Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: Köyhyys 
Päivämäärä:   30.8.26 17:09:33

Piti tämäkin vielä kokea. Niin köyhä, ettei ole rahaa ruokaan, tai mihinkään muuhunkaan. Onnetonta on aikuisen ihmisen mennä nälkäisenä nukkumaan ja herätä nälkäisenä.

Autoa ei voi tankata ja tankille on matkaa noin 40km, katsastusaika häämöttää, ei pysty sitäkään enää maksamaan. Ruokakauppaan on yli 10km. Se matka taittuu vaikka pyörällä, mutta ei enää ole mitä voisi ostaa. Pulloja/tölkkejä ei maaseudulla näy pientareilla, vaikka olen hakenut, täällä ei asu tarpeeksi ihmisiä.

Sinnittelen nyt kasvimaan antimilla ja onneksi on satokausi, omenoita, sieniä. Metsässä koluan niin paljon kuin pystyn.

Tausta miksi rahaa ei tule mistään. Minut katsotaan yrittäjäksi, mutta töitä/tuloja ei ole ollut yli vuoteen. Säästöillä on menty ja tulee sielläkin jo pohja vastaan. Työkkäriin laitettu valituskirjeitä ja aina sama vastaus, tämä tilanne on normaalia vaihtelua töissä. Kiinteää omaisuutta on yritetty myydä ja pienen pieniä rahoja on sitä kautta tullut.

Vertaistukea? Kaikki ruoka-apu on kaukana minusta, täällä ei ole julkista liikennettä. Jos on jotain tarjolla, siihen tarvitaan työkkärin todistus, mutta en ole työtön.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.8.26 17:19:53

On ikävä tilanne. Eikö kuitenkin toimeentulotuki ole myös yrittäjää varten? Vai katsovatko he, että sinulla on omaisuutta jonka voisi laittaa rahoiksi? Onko sinulla läheisiä, jotka voisivat auttaa? Oletko käynyt diakoniatt kysymässä apua? Jotain muutosta on ilmeisesti tehtävä, että pääsisit tuen pariin. Ihailen ahkeruuttasi luonnonantimien hyödyntämisen suhteen. Toivon sinulle hyvää tulevaisuutta <3

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   30.8.26 17:21:55

Varmaan kannattaa lopeetta se yrittäminen, jos ei sillä elä.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: pesto 
Päivämäärä:   30.8.26 18:43:21

Kysyn myös oletko diakoniin ollut yhteyksissä?

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   30.8.26 18:48:46

Tilanteeni ei ole yhtä paha, mutta silti rahallisesti tiukkaa on tässä ollut.

Jouduin korjauttamaan autoa katsastuksen jälkeen. Oli kuukausi aikaa hoitaa korjaukset. Korjauslasku, katsastus, auton huolto ja vikojen etsintä oli yhteensä n.1500€. Lisäksi ostin lääkkeitä 540€ edestä. Kaikki osui samaan syssyyn. Ei ole säästöjä enää yhtään.

Lasten isä ilmoitti haluavansa erota ja jouduin yhtäkkiä muuttamaan pois yhteisestä kodista. Lasten isä on tehnyt kaikkensa, etten saa edes lapsilisiä, elatusmaksuja ei ole maksanut myöskään koko kesältä. Kelasta ei ole ollut apua. Hain Kelasta muuttoavustusta (se olisi ollut n.100€ luokkaa) ja se hylättiin. Lapsilisähakemus hylättiin.

Lastenvalvojan toimisto oli heinäkuussa kiinni ja nyt vasta olemme sinne pääsemässä sopimaan asioista. Kelalta voi hakea maksimissaan 3kk elatustuet takautuvasti. Nytkin olen itse kuumeessa ja poissa töistä, samoin molemmat lapset. Kun lapset ei syö koulussa lounasta niin heille pitää keksiä aterioita monta kertaa päivässä.
Onneksi kävin täyttämässä palkkapäivänä auton tankin ja ostin kuivaruokaa varastoon. Onneksi on omenoita ja sieniä, puolukoita metsät pullollaan mitä kerätä. Teen omenoista sosetta, hilloa ja puolukat pakastan. Sienistä saa ihan kivoja ruokia.

Kerään myös pulloja, niitä täällä on viikonloppuisin hyvin. Pullorahoilla ostan mm. jauhoja, kaurahiutaleita, munia, perunaa ja porkkanaa. Teen leivät ja pullat itse, ja pakastan. Loppukuusta joudun varmaankin kulkemaan töihin pyörällä, koska tankillinen ei riitä koko kuun työmatkoihin. Talvella matka on liian pitkä käveltäväksi, ja teen vuorotyötä eikä bussit kulje yöaikaan. Lapset kulkevat pyörällä vielä kouluun, mutta talveksi on heille ostettava bussikortit.

Olen kasvattanut myös parvekkeella yrttejä, salaattia ym. Kerännyt paikallisen fb-ryhmän kautta ilmaista tavaraa kotiin, ja jotain olen saanut myytyä. Tiedän, että tilanne on väliaikainen, koska tulen saamaan Kelan kautta elatustukea jossain vaiheessa. Töistä aion ottaa lisävuoroja, ja välillä olen tehnyt vapaapäivinä sijaisuuksia päiväkotiin.

En ole sitten opiskeluaikojen joutunut Kelan kanssa pahemmin asioimaan. Mutta mitään rahallista apua sieltä en ole saanut, paljon neuvoja kyllä kuinka tukia haetaan, mutta sitten kaikki hakemukset on kuitenkin hylätty. Sossun luukulle jouduin marssimaan ekaa kertaa elämässäni kun uusi asunto piti löytää nopeasti ja takuuvuokra maksaa. Sieltäkään en saanut mitään, koska lasten isä ei toimittanut Kelalle tiliotteita eikä tietoja sijoitusvarallisuudestaan. Välillä alkoi oikeasti usko loppua.

Täällä on onneksi seurakunnalta saatavilla apua ja toisenkin toimijan ruokakassijako. Sinne menen pahan paikan tullen, jos en ole samaan aikaan töissä. Kirkossa on kerran viikossa kahvitilaisuus ja kesällä lapset kävivät välillä ilmaisessa puistoruokailussa. Lapset on myös innostuneet käymään kalassa, ja käyvät välillä jopa itsenäisesti sienimetsällä :) Ensi kesänä toinen voisi päästä jo kesätöihinkin. Työpäivinä saan töistä ruuat ja kahvit, mutta kesälomalla oli tiukkaa syömisten suhteen.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: Yrittäjä 
Päivämäärä:   30.8.26 19:31:43

Voi olla että tästä omasta riskinhallinnasta ei olekaan aikanaan mitään hyötyä, mutta kuulun Yrittäjäkassaan ja olen käsittänyt niin, että jos on todettava ettei töitä ole niin yritys yksinkertaisesti lopetetaan jotta voi olla oikeutettu työttömyystukeen.

Eli olisiko siitä nyt sitten mitenkään hyötyä että laitat firman säpit kiinni ja ilmoitat että nyt on yritys kuopattu?

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   30.8.26 19:38:47

Harkinnanvaraista toimeentulotukea saat yrittäjänäkin. Jos näyttää, että yritys ei pysty elättämään sinua, lopetat yritystoiminnan, ilmoittaudut työttömäksi ja haet töitä. Ota yhteyttä oman alueesi sosiaalipalveluihin, he kyllä neuvovat kuinka jatko. Tsemppiä! <3

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   30.8.26 19:44:13

Kyllä, kun et ole yrittäjä enää, olisit oikeutettu normaaleihin tukiin. Ole yhteydessä kelaan ja työkkäriin. Ja sinne yrittäjäkassaan.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   30.8.26 19:51:27

Lopeta yritys välittömästi ja hakeudu työttömäksi, jos töitä ei ole ollut vuoteen.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.8.26 20:33:30

Marjassa ei vissiin kannata käydä kun siitä saa sen 35-50€ ämpäri.

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: Voi 
Päivämäärä:   30.8.26 20:53:46

Otan osaa, samassa veneessä aloittaja kanssa mutta vielä enemmän kusessa. Maaseudun ihanuus... Lähimpään kauppaan saleen 8 km. Kaikki isommat asiat kuten apteekki ym. 55km päässä, ei julkisia. Auto on oltava ja polttoaine keikkunut 2,3 e kieppeillä litra. Olen maanviljelijä, ja pidän täyshoitotallia. Olen vuokrannut pellit ja niistä menee vuokra kuluja sen 5000 e loppuvuodesta. Eu "tuloja", noin. 6000e luokkaa. Joten hehtaarihinta on kallis mutta pakko että saa heinää ja kauraa omaan käyttöön eikä tarvitse talvella ajella pitkin kyliä. Täällä ei heinänviljelijöitä ole joten parempi tehdä itse josta päästään siihen että kun juhannuksesta asti alkaa vanhat koneet pörräämään pellolla heinää niitä, pöyhien, karhottaen, paslatwn, käärien lannoituksista ja vilja peltojen ruiskutuksista puhumattakaan, saattaa rahaa mennä sen 4- 500e vrk löpöön ja muoviin, paalinaruun, hydrauliöljyyn sen pari kolme viikkoa. Helposti palaa kuukauden aikana 6000-7000 e rahaa ja jostain syystä kun omistajat kuvittelee että heidän hevosensa lomailee laitumella niin ei se kuluta mitään ja tänäkin vuonna talli maksut hoitamatta useammalta useamman kuukauden ajalta.
Kyllä suoraan sanoen viduttaa kun lasket pulloja että saako kaurahiutalepaketin ostettua itselle , missään ei uskalla autolla ajella kun ei tiedä milloin saa rahaa tankata, en ole käynyt kesän aikana missään en lavatansseissa en jäätelöllä. Tossa lähin tanssilava 15 km päässä mutta liput 20 e niin jäi menemättä.
Nyt elokuussa tilillä on ollut 1, 5 e rahaa koko kuukauden kukaan ei maksa tai 2 omistajaa maksoi, toinen meni myel maksuihin, toinen lainanlyhennyksiin. Onneksi luumut alkaa olla kypsiä, mutta kukaan ei uskoisi jos tietäisi.
Koneita ei voi myydä ne on vanhoja ja tarpeellisia tässä hommassa ja oikein muuta ei ole myytävää. Vanhoja hevosvehkeitä ei kukaan osta.
Joten tosi rankka kesä on ollut, onneksi sain tämän puhelinlaskun nyt hoidettua niin pääsee edes netissä pyörimään.
-

  Re: Viisikyppisenä nälkä

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   30.8.26 21:10:53

Siis niin järkyttäviä kohtaloita ja tilanteita tässä hyvinvointivaltiossa voi olla !!

Mutta ulkopuolisten kanssa, vaikka edes nettipalstalla jos ei ketään muuta ole, kannattaisi käydä sitä omaa tilannetta läpi ja saada ehkä edes se yksi olennainen tai kullanarvoinen vinkki.. Kaupan päälle pari pienempää. Ei se tule ehkä ensimmäisestä kommentista tai puolessa ketjussakaan, mutta kun voi tulla ja ulkopuolinen näkee ehkä helpommin sen olennaisen mikä saisi lankakerän purkautumaan.
Aloittaja lopettaa yrityksen per heti (perustaa sitten joskus uuden kun on vaikka työpaikka olemassa ! Tai laskuttaa laskutuspalvelun kautta jos omalle osaamiselle on vain ajoittain kysyntää. näinhän ne huijarit toimivat: kun on luukutettu liikaa velkaa yritykselle nro1 niin lopetetaan se ja perustetaan nro 2 puhtaalta pöydältä). Miksi toinen kurjassa tilanteessa oleva muutti pois lastensa kanssa, ei kenenkään ole "pakko" lähteä kiireellä yhteisestä kodista vaikka toinen sanoisi niin ! Omista ja ennen kaikkea lasten oikeuksista täytyy pitää kiinni. jos on se oikea pakko eli väkivaltaa niin turvakodin ja sitä kautta koko sosiaalijärjestelmän kautta ja tukemana. Kyllä tulee kuule kämpät, ruoat, oikeusavut eikä tarvitse yksin räpiköidä. Ja maatilallinen.. tallivuokrat nyt vain pitää saada maksuun, vaikka virallista reittiä jos ei muuten tule ! heinäkin vähän tekosyy, kyllä se täytyy tarkkaan laskea kannattaako kuitenkin ostaa vaikka kauempaa vai itse tehdä kun tilanne on tiukka tai liian vaihtelevainen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.