovia ulos vähän joka suuntaan. Saattasin nakella ovesta ulos jotain muutakin mennessäni jos ois 10min aikaa. Täs sängystä pääsee kuitenkin ulos puolessa minuutissa.

  Re: Jos nyt syttyisi kodissasi tulipalo

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   19.10.26 14:10:47

Ja niin luin uudelleen et 10 sekuntia :D ei siin ajas ehkä ulos ees kerkeis. mut puhelin ja läppäri ja joku takki.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.