Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.8.26 08:50:22

Tuli mieleen,kun luin, että myyjät eikä.vartijat voi/halua tehdä mitään vaikka helmoihin ostoksensa piilottaneet kävelevät pitkää nenää näyttäen ohi kassan,se tapaus missä lasta itketettiin takahuoneessa muovipussiin takia.

Onko oikeasti näin hullu meno kaikissa liikkeissä? Eikö kauppojen ovia voida vaikka sulkea kunnes poliisi on paikalla.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   8.8.26 09:00:23

On minut ainakin laitettu teininä riisumaan kaupan takahuoneessa koska olin pöllinyt rintsikat. Hakivat kyllä naismyyjän paikalle ettei miesvartijan edessä tarvinnut.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   8.8.26 09:07:49

"Eikö kauppojen ovia voida vaikka sulkea kunnes poliisi on paikalla."

Miten muut asiakkaat? Eivät pääse ulos ja uudet sisään. Eihän kaikkia syyttömiä voi sisällä panttivankeita pitää. Poliisin tulossa voi kestää. Taitaisi siitä tulla kaupalle suuremmat tappiot.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: !! 
Päivämäärä:   8.8.26 09:18:24

Tämähän on paha ongelma kaikille kauppiaille. Sinne helmojen alle mahtuu yllättävän isoja tavaroita moottorisahasta joulukinkkuun.
Salliskohan laki rahtihameitten käyttökiellon kaupassa asioidessa?

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: i1i1 
Päivämäärä:   8.8.26 09:27:25

Reputkin jätetään nykyään eteiseen, sama tulee koskea tätä rikoksentekovälinettä.

Se myöhemmin keksitty ökyily röijy ei edes ole mikään alkuperäinen asuste, eihän kulkurit sellasia voineet käyttää rattaiden kyydissä saati et ois ollut rahaa samettiin. Nyt on kun Kela maksaa ja kustantaa tietyin väliajoin uuden monen tonnin asusteen.

Näin fb Kaaleet tänne ryhmässä videon missä mustalainen kaivoi siskonsa kengät hameensa alahelman taskusta. Poltti sen paksun samettihameen ja kaikki vaatteet ja muut koska sisko oli iskenyt siltä miehen. Tynnyrissä roihusi tuli ja tämä kaiveli helmoistaan tavarat. Selvästi näkyi se lokero.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   8.8.26 09:42:58

Niissä hameissa on osittain sivulta tai edestä auki halkio, alla essu jossa monta kassin kokoista taskua. Ihan keksitty juttu ne röijyt ja samettihameet, jokin vanne vielä egtei hame laskeudu vaan jää koholle.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   8.8.26 09:48:02

Eiköhän suurin osa kaupoista varastelevista ole ihan kotimaista tuotanto ilman Intia lisäyksellä.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   8.8.26 11:08:30

Varkaita ja rosvoja löytyy kyllä kaikista kansakunnista oli minkämaalainen vaan

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.8.26 11:16:28

"Reputkin jätetään nykyään eteiseen"

Missä kaupassa jätetään reput eteiseen?

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.8.26 12:06:50

Millainen ihminen puolustelee myymälävarkaita?

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.8.26 12:15:11

"Millainen ihminen puolustelee myymälävarkaita?"

Ööh, missä tässä ketjussa on puolustettu myymälävarkaita? Vai viittaatko muhun, kun kysyin, että missä kaupassa reput jätetään eteiseen? Missä kohti puolustin myymälävarkaita?

Kysyin tarkentavan kysymyksen, koska i1i1:n viestistä saisi kuvan, että se olisi tavanomainen käytäntö nykyään kaupoissa, mutten ole itse törmännyt siihen missään. Ainoastaan jossain museossa on jätetty reput säilytykseen. Mitään kantaa en ottanut mihinkään suuntaan.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.8.26 12:30:35

Näin kerran kauppakeskuksessa kun kaksi poliisia talutti käsikynkästä törkeyksiä huutelevaa mustalaisnaista.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: ö 
Päivämäärä:   8.8.26 18:16:52

Minä näin kun poliisit taluttivat törkeyksiä huutelevaa kotimaista miestä joka oli varastanut kaupasta. Porukkaa saattoi törkeyksiä huuteleva kotimainen nainen lapsi helmoissaan.

  Re: Kaupasta ulos ostokset helmoissa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.8.26 18:17:42

"Lähettäjä: -
Päivämäärä: 8.8.26 12.06.50

Millainen ihminen puolustelee myymälävarkaita?"

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.