|
Lähettäjä: O
Päivämäärä: 26.7.26 23:53:06
"Ihan kaikesta saa järjettömän kallista jos haluaa."
-No se se vasta järjetöntä onkin, että ensin vaivalla etsii vanhan hirsitorpan ja sitten tuhoaa siitä kaiken päästäkseen remontissa mahdollisimman halvalla :D
"Kuinka sinä ostit vanhan, autioituneen talon?"
-Ihan julkisen myynti-ilmoituksen perusteella. Oli vuosia myynnissä, mutta ryhdyin kyselemään mitään vasta, kun myyjä pudotti hintapyyntöä realistiseen suuruusluokkaan. Siitäkin tingittiin vielä vähän.
Vaikka tämä oli lähtökohtaisesti aivan poikkeuksellisen asumiskuntoinen, niin silti on ainakin 60te vilahtanut korjauksiin heti alkuun. Aiemmat omistajat oli ennen tyhjilleen jääntiä laittaneet kyllä pintoja, mutta moni isompi asia oli huomiota vailla. Vaikka olisi osaamista, niin kokopäivätyössä ollessa ei vaan ole aikaa tehdä itse kaikkea. Eikä toimistotyöläisen rapakunnolla ole kiinnostustakaan lähteä vaikeimpiin paikkoihin kokeilemaan onneaan. Lisäksi, jos kaikki välineet joutuu ostamaan tai vuokraamaan niin sillekin tulee hintaa, eteenkin vuokratelineille ja -välineille, jos homma etenee vain pari tuntia illassa.
|