Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Astma hevosella

Lähettäjä: Ponyt 
Päivämäärä:   28.8.26 08:57:48

Onko kenenkää hevosella ja onko pystynyt olls normaali käytössä

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   28.8.26 09:21:27

Meillä oli heinän pienillekin homeille allerginen hevonen- paalien pintaanhan tulee syksyn kosteudessa aavistus homeita mitkä ei tavallista hevosta haittaa. Tämä sai puhkurityyppisen kohtauksen eli jotenkin keuhkoputket supistui. Meillä meni hyvin kun sai vaan säilöä eikä sen parille muullekaan tallikaverille muuta annettu talliin. Meni monta vuotta normaalilla käytöllä. Vanhempana alkoi oireilla koivun siitepölystä ja laitettiin lopulta siksi pois.

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: ; 
Päivämäärä:   28.8.26 09:32:26

Se on nykyään equine asthma, aikaisemmin nimeltään puhkuri.

Ihan samat hoidot mitä ennenkin, ell määrää lääkkeet akuuttiin tilanteeseen. Sen lisäksi paljon ulkoilua, liikuntaa tasaisesti voinnin mukaan, hyväilmainen talli, pölytön heinä (esikuivattu tai veteen upotettu kuivaheinä), tukena voi syöttää esim. Hippolytin Mucolyt.

Tärkeimmät on nuo hyvät olosuhteet.

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: mucolyt vai sinfon 
Päivämäärä:   28.8.26 11:41:38

Kumpi parempi mucolyt vai Sinfonia?

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   28.8.26 12:00:42

Jos on ns puhkuri niin säilöheinää ja oltava tosiaan tallissa tai pihatossa jossa kaikki muutkin sitä syövät . Kastelu ja liotus ei niin tehokasta ja jotkut herkkikset reagoivat homeisiin myös vatsan kautta.
Meillä piensuokki joka tuli nuorena mutta jo huonolle heinälle altistuneena meille ja mennyt 10 vuotta terveenä ja normaalissa treenissä . Ei yski eikä köhi kun säilöä tai laidunta . Siivu kuivaa niin parin tunnin päästä kuiva köhinä. Ja tosiaan sen tallikavereilla oltava myös säilöheinä sisällä ruokittaessa.
Pahin tietty ne hevoset jotka reagoi syksyn kosteuden itiöihin ilmassa .

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.26 12:19:43

Eli 27-vuotiaaksi. Itse opin taitavaksi heinän ostajaksi. Hyvä ilmainen talli. Keväisin, ilmeisesti lepän kukkiessa alkoi kovin yskimään mutta eläinlääkäriltä siihen rohdot mitkä auttoivat.

  Re: Astma hevosella

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.8.26 12:20:48

Niin ja ihan normi käytössä, kisattiin melko iäkkääksi asti.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.