|
Lähettäjä: Faktahomma
Päivämäärä: 12.9.26 16:51:04
Suomen talouden keskeinen ongelma on uudistumisen hitaus, sanoo Nokian entinen huippujohtaja Anssi Vanjoki.
”Suomessa on liikaa pyhiä lehmiä, joista ei voida puhua. Yritykset pitää pakottaa uudistumaan poistamalla yritystuet ja suuri osa veroeduista”.
Yritystukien keskeinen ongelma on, että ne säilyttävät vanhaa liiketoimintaa. Toisin sanoen ne tekohengittävät usein sellaista yrityksiä, joiden menestymisen edellytykset ovat heikentyneet.
”Esimerkiksi metsäteollisuuden jalostusarvo sen kuin vain heikkenee, kun tuotetaan enemmän ja enemmän sellua, mutta vähemmän ja vähemmän korkean arvonlisän tuotteita."
Tutkimuslaitos Laboren johtaja Mika Maliranta arvioi vuonna 2024 Pinnan alta -kirjassaan, että lähivuosina Suomen talouskasvua vauhdittavat etenkin nuoret, uuden teknologian hyödyntämiseen erikoistuneet yritykset.
”Kun katson nuoria yhtiöitä, olen oikeastaan aika luottavainen. Niissä on ymmärretty uuden teknologian merkitys. Uskon, että talouskasvu on tulevina vuosina voimakkaampaa kuin se on menneinä vuosina ollut.”, Vanjoki sanoo.
Poliitikoilta Vanjoen mukaan puuttuu näkemys Suomen tulevaisuudesta.
”Aivan liikaa näperrellään toisarvoisten asioiden parissa, kun ei ole visiota.”
(Lähde: HS)
|