Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Orkidean pitäminen vedessä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 23:40:26

Muistan lukeneeni että joku piti orkideoitaan aina vedessä ilman mitään kaarnaseosta. Kokeilin, juuret mädäntyivät ja koko kasvi.

Onko siihen jotain kikkoja? Ehkä niitä kuuluisi pitää vedessä vain joskus ja vähän aikaa? Ja muun ajan kuivassa kannussa? Tai että juuret ovat vain osittain vedessä?

  Re: Orkidean pitäminen vedessä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 23:51:58

Ohje on kastella upottamalla veteen 15-30 min kerrallaan kerta viikkoon tai kahteen. Pidemmästäkään ajasta ei ole moksiskaan. Joskus tein mutta nykyään en jaksa. Lasken vettä läpi alustan täyteen kerran viikkoon tai kahteen. Hyvin kukkii säännöllisesti ja pitkään.

Voiko orkidean juuristoa poistaa? Se kasvattaa niin pitkiä ilmajuuria ym.enkä löydä isompaa purkkia mistään...

  Re: Orkidean pitäminen vedessä

Lähettäjä: jsj 
Päivämäärä:   22.9.26 00:54:11

Älä päästä vettä sinne lehtien keskelle, se mädättää orkidean. Kastele/upota vain juuret.

Useimmiten nämä vedessä orkideaa pitävät laittavat vain ns. "varpaat veteen", eli vesiastiassa on 1-2 cm vettä, ei todellakaan koko kasvia pidetä upotettuna veteen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.