Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Romanit

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   1.8.26 12:17:43

Helsinki häätää, siivoaa romanien majoittumis paikkoja. Miksi Suomessa asuvat romanit eivät auta omiaan. Eivät käytä kansallispuku joka Suomessa/Ruotsissa kirjoilla olevien mielestä on pakollinen. Henkikirjat Ruotsiss asunto Suomessa.

  Re: Romanit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.8.26 12:33:45

Suomen romaneilla ei ole mitään tekemistä romanialaisten kanssa.

  Re: Romanit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.26 12:35:40

Joo, romaneilla ja romanialaisilla ei ole mitään tekemistä keskenään. Mistä aloittaja on jotain noin outoa keksinyt?

  Re: Romanit

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   1.8.26 12:40:23

Ovat Romanian romaaneja. Romanialaiset ovat oma kansa kuten me suomalaiset. Lukeaa ja tutkikaa historiaa.

  Re: Romanit

Lähettäjä: ........... 
Päivämäärä:   1.8.26 14:08:04

Mustalaiset ovat mustalaisia ja samaa, aikanaan omasta lähtömaastaan karkotettua rosvoporukkaa romanian mustalaisten kanssa. Se, että pieni insestinen joukkio jäänyt Suomeen koskaan kotoutumatta millään tavalla, ei tee heistä suomalaisia, vaan suomessa asuvia mustalaisia, jotka eivät halua olla ja elää kuten suomalaiset.
Joten todellakin kannattaa lukea historiaa ja hämmästyä siitä, miten ihmeessä tuo paarialuokkaakin alempi joukko on päässyt valheilla jäämään Suomeen aikoinaan.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Pii 
Päivämäärä:   1.8.26 16:18:23

Olisi mielenkiintoista tietää miten romanit elävät vaikka jenkeissä, tuskin yhtä lokoisasti kuin Suomessa, ei varmasti yhteiskunta kustanna hamekankaita ym.

  Re: Romanit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.8.26 16:23:01

Ei niillä muualla ole tuollaisia kansallispukuja kuin Suomessa. Suomalaiset romanit ovat geneettisesti intialaisia.

  Re: Romanit

Lähettäjä: hummaniheippaa 
Päivämäärä:   3.8.26 14:57:52

Pii,ei niille makseta yhtenään hamekankaita.Sossupummit eivät saa ollenkaan rahaa vaatteisiin, vai miten se menikään?

  Re: Romanit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.8.26 16:09:41

"Suomalaiset romanit ovat geneettisesti intialaisia."

Ja pakistanilaisia. Nykyisin sekoitus jossain määrin kaikkien niiden alueiden väestöjä joiden läpi ovat kulkeneet.

  Re: Romanit

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.8.26 16:28:08

Eihän nämä Suomessa asuvat suomalaiset romanitkaan tule keskenään toimeen edes saman kunnan rajojen sisällä, jos sattuu olemaan "väärää sukua"! Ja sitten suomalaisia syyttävät rasismista..

  Re: Romanit

Lähettäjä: huoh 
Päivämäärä:   3.8.26 16:55:45

"Ovat Romanian romaaneja."

Romaani on kirja.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Zz 
Päivämäärä:   3.8.26 17:15:38

Kaikki mustalaiset karkoitukseen Suomesta!!

  Re: Romanit

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.8.26 08:53:20

Pii: kyllä maksetaan hamerahaa, mutta ei tietenkään monta kertaa vuodessa.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Sohvapöytä 
Päivämäärä:   4.8.26 15:28:58

Ollaan hevospalstalla! Mun tuntemat mustalaiset valmentavat hevosia ihan normaalisti ja käyttävät tavallisia ajovaatteita yms. Ihan samoin kuinka valkolaisetkin.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   5.8.26 17:07:58

Tunnetko monta heidän naisvalmentajaa ? Tottakai miehet käyttää normi ajovaatteita. Naiset kipittää korkokengissä tallilla.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   5.8.26 17:09:11

Romani naisvalmentaja! :D

  Re: Romanit

Lähettäjä: ennea 
Päivämäärä:   5.8.26 17:34:52

Eli puhutaanko nyt näistä jotka kerjää kadulla? (vähemmän toki näkynyt viime vuosina mut jokunen vuosi sitten oli aika paljon)

  Re: Romanit

Lähettäjä: ......... 
Päivämäärä:   5.8.26 19:20:28

Mustalaisnaiset eivät saa ajaa, valmentaa tai olla edes tekemisissä hevosten kanssa sen jälkeen, kun volyymihamonen laitetaan ylle.
Raveissa heitä käytetään mukana trofeena ja astaloiden kantohameina.

Heimosta eronneet ja erotetut ja ihmisten vaatteissa ja ihmisten tavoilla elävät saavat tehdä hevostouhuja kunhan eivät näyttäydy ns kunniallisten ja kunnon mannejen seurassa, sillä moinen normaalius on mannemaailmassa valtava häpiä.

  Re: Romanit

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   5.8.26 19:32:28

ennea; nyt kun sanoit niin nuo muuten on vähentyny hurjasti! Jokunen vuosi sitten näkyi täällä pohjoisemmassakin kauppaamassa ruusuja (lue ryöstämässä) kauppojen pihalla. Samoin yrittivät pysäytellä autoja kantateiden varsilla.

  Re: Romanit

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   5.8.26 20:02:02

Romanialaiset on ihan syöpä mihin ikinä menevätkin. Kuten balkanilaisetkin.
Rasvoja ja kohtelevat tosiaankin huonosti. Ei pitäisi antaa pesiytyä tänne yhtään.

Sossutuet on se ongelman ydin ja aiheuttaja, siinä joutuu niin manne kuin islamisti ottamaan rauhallisemmin jos joutuu oikeasti itse elättämään itsensä ja perheensä. Ei ehkä tule tehtyä sitä viidettä penikkaa eikä jaksa iltaisin tapella tai raiskailla pitkin katuja jos pitää töissäkin käydä.

Pahinta on että lapsilisät ja tuet ln merkityksellisiä vain sille porukalle joiden lisääntymisestä on vakn haittaa niin itselle, lapsille kuin yhteiskunnalle. Kaikki lapsilisät, kotihoidontuet ym pois ja ei mitään harkinnanvaraista. Jos ei elätä lapsia niin lapset laitokseen. Ainoa mikä pitäisi olla ilmaista on sterilointi/monivuotiset ehkäisykapselit että saa köyhäkin iloita sitten huolettomana.

Manneista osa ei auta edes omiaan eikä itseään koska yhteiskunta on kouluttanut olemaan ottamatta vastuuta. Siksi arvosta erityisen korkealle heitä jotka on työteliästä, raittiita ja vieläpä pyrkivät edistämään sellaista muillekin. Se ei voi olla helppoa kun sekä oma heimo että yhteiskunta laittaa vastaan. Älkää siis olko niin rasisteja että syytätte valikoimatta kaikkia. Nämä on yksilöä isompia rakenteita mihin vain vahvimmat jaksaa laittaa kampoihin.

  Re: Romanit

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   5.8.26 20:03:02

Olen nähnyt videon, kun romaninainen ihan perinteisessä romaniasussa uitti ravihevosta.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Örebro 
Päivämäärä:   6.8.26 19:21:41

Se on kummallista miten nämä on eläkkeellä ja nostaa Sossu rahat ruotsi, Suomi, tanska. Harrastaa sitten leveästi raviurheilua. Ihan läheltä seurattu

  Re: Romanit

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   6.8.26 23:15:56

Nämä ammuskelevat ja puukottavat toisiaan, varastavat ja huijaavat minkä kerkiää. Elää kahden maan sosiaalitukiaisilla ja omasta mielestä niiden pahin synti on se, jos käsivarret näkyy, kun vanhempia mustalaisia tulee paikalle. Hieno kulttuuri.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Penttinen 
Päivämäärä:   6.8.26 23:17:19

^ Tätä ihmettelen kanssa. Ostellaan okt:t, uudet Autot ja hevoset ym. Perus palkansaaja voi vain haaveilla.

  Re: Romanit

Lähettäjä: Mä 
Päivämäärä:   7.8.26 11:19:30

Tuo onkin kiinnostava tieto, että romaniyhteisöstä karkoitetut eivät käytä heimovaatteita. Tunnen muutaman hevospiireistä muutaman ja en yhtään ihmettelisi, että heidät on erotettu yhteisöstä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.