|
Lähettäjä: calm
Päivämäärä: 29.8.26 18:25:47
mahdollista, että 4-vuotias lapsi kuoli siksi, että tavanomaisessa vatsataudissa oksentaessa oksennusta meni keuhkoon ja tästä keuhkoonmenosta ihan välittömästi tilanne meni suoraan kriittiseksi (=lapsi oli eloton, vanhempi onnistui elvyttämään, FinnHems tuli pian jne.) ?
Perusterve lapsi. En ole koskaan kuullut, että tavanomaisessa vatsataudissa perusterve ollut leikki-ikäinen lapsi olisi vetäissyt oksennusta KEUHKOON. Miten se sinne keuhkoon oikeen meni?
Ymmärrän sen, että esim. paastoa noudattamaton pälli menee leikkaukseen TAI päätyy hätätapauksensa leikkaukseen vatsa täynnä ja silloin on hel...ti irti, kun oksennus nousee vatsasta kurkkuun ja SILLOIN se menee yleensä hengitysteihin.
Mutta perus vatsatauti?
Onko lapsi nukkunut eikä ollut herännyt oksennuksentulemiseen ajoissa, ollut makuuasennossa (selällään vai?) ? Silloinko näin käy kelle vaan helpostikin?
Ja kuulkaas kun ihan eilen tuli Ig :ssä vastaan suomalaisen vanhemman profiili. Hän on perustanut tuon tilin lapsensa muistotiliksi. Tämä tapahtunut Suomessa tässä kuluvan vuoden aikana. Ihan itte kertoo, miksi lapsi kuoli. Sitä ei kerro, miten ja miksi perusterve 4-v. vetäs sen oksennuksen KEUHKOON. Vain, että näin kävi.
Otin näyttökuvan siitä profiilista, voin katsoa sen illemmalla jos kiinnostaa.
|