Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ravurit ja doping

Lähettäjä: polvi 
Päivämäärä:   24.8.26 20:53:01

https://www.iltalehti.fi/ravit/a/2faa30d0-9835-4032-9f1e-0ba896e24c59

Lisäselvitystä tilanteeseen. (toki dopingia on muissakin hevosurheilulajeissa, niissäkin mitä suomessa ei ole ja lahjonnalla pääsee pitkälle..)

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   24.8.26 21:00:07

Lääkeaine rikkomus on eri kuin doping. Tehdäänkö ratsastuskisoissa lääkeaine testejä?

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: myyris 
Päivämäärä:   24.8.26 21:02:23

Ainakin mm tasolla? Ehkä?

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   24.8.26 21:02:54

Ainakin isommissa kisoissa sillä eipä kipulääkkeillä yms ratsuillakaan saa kisata.

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: Maisa 
Päivämäärä:   25.8.26 00:59:23

"Lääkeaine rikkomus on eri kuin doping"
Toki. Miten liittyi aloitukseen? :'D

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   25.8.26 02:25:10

LähettäjäMaisa 

Päivämäärä25.8.26 00:59:23

"Lääkeaine rikkomus on eri kuin doping"
Toki. Miten liittyi aloitukseen? :'D

Siten, että samassa kohussa Pertti Puikkonen sai 18 kuukauden valmennuskiellon kortisolista. Ja se oli lääkeainerikkomus. Iltaravihevoselta löytyi pieni määrä kortisolia, eikä kukaan todellakaan douppaa sen tason hevosta. Veressä näkyi pieni määrä, mikä ei todellakaan vaikuttanut yhtään mitään hevosen kilpailusuoritukseen.

Ja kun näitä tapauksia on käsitelty melkein koko ajan yhdessä, niin joku joka ei avannut linkkiä, niin luuli, että Puikkonen liittyi tähänkin juttuun.

  Re: Ravurit ja doping

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   25.8.26 12:15:17

Tähti: plus että ilmeisesti se hevonen oli saanut sitä lääkettä kontaminaation kautta, koska kyseessä mm.ihmusten syöpälääkkeissä käytettävästä aineesta. Toivottavasti Pete pystyy kontaminaation lähteen luotettavasti todentamaan ja pääsee hommasta. Tiedän nimittäin Peten historiaa sen verran, ettei suostunut aikanaan ajamaan yhden raviukon hevosta, kun se oli joka startin jälkeen hakemassa piikkiä kinttuun.. Pete sanoi ettei tuota kilpailuta... enkä usko että olis douppaajaksi muuttunut sen 25v jälkeenkään..

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.