Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Opamox

Lähettäjä: Tea 
Päivämäärä:   17.9.26 10:21:15

Saako täällä joku säännöllisesti opamoxia. Mikä tähän on syy

Itse tarvitsisin kun muu ei auta, mutta kun nykyisin ei enää saa. Joskus noin 12 vuotta sitten oli jatkuva lääkitys minulla. Otin puolikkaan iltapäivällä ja nukkumaan mennessä puolikkaan. Olo ei tällä keinolla eskaloitunut. Ei tullut toleranssia ja itse lopetin sen jossain vaiheessa.

  Re: Opamox

Lähettäjä: netta 
Päivämäärä:   17.9.26 10:33:52

Siihen jää koukkuun ja jossain vaiheessa sitä pitää ottaa enemmän ja enemmän että alkaa vaikuttamaan..

  Re: Opamox

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   17.9.26 10:36:16

Unettomuuteen söin joskus

  Mielialalääkkeistä

Lähettäjä: Tea 
Päivämäärä:   17.9.26 10:58:14

Onko sinulla auttanut mielialalääke. Jos niin mikä?

  Re: Opamox

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.9.26 10:59:37

Saan ihan helposti aina uusinnan, tarpeeni on niin selkeän suuri ja käyttöni niin vähäistä. Otan sitä ennakoivasti paniikkia aiheuttaviin tilanteisiin (tapahtumat, lääkärit jne) niin pieninä annoksina kuin millä uskon paniikin pysyvän loitolla mutta olon silti olevan hankala, tai joskus harvoin nukahtamiseen jos muut keinot eivät auta. Lääkärit antaa oikein mielellään uusintoja kun kuulevat käyttöni olevan niin vähäistä. Ei tarvitse murehtia fyysisestä tai psyykkisestä riippuvuudesta tällä käytöllä, onneksi.

Bentsoriippuvaisuus on ihan oikea riski, ja niiden vieroitusoireisiin voi kuolla. Päivittäinen käyttö ei vaan ole ollenkaan hyvä asia ellei ole oikeasti mitään muita vaihtoehtoja. On tosi ymmärrettävää miksi joku jäisi riippuvaiseksi, ja tosi ymmärrettävää että niitä annetaan vain tositarpeeseen.

Oletko kokeillut muita lääkityksiä, sellaisia jotka eivät ole bentsoja? Mihin ylipäätään tarvitsit sitä, unettomuuteen?

Jos haluat koittaa reseptin saada niin sinun kannattaa oikeasti perustella lääkärille miksi tarvitset sitä. Mitä ne arjen haasteet on mihin vain bentso voi auttaa. Tuskin silti haluavat myöntää jos käyttö olisi päivittäistä, ja vielä useamman kerran päivässä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.