Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Laiska työkaveri

Lähettäjä: Meneehermo 
Päivämäärä:   9.8.26 12:27:52

Työkaveri on alkanut opiskelemaan työn ohella. Jo muutenkin laiska, työtehtäviään delegoiva tyyppi ei nykyään tee sitä vähääkään, mitä ennen. Vetäytyy kahvihuoneeseen tekemään jotain kouluunsa liittyvää, vaikka se ei työaikaan kuulu.

Esihenkilön edessä on tekevinään töitä. Esihenkilölle asiasta mainittuani hän vain kohautti olkiaan ja sanoi työntekijän kertoneen tekevänsä joskus koulujuttuja tauoillaan.

Otimme työporukan kesken asian puheeksi, kerroimme kyseiselle henkilölle ettei ole meitä muita kohtaan oikein että joudumme hänenkin työnsä tekemään. Nyt olemme sitten olleet esihenkilön puhuttelussa ja kuulleet että olemme vain kateellisia koska tuo kyseinen henkilö tulee olemaan valmistuttuaan meitä muita korkeammin koulutettu!

Miten esihenkilö voi olla noin sokea!!

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: I 
Päivämäärä:   9.8.26 12:42:56

No älkää tehkö hänen tehtäviä. Eiköhän esihenkilölle sitten valkene, kun hommat alkaa laahaamaan.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: ......... 
Päivämäärä:   9.8.26 12:44:55

Asioilla on aina kaksi puolta. Itse joskus nuorena tein omia koulutehtäviä tauolla, joka ei vaikutta vähimmässäkään määrin työhöni, jonka tein hyvin. Mutta samaiset tauot tyhjänpanttina tupakkaa kiskovan kitkerän ja kateellisen akan hermoa se sieppasi niin pahasti, että teki valituksen työantajalle.
No, mitään aihettahan ei valitukselle ollut, mutta tuo karmea eukko kuulosti ihan samalta kuin aloittaja.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: Aidan 
Päivämäärä:   9.8.26 12:55:03

Tekisin omat hommani vähän hitaammin, etten ehtisi tehdä enempää toisten hommia. Jos selkeästi näyttöä kaikilla, ettei opisjeleva tee töitään niin pakkohan sen pomon on uskoa.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 13:15:10

"Asioilla on aina kaksi puolta. Itse joskus nuorena tein omia koulutehtäviä tauolla, joka ei vaikutta vähimmässäkään määrin työhöni, jonka tein hyvin. Mutta samaiset tauot tyhjänpanttina tupakkaa kiskovan kitkerän ja kateellisen akan hermoa se sieppasi niin pahasti, että teki valituksen työantajalle.
No, mitään aihettahan ei valitukselle ollut, mutta tuo karmea eukko kuulosti ihan samalta kuin aloittaja."

Niin, ei vaikuttanut työhösi. Mitä vtun kahta puolta asioista tähän vetää kun alottaja jo sanoi että laiskuri hoitaa vieläkin huonommin työnsä kun opiskelee silloin KUN PITÄISI TEHDÄ TÖI-TÄ. Turha sinun on tulla julistamaan hoitaneesi asiasi kunnolla jonkun röökiämmän nillityksistä huolimatta, kun siitä ei ole tässä kyse.

Aloittajan töihin : Älkää tehkö sen yhden hommia. En ymmärrä miksi ihmiset sitten tekevät niiden lusmujenkin työt. Jos lusmu opiskelee työajalla niin sen voi käydä huutamassa töihin ja muistuttaa että ne jää tekemättä muuten. Ja jos ei tule niin esimiehelle valitusta vaan lisää. Paperille vaikka ylös tilanteet.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   9.8.26 15:37:37

Huono esihenkilö teillä. Lakatkaa tekemästä tyypin hommat ja kun esihlö kysyy miksei ole tehty, toistakaa tuo ettei yksi hoida hommiaan.

  Re: Laiska työkaveri

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   9.8.26 15:43:16

Pyydättte selvän jaon töihin. Jokainen tekee vain itselleen määrätyt. Onnistuuko?

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: ......... 
Päivämäärä:   9.8.26 15:57:59

Aloittaja/voivttu; auts, osuiko? :D Joo, mäkin varmasti vetäytyisin opiskelemaan mieluummin kuin työskentelisin tuollaisen kahelin kanssa. Ehkä hän ei vain jaksa sinua?

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.8.26 16:46:44

Jos työkaveri opiskelee jotain nykyistä työnantajaa hyödyttävää, niin työnantajan kanssa voi olla sovittu, että työaikaa saa käyttää myös opiskeluihin. Tämä on aika tavallista. Ja se on työnantajan päätös, ei työkavereiden.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 16:55:47

Ei osunut kuule sillä tavalla mitä toivot

Ei opiskelusta makseta missään palkkaa ja jos maksetaankin niin kyllä muille työntekijöille asia on selvitetty ja infottu. Kuten myös miten tämä opiskelu vaikuttaa muiden työnkuvaan.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.8.26 17:41:24

Kyllä maksetaan, monessa paikassa. Ihan kokonaisia palkallisia päiviäkin voi käyttää opiskeluun x määrän vuodessa. Toiset työnantajat vaativat, että opiskelija sitten vastavuoroisesti sitoutuu valmistumisen jälkeen työskentelemään tietyn ajan saman työnantajan palveluksessa. Kaikki eivät vaadi. Sopimuskysymyksiä, eivätkä kuulu muille.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 18:10:39

Niinniin jos siitä maksetaan niin maksetaan, mutta MENEEKÖ SE MISSÄÄN SILTI NIIN ETTÄ MUUT TEKEVÄT SITTEN ENEMMÄN ELI SEN OPISKELIJAN TÖITÄ? Ainakaan ilman että muut siitä alkavat rutisemaan???

Ei siinä ole hvonvtun ihmettelemistä ja napinaa jos joku opiskelee työajallaan ja hänelle siitä maksetaan, mutta jos muiden niskaan kaatuu sitten ne työt ilman että palkataan tarvittava työvoima paikkuriksi niin ei kai nyt kovin viisas tarvitse olla että muita alkaa vtuttamaan?!

Ei niitä sopimuksia tarvitse alkaa avaamaan läpikotaisin muille mutta se, että muita työntekijöitä pidetään venyvinä idiootteina ei ole oikein. Ja tässä tapauksessa oletetaan nyt että se laiska on laiska, niin ei muuta kuin esihenkilöltä tivaamaan että mitenkäs tämän työnjaon kuuluu tässä tilanteessa mennä kun käytännössä näyttää nyt siltä että muut tekevät enemmän kun yksi opiskelee.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.8.26 18:18:04

Esihenkilöt määräävät miten työt hoituvat ja "toisten töitä" nyt voi joutua hoitamaan lukemattomista eri syistä, jopa vaikka työkaverin purjopetterin sairastumisen takia. Palkka niiltä työtunneilta kuitenkin maksetaan.

  Re: Laiska työkaveri

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   9.8.26 18:39:07

Miten musta tuntuu, että osa ei nyt ymmärrä lukemaansa.

Kyse ei ole siitä, että aloittajaa harmittaisi se, että toinen opiskelee (vaikka sitten töissä palkallisesti), vaan se, että tämä opiskelija ei hoida hänelle tarkoitettuja töitä ja ne kaatuvat muille. Olen opiskellut töissä ihan luvallisesti, mutta ei se tarkoita sitä, että jättäisin työtehtäväni työkaverille. Aika äkkiä tulisi sanomista, jos jättäisin esim siivoukset tekemättä, kuormat purkamatta jne.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.8.26 18:49:42

"vaan se, että tämä opiskelija ei hoida hänelle tarkoitettuja töitä ja ne kaatuvat muille"

Jos ne kaatuvat muille esihenkilöiden suostumuksella, niin ne on tehtävä. Jos joku oma-aloitteisesti kaataa töitään muille, ne voi jättää tekemättä.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 19:33:43

Mitäs tuossa aloituksessa nyt sanottiin.
"Työkaveri on alkanut opiskelemaan työn ohella. Jo muutenkin laiska, työtehtäviään delegoiva tyyppi ei nykyään tee sitä vähääkään, mitä ennen. Vetäytyy kahvihuoneeseen tekemään jotain kouluunsa liittyvää, vaikka se ei työaikaan kuulu.

Esihenkilön edessä on tekevinään töitä. Esihenkilölle asiasta mainittuani hän vain kohautti olkiaan ja sanoi työntekijän kertoneen tekevänsä joskus koulujuttuja tauoillaan.

Otimme työporukan kesken asian puheeksi, kerroimme kyseiselle henkilölle ettei ole meitä muita kohtaan oikein että joudumme hänenkin työnsä tekemään."

MITÄ SANOI ESIHENKILÖ:
"Esihenkilölle asiasta mainittuani hän vain kohautti olkiaan ja sanoi työntekijän kertoneen tekevänsä joskus koulujuttuja tauoillaan."

Kenelle ei herää yhtään kysymystä, jos esihenkilö kohauttaa olkiaan ja sanoo noin ?? Työntekijä on kertonut hänelle tekevänsä koulujuttuja tauoillaan.

No mitäs muut työntekijät sanoivat esihenkilölle? Porukalla on sanottu että opiskelijan työt kasaantuvat koska opiskelija ei osaa opiskella siellä missä kuuluu opiskella ja työt eivät hoidu.

Miksi vtussa se esihenkilö ei tuossa jo ilmoittanut, että " Hän saa opiskella nyt noin ja teidän muiden kuuluu saada siitä kollektiivinen seuraamus eli te muut jaatte hänen työnsä keskenänne ".

Hirveän reilu työpaikka, kuulla nyt jälkikäteen että peräsuolen oleminen pitkällään johtuukin laiskurin opiskelusta.
----------------------------

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 19:34:48

Tietysti tässä nyt puuttuu aloittajan mahdolliset tarkennukset koko asiaan, mutta minä olen mennyt koko ajan tuon aloituksen mukaan.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.8.26 20:01:47

Eivät muut työntekijät sanoneet porukalla esihenkilölle mitään, vaan ohittivat hänet.

Esihenkilön on otettava töiden jakoon kantaa viimeistään, jos ne jäävät tekemättä.

  Re: Laiska työkaveri

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   9.8.26 20:06:25

Jatkossa pitää käydä joka kerta kysymässä esihenkilöltä kun laiska jakaa teille töitänsä "laiskaliisa ei ehdi tehdä näitä kun opiskelut vie aikaa, hoidanko nyt nämä hänen työt vai omani ensin, molempia en tänään ehdi" Jokainen teistä toimii samalla tavalla.

  Re: Laiska työkaveri

Lähettäjä: voivttu 
Päivämäärä:   9.8.26 21:21:40

"Eivät muut työntekijät sanoneet porukalla esihenkilölle mitään, vaan ohittivat hänet

Taitaa minulla mennä silmälasit vaihtoon.

Silti, tuollainen tilanne ei oikein muille työntekijöille, jos muutenkin on työtä ihan tarpeeksi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.