Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Pihis 
Päivämäärä:   5.8.26 20:41:47

En tiedä onko isommilta oppinut ja varmaan meillä aikuisetkin saattaa kiroilla, mutta nyt väännetään ekaluokkalaisen kanssa tästä aiheesta aivan jatkuvalla syötöllä?
Millaisia hyviä keinoja teillä on ollut. Älypuhelinta ei vielä ole, mutta ruutuaikaa on otettu pois rangaistuksena. Ei tunnu auttavan.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.8.26 20:59:42

Rangaistukset kyllä auttaa jos ne ovat systemaattisia, osuvia ja ne toistetaan aina. Et välttämättä ole sellainen vanhempi joka tähän pystyy. Esim. Oma äitini oli erinomainen uhkailemaan, ei vain toteuttanut uhkauksia ylikiltteydestään johtuen kuin ehkä kerran kymmenestä ja silloinkin lievennettynä.

Lapsellasi on puhelin. Se pois aina kiroilusta. Ja takaisin ei anneta ennen kuin on oltu vaikka viikko kiroilematta.
Jos se pitää olla turvallisuuden takia, ostatte eläkeläispuhelimen jossa ei toimi netti.

Jos tämä ei riitä, tiedät kyllä mitkä asiat lapselle ovat tärkeitä. Ne ovat etuja ja sinä vanhempana otat ne pois ellei lapsi tottele yhteisiä sääntöjä.

Sä olet vanhempi. Sun pitää saada tuo loppumaan.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Pihis 
Päivämäärä:   5.8.26 21:11:10

Ei ole siis lapsella puhelinta. Nyt se ruutuaika on otettu pois telkkarin katselusta. Mutta ei se ole hänelle näköjään niin justiinsa kun ei ole muistettu silti olla kiroilematta.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.8.26 22:35:48

Meillä viedään tavaroita vintille ja saa ne pois, kun on ansainnut ne takaisin. Tosin liike on edestakaisin.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Muhvi 
Päivämäärä:   5.8.26 22:42:58

Tätähän et halunnut kuulla, mutta sinulla ei ole auktoriteettia, jos lasta ei yhtään jännitä, mikä reaktio sinulta tulee, kun hän tekee pahojaan.

Oletko koskaan korottanut ääntäsi sille lapselle ja ollut vihainen? Vai oletko aina ymmärtävä, kuuntelevainen ja liiankin "turvallinen"?

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Pp 
Päivämäärä:   5.8.26 22:56:47

Ihan mielenkiinnosta, mitä nämä kirosanat ovat? Tyyliä pihkura ja hitto vai @!#$ @!#$? Vai niitä surullisenkuuluisia vessasanoja?

Lähinnä mietin sitä että jos isosisarus niitä käyttää ja aikuisetkin niin miksi juuri hän on se kuka saa aiheesta rangaistuksia? Eiköhän kaikki kuitenkin ole aikanaan kiroillut vähintään ikäistensä seurassa, sitä vain opitaan säännöt sille missä seurassa on hyvä olla kiroilematta.

Loppuenlopuksi kirosanat ovat vain sanoja. Niiden käyttö muiden haukkumiseen onkin sitten eri juttu.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Pp 
Päivämäärä:   5.8.26 22:58:19

Sensuuri iski, täällä ei saa kiroilla. Merkkirivi sanat olivat V ja S alkuinen.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   5.8.26 22:59:40

Ai vittu ja saatana?

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Anna 
Päivämäärä:   5.8.26 22:59:46

Eskarilainen lopetti kirosanojen hokemisen, kun sanottiin että omassa huoneessaan saa noitua niin paljon kuin sielu sietää. Meni hohto hommasta.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: pitää varoa 
Päivämäärä:   5.8.26 23:01:33

Ylis taitaa käyttää sellasia linjoja joita ei suodattimet koske.. Mitäs nettisaastaa selailet noin yleensäkin?

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ;- 
Päivämäärä:   5.8.26 23:29:02

Millaista keskustelua lapsen kanssa on käyty kiroilusta? Millaisissa tilanteissa ja miksi kiroilee?

Täällä näytetään hyvää esimerkkiä eikä itse kiroilla. Ei toisaalta ole myöskään vanhempaa sisarusta näyttämässä mallia. Silti oli vaihe, kun lapsi kokeili, millaisen reaktion kirosanoilla saa. Ensimmäisten kokeilujen annettiin mennä ohi korvien, mutta sitten käytiin ikätasoisesti keskustelua, että kiroileminen ei ole kohteliasta, siitä voi tulla toiselle paha mieli eivätkä ne ole muutenkaan lasten sanoja. Tämän jälkeen tiukka puuttuminen tepsi aika hyvin ja tämä vaihe meni onneksi aika nopeasti ohi.

Jo jatkuvalla syötöllä kiroilevan ekaluokkalaisen kanssa saatte varmasti käydä pidemmän väännön asiasta, mutta hyvä, että puututte.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   6.8.26 00:06:16

Et kiinnitä mitään huomiota niin loppuu. Mitä isomman numeron teet ja laitat rangaistuksia niin jatkuu,

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: luimu 
Päivämäärä:   6.8.26 01:52:12

Entäs meillä, kun se on miehen isä joka kiroilee hirveästi. On puhuttu ja pyydetty ettei kiroaisi kun lapsi 4v oppii ja matkii, mutta ei auta! kai pappa yrittääkin, muttei muista/pysty olemaan ilman voimasanoja.
Yritä siinä sitten opettaa lapselle ettei saa kiroilla kun on tämmöinen esimerkki!!
Muuten pappa on kyllä maailman ihanin ja kiltein lapselle.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   6.8.26 02:01:54

No @!#$ @!#$.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   6.8.26 02:04:19

-, joka provoaa täällä alakoululaisen tavoin, on siis saitin mode.

Että sillä tavalla.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: en kestä 
Päivämäärä:   6.8.26 03:13:14

Karjaset tenavalle, että nyt loppuu se kiroilu tässä talossa! Ja sama uusiksi vähän kovempaa jos ei tehoa. Kyllä vanhemmalla pitää sen verran auktoriteettia ekaluokkalaiseen olla, että kotona tehdään niinkuin käsketään ilman sen kummempia lahjomisia tai kiristämisiä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: J 
Päivämäärä:   6.8.26 07:24:43

"En tiedä onko isommilta oppinut ja varmaan meillä aikuisetkin saattaa kiroilla"

"Lähinnä mietin sitä että jos isosisarus niitä käyttää ja aikuisetkin niin miksi juuri hän on se kuka saa aiheesta rangaistuksia"

^ Tämä. Jos kiroilette itsekin, millä logiikalla jakelette samasta asiasta rangaistuksia lapselle ja miksi, kun kerran kiroilu on teille ihan ok?

Toki, onhan se kieltämättä lapsellista, että tässä nyt joukolla leikitään että joku kirjainyhdistelmä, joka ei kohdistu keneenkään (vrt nimittely tmv) on Ruma ja Paha sana jota ei saa sanoa. Mutta jos kerran lähdette leikkiin mukaan, ilmeisesti miellyttääksenne muita leikissä olijoita, lopettakaa se kiroilu sitten itsekin ja olkaa viikko ilman ruutuaikaa jos lipsahtaa. Näin se teitä johdonmukaisempi lapsikin ehkä suostuu lopulta leikkimään mukana, kun näkee että asialla on teille merkitystä. Ja ei enää tule kohdelluksi epäoikeudenmukaisesti olemalla ainoa, joka ei saa kiroilla ilman rangaistuksia.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Mie 
Päivämäärä:   6.8.26 09:05:43

Jaa, meillä lapsen kanssa juteltiin että kiroilu ei kuulosta mukavalta. Ja jätettiin myös täysin huomiotta joku kirosana. Tosin lapsi nuorempi kuin ekaluokkalainen. Saattaahan tuo keksiä kiroilun uudestaan kun koulu alkaa, varmaan jutellaan sitten uudemman kerran. Ja juu, ei yhdellä keskustelulla loppunut.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 09:09:35

Minulla ei ole lapsia, mutta muistan kyllä omasta lapsuudesta että kunnon karjaisu vanhemmalta ja päälle vielä aresti omassa huoneessa säikäytti kyllä sen verran, ettei olisi tullut mieleenkään enää toistaa tekemäänsä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ;- 
Päivämäärä:   6.8.26 09:36:09

J:n mielestäkö on ihan ok, jos ekaluokkalainen huutelee v1ttusaa7anaa heti, jos jokin asia ei mene oman mielen mukaan?

"Lähinnä mietin sitä että jos isosisarus niitä käyttää ja aikuisetkin niin miksi juuri hän on se kuka saa aiheesta rangaistuksia"

On paljon muitakin asioita, joita lapset eivät saa tehdä, mutta teinit tai vanhemmat saavat. (Tosin meidän taloudessa kiroilu ei näihin kuulu, mutta toisaalla voi kuulua.). Nämä on rajanvetoja ja siihen lapsen pitää oppia.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.8.26 09:36:22

Ennenvanhaan pestiin suu saippualla. Mietin vain että jos lasta ei saa lopettamaan kirosanojen käyttöä, niin miten kaiken muun ei-toivotun kieltäminen? Tekeekö lapsi yleisesti mitä haluaa?

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 10:13:23

Oma esimerkki ensin kuntoon.

Kyllä tuon ikäisen kanssa voi keskustella, kiroilu on rumaa, mutta toki joskus saattaa pärähtää kun lyö vaikka varpaan kipeästi. Tilanteesta riipuen sitäkin voi pyytää kuulijoilta anteeksi. Mutta normaaliin puheeseen se ei kuulu.

Tuo omassa huoneessa vapaasti kiroilu oli hyvä idea. Varsinkin jos sen edellytyksenä on, että kiroilee siellä yksinään.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   6.8.26 10:33:40

Paitsi ettei ole, kannattaisko ensin vaikka lukea edes se aloitus ennen kuin alkaa aukoa päätä.

Ehdotan kiroilupurkkia. Lapsi laittaa sinne rahaa. Rahalla äiti/isä/sisarus tms viikon kiroilematta ollut saa kaupasta jotain kivaa.

"Lapsellasi on puhelin. Se pois aina kiroilusta. Ja takaisin ei anneta ennen kuin on oltu vaikka viikko kiroilematta.
Jos se pitää olla turvallisuuden takia, ostatte eläkeläispuhelimen jossa ei toimi netti."

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: J 
Päivämäärä:   6.8.26 10:35:38

J:n mielestäkö on ihan ok, jos ekaluokkalainen huutelee v1ttusaa7anaa heti, jos jokin asia ei mene oman mielen mukaan?

^ Niinkö aloittaja kertoi tapahtuvan? Jos niin käy, kiroilu on tuonikäisellä pienin ongelma. Vai niinkö sinä itse käyttäisit kirosanoja?

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ;- 
Päivämäärä:   6.8.26 11:59:15

^ Aloittaja sanoi, että kiroilua tapahtuu jatkuvalla syötöllä. Sinä sanoit että on "lapsellista, että tässä nyt joukolla leikitään että joku kirjainyhdistelmä, joka ei kohdistu keneenkään (vrt nimittely tmv) on Ruma ja Paha sana jota ei saa sanoa. Mutta jos kerran lähdette leikkiin mukaan, ilmeisesti miellyttääksenne muita leikissä olijoita, --"
antaen ymmärtää, että kiroilu ei ole pahasta ja siihen puuttuminen on joku sosionormatiivinen leikki.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Ll 
Päivämäärä:   6.8.26 14:03:33

Kyllä se vähenee. Tuöeeko uhmakkaasti, vai luonnostaan? Jos uhmakkaasti, niin en välttis reagoisi ollenkaan, kun sillähän se hakee vaan nimen omaan reaktiota. Itseltäni pestii. Pienenä muutaman kerran suu saipoualla ja laitettiin suuhun pahoja ruoka mausteita, niin kyllö loppu..

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Gh 
Päivämäärä:   6.8.26 14:12:41

Ei tee numeroa tuosta muuten kuin häpeän kautta. Kotona voi välinpitämättömästi sanoa korkeintaan että jaa sitä vttua viljellään. Muualla jos noituu niin sanoo kuulijoille että anteeksi mun lapsi haluaa kiroilla vaikka on sanottu että vähempikin riittäisi.

Usein tuollaisille menee jakeluun kun joku tarpeeksi iso äijä sanoo että oletko tyhmä vai miksi pitää ampua sitä vttusaattanaa jatkuvalla syötöllä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: ökjn 
Päivämäärä:   6.8.26 14:42:44

Mä sanoin, toki vähän isommalle, että kaikki ihmiset pitää kiroilevaa tyyppiä poikkeuksellisen tyhmänä. Että jos pitää kiroilla niin omassa huoneessa yksin, koska lapsi ei varmaan halua että kaikki pitää häntä tyhmänä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.8.26 14:45:11

Kerää kiroamattomia päiviä? Esimerkiksi jos teillä on käytössä joku karkkipäivä, niin seitsemästä perättäisestä kiroamattomasta päivästä saa karkkipäivän. Usein on helpompaa palkita oikeasta käytöksestä kuin rangaista väärästä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Gh 
Päivämäärä:   6.8.26 14:49:32

Meillä saa siis kotona kiroilla, kiroillaan itsekin mutta sellaista tolkutonta ei kuunnella eikä itsekään päästellä. Jos kiroilu alkaisi olla sellaista silkkaa latelua ja huomion kerjäämistä niin kyllä siihen loppu pitää tehdä. Ja pitää oppia missä " saa " päästää voimasanoja. Meillä penskana saatiin kyllä todella mulkaisevia katseita jos joku lapsista kiroili vieraiden ihmisten kuullen. Ja nimenomaan niin että se hyytävä hiljaisuus nimenomaan oli se mikä tehosi.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.8.26 21:42:37

"Esimerkiksi jos teillä on käytössä joku karkkipäivä, niin seitsemästä perättäisestä kiroamattomasta päivästä saa karkkipäivän."

Ihan kiva idea, mutta pitääkö lasta oikeasti että oppii hyvät käytöstavat? Missä on vanhemman auktoriteetti, jos kieltämistä ei uskota? Miten työlästä se on käyttäytyä normaalisti ilman että siitä saa karkkia ja puhelimen ja peliaikaa ja ties mitä vielä lisää? Jos vanhemmat viettäisi enemmän aikaa niiden lastensa kanssa, tekisivät yhdessä kivoja asioita ja noin ylipäätään kasvatettaisiin sitä lasta niin saattaisi olla hieman helpompaa sitten kun se lapsi on murrosiässä.

  Re: Millä kiroilu loppumaan lapselta

Lähettäjä: Dong 
Päivämäärä:   6.8.26 22:34:02



Kyllähän ekaluokkalaiselta voi jo kysyä että hei, miksi sä taas kiroilet, ja panna selittämään että mikä siinä kiroilemisessa viehättää. Voi tulla yllättäväkin vastaus, ja lapsi oppii samalla itsestäänkin jotain.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.