|
Lähettäjä: Ö
Päivämäärä: 29.8.26 13:57:32
Olen ollut aikanaan kiinnostunut jättiroduista ja jonkin verran niihin perehtynyt. Itsellänikin nyt vasta ensimmäistä kertaa oikeasti isoksi laskettava koira, aiemmat keskikokoisia.
Lopulta aika moni asia on päässyt yllättämään, mitä ei tullut jotenkin ajatelleeksi tai josta ei välttämättä kauheasti puhuta. En välttämättä edes muista kaikkea, mitä olen huomannut, mutta ainakin tällaisia tulee mieleen:
Iso koko tarkoittaa ulottuvuutta joka suuntaan ja se vaikuttaa loppujen lopuksi aika moneen asiaan.
Isojen koirien kanssa sattuu usein myös isompia tapaturmia. Varsinkin nuorena isoissakin koirissa voi olla energiaa, aivottomuutta, hillitsemätöntä vauhtia, voimaa. Jättikoira kun toisen koiran kanssa temutessaan juoksee suoraan ihmistä päin, niin siinä saattaa jopa luita murtua. Tai kun kumartuu samaan aikaan kun iso koira pompahtaa ylös, niin saattaa nenään sattua. Tai kun se iso koira kerran yllättää ja loikkaa hihnalenkillä sammakon luo juuri kun hihna on vähän huonosti kietoutuneena sormiesi ympärillä, niin aijai. Kun tuolla arjessa juttelee jättikoirien omistajien kanssa tai vaikka somesta lukee, niin murtumat, ruhjeet, venähdykset, mustelmat eivät ole kovin harvinaisia.
Isolle koiralle kaikki on kalliimpaa. Eläinlääkärikulut, koska lääkkeitä ja rauhoitteita ym. menee enemmän. Ruokaa menee enemmän, vermeitä voi joutua jopa mittatilaamaan, mutta valmiinakin yleensä isommat maksavat enemmän. Lisäksi kannattaa ottaa huomioon, että jättirodut ovat usein valitettavan sairaita ja jo nuorena saattaa olla kaikenlaista panosteiitista vakavampiin kasvuhäiriöihin, joku jo mainitsikin raskaat silmäluomet erilaisine ongelmineen jne. Joillakin jäteillä myös esim. ristariongelmat tuntuvat olevan yleisiä ja ne ovat myös kalliita. Toki silmäoperaatiotkaan eivät halpoja ole.
Ison koiran hoitoon saaminen saattaa olla haastavampaa. Varsinkaan jättiä ei voi ihan vaan kokonsa puolesta ihan kenelle tahansa antaa lenkitettäväksi.
Iso koira ulottuu helposti kaikkialle ja sellaisen kanssa esimerkiksi ei-sallittujen tilojen tai asioiden rajaaminen voi olla haastavampaa kuin pienemmän kanssa. Samoin autossa, julkisissa kulkuvälineissä, hississä ja vaikka sohvalla tai sängyssä iso koira vie tilaa. Ja kotona on aina kätevästi juuri telkkarin edessä tai kulkuväylillä. :,D
Yksi, mikä itseäni välillä mietityttää on se, että jos jätin kanssa sattuisi jokin tapaturma metsässä, vaikka kyy tuikkaisi tai tassu menisi niin, ettei koira varaisi sille lainkaan painoa ja olisit sen kanssa siellä yksin...
Ja sitten jos iso koira ei olekaan pelkästään sellainen lempeän leppoisa ja rauhallinen nalle pentuna ja teininä (kuten harvemmin on ;)), niin onhan se eri asia, kun tuon kokoinen saa hihnassa hirveät rallihepulit tai ottaa teini-iässä kierrokset naapurin rähjäävästä uroksesta tai puskasta pomppaavasta kauriista tai se mörköiässä alkaa pelätä rappukäytävän lattiaa niin paljon, ettei uskalla astua sille tai ihan vaikka säikähtää puskassa pyllistelevää marjastajaa ja yrittää ottaa ritolat kotia kohti.
Isosta koirasta lähtee toki myös enemmän pissaa, kakkaa, karvaa ja kuolaa verrattuna pienempään. Ja kuraa ja hiekkaa tulee ison koiran mukana toki myös enemmän, eikä sitä ole yhtä kätevä huuhtaista pienessä suihkutilassa saati lavuaarissa, kuten pienen ehkä voi. :D
|