Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 20:23:22

Yhdysvaltain liittovaltion velka ylitti tiistaina ennätyksellisen 40 biljoonan dollarin (40 000 000 000 000 dollaria) rajapyykin ja Yhdysvallat on nyt maailman 9. velkaantunein valtio.

Asiantuntijat arvioivat velkaantumisen syyksi Yhdysvaltain väestön ikääntymisen, joka nostaa sosiaali- ja terveydenhuollon menoja samalla, kun työkykyinen väestö vähenee (Aivan kuten Suomessakin tapahtuu).

Lisäksi velan kasvuun vaikuttaa molempien valtapuolueiden avokätinen rahapolitiikka. Sekä Bidenin että Trumpin hallinnot lisäsivät menoja talouden elvytystoimilla (Minkä puolesta kokoomus puhuu) ja Trumpin hallinto on myös vähentänyt valtion tuloja leikkaamalla verotusta (Kokoomus puhuu verotuksen vähentämisen puolesta).

Tässä on lopputulos kun valtion tulopuolta vähennetään laskemalla verotusta ja menopuolta kasvatetaan niin, että elvytetään kaatamalla yrityksille rahaa tukina samaan aikaan kun menopuoli kasvaa väestön vanhenemisen ja puolustusmenojen kasvun takia.

Tämä kokoomuksen "Amerikkalainen unelma" on velkaannuttanut Yhdysvallat joten tätä ei kannattaisi ottaa esikuvaksi Suomessa.

  Re: Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   20.8.26 20:31:58

Miten valtion menopuolta on kasvatettu tällä hallituskaudella?

Hallitus peri yli paisuneen julkisen sektorin, jota nyt on alettu tehostamaan voimakkaasti. Hallitus peri yli paisuneen soten, johon siihenkin on nyt tehty sopeuttamistoimia. Näiden valtavat kustannukset eivät ole tämän hallituksen aikaansaannosta tai se, että puolustusmenot ovat paisuneet miljardeilla, eikä se, että korkomenot ovat kasvaneet miljardeilla.

Yhteisöveron lasku ei ole vielä edes voimassa.

  Re: Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 20:41:49

Kokoomus on puhunut vuosikymmeniä yritystukien puolesta ja verotuksen vähentämisen puolesta ja ollut lähes joka hallituksessa ajamassa tätä "Amerikkalaista unelmaa".

  Re: Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   20.8.26 20:50:08

Nyt on hyvä huomioida pari seikkaa. Suorat yritystuet tai yritysten tukeminen verotuksen ja muun toimintaympäristön kautta. Tätä jälkimmäistä kokoomus on voimakkaasti aina ajanut, ei niinkään, noita suoria yritystukia. Niitäkin toki on ajanut, mutta tottakai myöskin muut puolueet olleet samalla linjalla, joidenkin erikoistapauksien johdosta, kuten täällä aikaisemminkin on keskusteltu.

"Orpon hallitus on myös leikannut yritystukia.

Vuoden 2027 tasolla yritystukia on päätetty leikata noin 141 miljoonalla eurolla, Business Finlandin muita kuin T&K-tukia 15 miljoonalla eurolla ja lisäksi muita yritystukia noin 16 miljoonalla eurolla. Myös yritysten verotukia leikataan.

Ja kokonaisuutena yritystukien määrä Suomessa laski vuonna 2025 noin 4,2 miljardiin euroon, mikä oli alle vuoden 2012 tason."

  Re: Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   20.8.26 21:02:48

Tuon edellisen kommenttini viimeisen lauseen haluan vielä painotettavan, vaikka toki tämäkin ketju on perustettu nykyhallituksen arvostelulle.

Monella on väärät mielikuvat ja niitä mielellään korostetaan esim. tässä yritysten tukemisessa. Nykyinen oikeistohallitus tukee yrityksiä alle vuoden 2012 tason eli nämä menot eivät suinkaan ole paisuneet vaan pudonneet.

  Re: Kokoomuksen "Amerikkalainen unelma"

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   20.8.26 21:41:04

$$ , ja samalla hallitus laski yhteisöveroa, mikä on myös tuki yrityksille ja mikä maksoi 830 miljoonaa. Verotukikin on tuki.

Yhdysvalloissa on yksityinen terveydenhuolto, minkä johdosta Yhdysvallat kuluttaa rahaa terveydenhoitoon paljon enemmän kuin mikään toinen valtio, matalat tuloverot mikä pienentää valtion tulopuolta ja vapaat työmarkkinat minkä johdosta monet joutuvat tekemään kahta työtä ja tätä "Amerikkalaista unelmaa" kokoomus haluaa vaikka ei se Yhdysvaltoja ole velkaantumiselta pelastanut.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.