|
Lähettäjä: --2
Päivämäärä: 20.9.26 22:03:19
Vaihtelevasti. Joskus ihan mukava käydä ulkona kävelemässä, jos on kaunis talvisää. Mutta arkisin harvemin pääsee valoisan aikaan ulos, kun pitäisi tehdä töitä ja viikonloppuisin on niin paljon muuta ohjelmaa, ettei aina ehdi (käydään paljon sukulaisilla ja asioilla kaupungissa viikonloppuisin, kun arkena ei niitäkään ehdi, lisäksi on paljon sisällä tehtäviä harrastuksia joita haluan tehdä viikonloppuina). Asun hieman syrjässä ja täällä on muutenkin tosi tylsää kävellä. Ulkoilureittejä tai edes katuvaloja ei ole, joten on oikeasti pimeää. Kävelyreitit on lähinnä hiekkateitä peltojen vierellä, ympyrälenkkejä ei oikein saa tehtyä, ellei kävele 10+ kilometriä. Ei ole edes polkuja, kun ei ole ihmisiä niitä tekemässä ja toisaalta metsätkin on lähinnä talousmetsää eikä sinne viitsi lähteä oma toimisesti polkuja raivaamaan. Tai talvella rämpimään umpimetsään umpihankeen.
Viimeisetkin ulkoiluhalut lähti, kun pari vuotta sitten täällä alkoi pyöriä susia. Viime talvena just yksi ammuttiin, kun alkoi tulemaan pihoille.
Pitäisi erikseen lähteä aina autolla jonnekin, mutta sitä taas ei oikein jaksa tehdä. Silloin kun käyn toimistolla, yritän käydä siellä kävelyllä töiden jälkeen, siinä menee lähellä kivoja ulkoilureittejä.
Joten ulkoilen vähän. Mutta muuten tulee sitten liikuttua, kotona kuntopyörällä, käyn uimassa uimahallissa jne..
|