Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   25.7.26 15:36:16

Kaipaisin kokemuksia erityisesti ihmisiltä joilla poikalapset jo teini-iässä tai aikuisia. Tiedän, että lapset kasvaa omaan tahtiinsa ja ovat yksilöitä, mutta mietityttää silti.

Meillä on syksyllä koulun aloittava kohta 7v poika. Kesän aikana olen huomannut hänen jotenkin pyöristyneen. On aina ollut rotevahko ja harteikas. Neuvolasta en muista mitään mainintaa painon suhteen, ovat vaan todenneet että terve lapsi, koostumukseltaan roteva ja lihaksikas. Paino on varmaan silloinkin ollut yläkäyrän tuntumassa, sillä mikään tikku hän ei ikinä ole ollut. Omannut ihan normaalin ja hyvän ruokahalun. Nyt kesän aikaan tosin tuntuu jäävän nälkäiseksi herkästi. Toki liikkuukin tosi paljon. Nyt kesällä juoksee, kiipeää, pelaa futista, salibandya, on ulkona liikkeessä pyörällä, jalan jne 6-9h päivästä. Sadepäivinä sitten vähemmän, mutta silloinkin ulkoilee. Arkisin aktiivista liikuntaa tullut myös se 5-6 h. Eli ei istu tai makaa sohvalla kovinkaan pitkiä hetkiä, jos ollenkaan. Herkkuja meillä saa 1-2x viikossa, yleensä karkkia jota jaan lapsille 2dl kuppiin n 1dl eli puolikkaan verran tai vähän reilu. Joskus extra jälkkärinä yksittäinen keksi aterian päälle. Kokataan kaikki ruuat itse ja noudatetaan tosi terveellisiä elämäntapoja. Me aikuiset olemme urheilullisia ja aktiivisia olleet lapsesta asti. Mies itse kertoi olleensa lapsena saman mallinen kun tämä esikoisemme ja kertoi hoikistuneensa sitten yläkoulun lopulla pituuskasvun myötä. Kertoi joutuneensa kiusatuksi mahansa takia ja koska oli vähän pullea. Nyt pelkään tietysti että sama edessä lapsella. Myös koitan miettiä, että onko jotain mitä voisin tehdä painon nousun hillitsemiseksi. Lapsi söi lounaalla ensin tarjoamani kasvikset, kaksi perunaa, puolikkaan kanafileepihvin ja kolme palaa silliä. Jäi nälkä ja söi vielä 1 perunan, kaksi palaa silliä ja palasen omasta kanapihvistäni. Jäi edelleen nälkäiseksi ja söi kaksi leipää. Sitten oli kylläinen. En halua syömistä rajoittaa, kun on terveellistä kotiruokaa ja syö kuitenkin hyvän määrän kasviksiakin. Ja on paljon liikkuva ja harrastava lapsi. Enkä halua tai aio lapselle ilmaista huolta hänen painostaan. Kouluun tulo tarkastuksessakaan ei th maininnut mitään negatiivista. Lapsi painaa kuitenkin 29 kg ja lasten bmi n mukaan normaalipaino olisi 23 kg niin onhan tuo iso ylitys.. Meillä on myös nuorempi poika, joka ihan samalla ruokavaliolla ja elämäntavoilla on kukkakeppi (kuten minä lapsena)

Äh anteeksi pitkä selostus. Onko muilla ollut pyöreitä, kuitenkin tosi aktiivisia ja liikunnallisia, terveet elämäntavat omaavia lapsia, jotka ovat sitten myöhemmin pituuskasvun myötä olleet normaalipainoisia?

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Kaakao 
Päivämäärä:   25.7.26 15:46:57

Omista pojista yksi oli rotevampi tuon ikäisenä. Ei siis ylipainoinen, mutta selkeästi isompi ja ns pyöreämpi kuin esim isoveljensä, joka taas on ollut aina hyvinkin hoikka poika. Kun pituuskasvu ja kehitys muutenkin lähti vauhtiin, niin äkkiä kävikin niin, että pojasta tuli tosi laiha, vaikka söi paljon ja hyvällä ruokahalulla. Tuntui ettei mikään määrä ruokaa riitä, jalat kasvoi niin hurjaa tahtia pituutta :D Hänestä tulikin lopulta koko perheen pisin. Ala-asteen lopulla hän oli oikeasti ihan kukkakeppi, tosin hyvin urheilullinen sellainen. Ylä-asteen aikana onneksi sitten alkoi vähitellen saada lihaa luiden ympärille. Nyt päälle parikymppisenä on sporttisen (urheilee puoli-ammattimaisesti) hoikka ja sellainen sopusuhtaisen lihaksikas.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   25.7.26 15:51:08

Syötätkö lapselle suolasilliä?

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   25.7.26 15:58:23

.. , miksikäs ei, jos sitä sattuu olemaan tarjolla? Ei kaikki lapset nirsoile.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 16:04:52

Proteiiniahan tuo kasvava poika tarvitsee, sitä se kroppa huutaa eikä mikään puolikas kanafile (n. 10g proteiinia) riitä yhdellä aterialla mihinkään. Proteiini pitää nälkää ja hillitsee ruokahalua.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   25.7.26 16:08:19

Meillä 9v selvästi pyöristynyt viimeisen puolen vuoden aikana, vaikka syö samoin kuin ennenkin ja liikkuu myös. Ennen tätä oli 2kk liikuntakiellossa ja sen jälkeen alkoi keräämään painoa. Sattuma tai joku yhteys näillä, en tiedä. Ei ole lihava tai edes lähellä ylipainoa, mutta tietysti vähän mietityttää mikä massakausi on menossa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   25.7.26 16:14:51

Minkä ihmeen mukaan pitää olla 23kg? Meidän poika on 5v, 24kg, pitkä (melkein 120) ja roteva. Ikinä ei ole ollut painosta sanomista.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   25.7.26 16:46:14

Meillä toinen tytöistä oli pienenä tukevahko, hoikistu sitten murkkuiässä. Tuo alottajan kertoma ateria on kyllä järkyttävän iso noin pienelle lapselle. Lapsi ei mene rikki kun sanoo että söit jo riittävästi.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   25.7.26 16:47:11

?: Duodecimin lasten bmi mittarin mukaan 120cm pituisen 7-vuotiaan lapsen normaalipainon alue on 19,7kg-24,6kg välillä. Tekoälyn antama vastaus oli tuo 23kg (keskimääräinen paino tuon ikäisillä ja pituisilla).

Ei minua tässä muu huoleta kun se että haluan lapseni olevan terve. Jäänyt myös kummittelemaan miehen alakoulu kokemukset ja nimittelyt sen takia kun oli pyöreä. Halusin kuulla kokemuksia, onko muilla ollut tällaisia lapsia jotka sitten ovat kasvun myötä solakoituneet ilman että mikään muu asia muuttui. Kai terveydenhoitaja jossain kohtaa sanoisi ja huomauttaisi, tai alkaisi vielä tarkemmin kysellä elintavoista, jos paino olisi heistä huolestuttava?

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   25.7.26 16:52:04

M: Sitä minäkin mietin. Olen koittanut tässä kesän aikana toppuutella, mutta mitä siihen sitten sanot, kun lapsi sanoo että on kova nälkä. Harrastuksissa valmentaja on sanonut että liikkuvan ja kasvavan lapsen syömistä ei pidä rajoittaa jos on terveellistä ruokaa. Eikä kukaan ammattilainen ole vielä puuttunut asiaan tai huomauttanut. Ennen jonkun ammattilaisen näkökulmaa en halua alkaa rajoittamaan kovin tiukasti syömistä. Täytyy varmaan kysellä koulun alun jälkeen terveydenhoitajan mielipidettä asiaa.

Ps. Lapsi tykkää sinappisillistä ja sitä on tässä kesäaikaan n 1-2 kertaa viikossa tarjolla

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   25.7.26 16:53:59

Ja uskon tuohon että lapsella oikeasti on nälkä, eikä esim syö koska se on kivaa tai ruoka on niin hyvää. Tehdään sellaisiakin ruokia joista ei niin välitä tai tykkää ja nyt kesällä santsaa niitäkin, koska kokee että jäi nälkä.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   25.7.26 16:57:27

Kannattaa lisätä kasvisten ja hedelmien määrää.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: ...... 
Päivämäärä:   25.7.26 17:00:00

Enemmän vähärasvaista proteiinia ruokavalioon. Anna lapselle toinen kanapihvi sen sijaan, että söisi enemmän perunaa ja leipää. Kasviksia voi myös antaa enemmän, kyllä nekin vatsaa täyttävät. Leipää ei ole tarpeen syödä ruuan kanssa ollenkaan.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   25.7.26 17:12:19

Ihmiset nyt vaan on eri mallisia. Meillä toinen poika on siro ja hoikka ja vanhempi sitten aina ollut rotevampi. Molemmat harrastaa aktiivisesti liikuntaa yms. Joten en ole huolissani.

Jos aloittaja teillä lapsi liikkuu tuon verran niin anna syödä ja lopeta murehtiminen. Muutenkaan tuo määrä mitä kerroit ei edes ollut kummoinen annos liikkuvalle lapselle vaan täysin normaali. Terveydenhoitaja kyllä huomauttaa, jos pituuden ja painon suhteen olisi huomioitavaa.

Ja sitten oma kokemus. Olen myös aina ollut ns. Iso luinen eli minulla on paksut ranteet, nilkat jne. Keräsin ala-asteella myös painoa ennen pituus kasvua ja sitten humahdinkin pituutta lyhyessä ajassa 10 senttiä ja paino tippui. Äitipuoleni taas on tosi siro ja pieni. Arvaa ottiko ongelmaksi minun painon nousun. Eihän sitä suoraan sanonut, mutta kuulin kuinka selän takana puhui painostani jne.

No tosiaan kasvoin pituutta ja paino tippui, mutta tästä sitten alkoikin oma painon kyttääminen yläasteella ja sairastuin lopulta anoreksiaan. 20 vuotiaana painoin 45 kiloa.

Joten ihan omastakin kokemuksesta sanon, että unohda se lapsen painon kyttääminen, kun mitään aihetta ei ole.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   25.7.26 17:21:19

Joo, leivät helvettiin ja kanapihviä ja kasviksia enemmän. Puolikas kanapihvi on ihan vitsi. En tosin ihan usko mihinkään 1 dl karkkimäärään viikossa mutta miten vain.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   25.7.26 18:05:18

L: Me vanhemmat ollaan molemmat suun terveydenhuollon ammattilaisia, joten todellakin sokerin syöminen on hyvin maltillista. Mutta kiitos ilkeilystä.

Ja asiallisille vastaajille kiitos kannustavista viesteistä. En missään nimessä halua, että lapsi edes kuulee näitä minun pohdintojani. Koitan olla murehtimatta ja luottaa siihen että koulussa sitten terkkari puuttuu asiaan jos aihetta on.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   25.7.26 18:08:18

En sinuna olisi kovin huolissani, ellei ala selvästi keräämään lisää painoa. Ruualle lisää proteiinia, pitää paremmin nälkää.
Noi pojat nyt usein kasvaa noin, ensin pienempänä sitä massaa ja sitten teini-iässä se kaikki energia menee siihen että kasvaa hujahtaa äkkiä puoli metriä pituutta!

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Jeejee 
Päivämäärä:   25.7.26 18:18:46

Luulen että on tulossa kasvupyrähdys. Ainahan lapset ottaa vähän massaa ja sitten hups vaan ne ottaa 10cm lisää mittaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   25.7.26 18:28:07

Ne kasvikset kun ei vie nälkää kuin pieneksi hetkeksi. Olisit antanut enempi sitä kanafilettä. Jatkuva nälän tunne saa elimistön käymään säästö liekillä, olisko se syy painon nousuun.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   25.7.26 18:30:37

Minä oon aikunen ja syön aterialla 3 pientä perunaa, kanapihvin ja leivän. Enempää ei vatsaan edes mahdu. Joten ei ekaluokkalaisen tarvi kyllä tuon enempää kerralla syödä. Venyy se mahalaukku lapsellakin.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 18:37:45

Meillä oli poika ala-asteella tosi pyöreä. Se jäi kuitenkin pituuskasvun jälkeen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: huh 
Päivämäärä:   25.7.26 18:57:54

"Jäänyt myös kummittelemaan miehen alakoulu kokemukset ja nimittelyt sen takia kun oli pyöreä."

Olisko kyse ihan vaan geeneistä..

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Fudge 
Päivämäärä:   25.7.26 19:02:47

Lähettäjä: K
Päivämäärä: 25.7.26 18:30:37

Minä oon aikunen ja syön aterialla 3 pientä perunaa, kanapihvin ja leivän. Enempää ei vatsaan edes mahdu. Joten ei ekaluokkalaisen tarvi kyllä tuon enempää kerralla syödä. Venyy se mahalaukku lapsellakin.

Haha, minä taas aikuisena syön aterialla tuplat tuosta, eikä tee tiukkaakaan :D
Enkä ole iso, ajan alle 50 kg painava urheileva siro nainen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: bibi 
Päivämäärä:   25.7.26 20:29:50

aikuinen nainen olen minäkin. Yksi kanapihvi, yksi peruna ja iso kasa salaattia olisi mun annos, ei missäänn tapauksessa enempää. Kyllä se lapsenkin mahalaukku venyy ja tulee olo ettei koskaan ole vatsa täynnä.

Aloittajalle: leipää ja perunaa - ja pastaa ja riisiä - huomattavasti vähemmän, lihaa/kalaa ja vihanneksia enemmän!

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Hirnu 
Päivämäärä:   25.7.26 20:44:09

Todennäköisesti pojalla on kasvupyrähdys tulossa, anna syödä äläkä ainakaan kiinnitä huomiota painoon tai syömisiin jos terveellistä perusruokaa syö.
Meillä ollut samankaltainen tilanne ja nyt molemmat tytöt normaalipainoisia teinejä.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   25.7.26 20:44:26

20min on aika että aivot tietää vatsan olevan täynnä.
Eli santsaaminen vasta jokin aika ensimmäisen lautasen tyhjentymisen jälkeen.

Ja tosiaan, enemmän proteiinia. Oli se sitten lihana, juustona tmv.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   25.7.26 20:49:42

On ihan hyvä, että seuraat ja kiinnität huomiota asiaan. Mä olen alakoulussa töissä ja oikeastaan joka vuosi tulee ekalle luokalle näitä +/- 60kg lapsia. Vanhempia ei tunnu pahemmin kiinnostavan.

Mutta en olisi huolissani teidän kohdalla, terkka kyllä sitten huomauttaa, jos jotain huomauttamista on. Noi lasten painoindeksit nyt on sellaisia, etten niitä paljon tuijottelisi, kaikki kasvaa omilla käyrillään.

Oma lapseni söi kun hevonen aina kun oli kasvupyrähdys tulossa, ihan jäätäviä annoksia, missään muualla se ei näkynyt, kun siinä, että pituutta tuli äkkiä monta senttiä.
Eiköhän tuo viimeistään teini-iässä tasaannu, pojat tuppaavat siinä iässä kasvamaan ihan hurjia senttimääriä vuodessa, ja tuntuu, ettei mikään ruoka riitä varsinkaan liikkuvalle teinille.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 21:16:37

Ruoat pöytään erillään. Lapsi ottaa itse. Jos lapsen ruokailuihin ei aikuinen sörki (tuputa ymd.), niin lapsi osaa luontaisesti syödä tarpeiden mukaan. Välillä enemmän lihaa, välillä enemmän hiilaria. Se mitä vanhemman tarvitsee miettiä, on se, että kaikki tarjottava on terveellistä ja monipuolista.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 21:26:42

Perunat (keitetyt) 3 kpl n. 90–120 g/kpl ’ 75–87 kcal/100g = 220–300 kcal

Kanafileepihvi puolikas + pala (yhteensä n. ¾ pihviä)
n. 100–130 g kypsennettynä ’ n. 110–165 kcal/100 g = 120–200 kcal

Silli 5 palaa n. 15–25 g/pala ’ n. 250–260 kcal/100 g tai n. 40 kcal/pala = 180–250 kcal

Leipä 2 kpl tavallinen viipale n. 25–40 g ’ n. 250–280 kcal/100 g tai n. 70–100 kcal/viipale = 140–200 kcal

Margariini 2 leivällä = n. 100 kcal

= 850 - 1000 kaloria vain yhdessä pikkulapsen ateriassa.
Tähän tulokseen ei muuten laskettu aterian alkukasviksia koska niiden laatua ja määrää ei kerrottu.

Tarvitseeko 7-vuotias poika 1000 kaloria yhdellä aterialla?
Vaikka liikkuisi runsaasti? Kuulostaa että ei ole tosiaan kyse vartalon mallista vaan siitä, että tarjottu ruoka on kaloripitoista. Lapsen vastuulla ei koskaan ole lihominen vaan sillä joka ruokaa tarjoaa ja sen ostaa. Kyllä lapset julmia ovat ja kiusaavat lihavaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   25.7.26 21:28:43

7v lapsen proteiinin tarve on 20 - 25g/vrk. Yhdellä aterialla suositeltu määrä on 5 - 10g. Jos lapsi syö kanapihvin siinä on pelkästään jo se 20g proteiinia. Eli ei kannata lapsen antaa ämpätä valtavia määriä ruokaa, varsinkaan proteiinia.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 21:36:42

Joskus mietin, kuinka sokeita ihmiset ovatkaan, kun hakevat kysymyksiinsä vastauksia. Enkä tarkoita tätä nyt pahalla. Aloittajan lapset ovat toinen kuin isänsä lapsena, toinen kuin äitinsä. Silti huolehditaan, onko lapsi normaali ja oikean painoinen. Kuinka ne omat geenit unohtuukaan, vaikka ne töllöttävät omasta jälkikasvusta takaisin kuin peili?

Aloittaja, lapsesi on ihan normaali. Nälkäiselle lapselle voi antaa terveellistä ruokaa vaikka enemmänkin. Jos ruokavalio muuttuu epäterveelliseksi, tai jos syöminen riistäytyy käsistä (mitä et siis aloituksessa kuvaillut), niin vasta sitten kannattaa miettiä, onko normaalia. Lapset myös kasvavat eri tahtiin, joten ei kannata vertailla muihin. Minäkin olin lapsena pään pidempi kuin paras ystäväni, ja vuoden päästä hän olikin jo minua pidempi.

Antakaa armoa itsellenne ja läheisillenne, ja hyväksykää se fakta, että me kaikki olemme erilaisia.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 21:44:38

No ei nyt todellakaan aleta laskea pikkupojan kaloreita ja etenkään rajoittaa syömisiä!

Tunnen paljon enemmän syömishäiriöisiä miehiä kuin naisia. Kannattaa pitää se mielessä.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Juu tuota 
Päivämäärä:   25.7.26 22:02:10

Ruumiinmalli on hyvin vahvasti periytyvää, tietenkin! En rajoittaisi kasvavan lapsen ruokailuja, vaan vahtisin, että se ruoka on terveellistä. Jos isä on ollut roteva, niin lapsikin hyvin todennäköisesti on.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: ***** 
Päivämäärä:   25.7.26 22:12:37

Lasta ei ole laillista pitää nälässä. Lasketaan lapsen jokasuupala kuin jokin anorektikko konsanaan. Ihmiset on ihan mielipuolia nykyään. Jos tämä ei ole provo, sanoisin, tässä vanhempi hyötyisi pikku juttutuokiosta lastensuojelun kanssa. Jos hammaslääkäreillä ei ole varaa ruokkia lastaan, mitä ihmettä.

Älytöntä ...

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: ***** 
Päivämäärä:   25.7.26 22:30:52

Jos teillä on kasvava lapsi joka saa syödäkseen vanhempansa mielestä hyvää kotiruokaa eikä nk roskaruokaa, ja hän liikkuu oikeasti paljon sekä ymmärrettävästi senkin seurauksena hänellä on terveen kasvavan lapsen terve ruokahalu, antakaa lapsen syödä kyllikseen niin ettei tarvitse valittaa nälkää. Ei nyt ole nälänhätä eikä pulavuodet. Lapsi ei saa olla nälässä. Ihmiset jotka koko ajan kyttäävät fanaattisesti jotain käyriä pitäisi passittaa itsensä terapiaan. Sitten vielä on erittäin negatiivista ja epätervettä pitää lapsensa hoidon näkökulmana sellaisia ajatusrakennelmia kuin vanhemman omaa hysteeristä kiusaamispelkoa sekä "mitä ne muutkin nyt". Entäs jos se lapsi sattuu tarvitsemaan silmälasit, kuulokojeen tai oiontavempaimet? Jos lapsi tarvitsisi puhjenneeseen reumaan tms. kortisonikuureja seurauksineen kun kortisoni turvottaa, jajaja ...?

Jätettäisiinkö ottamatta käyttöön ettei vain kiusata niiden vuoksi, koska sehän on todennäköistä.

Jos on niin kova yöunien menetys niin viepä se lapsi lastenlääkärille tutkittavaksi. En vaan tiedä millä tekosyyllä koska " ... lapsi liikkuu omaehtoisesti kovin paljon ulkoilmassa ja hänellä on hyvä ruokahalu ja aina kiljuva nälkä ja ruoan määrä huolestuttaa, jopa puolikas kanafile ei riitä, byääääh!" todennäköisesti on lääkärin mielestä sitä kategoriaa, tämä passittaa iskän / äipän nuppitutkimuksiin jos ei tee sitä kuulua lasua päälle.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Huli 
Päivämäärä:   25.7.26 22:57:06

Lähettäjä.
Päivämäärä25.7.26 21:44:38
No ei nyt todellakaan aleta laskea pikkupojan kaloreita ja etenkään rajoittaa syömisiä!

LähettäjäJuu tuota
Päivämäärä25.7.26 22:02:10
Ruumiinmalli on hyvin vahvasti periytyvää, tietenkin! En rajoittaisi kasvavan lapsen ruokailuja, vaan vahtisin, että se ruoka on terveellistä.

Nämä !!!

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: lsänkklsd 
Päivämäärä:   25.7.26 23:16:32

Ainoa asia mistä olisin huolissani on että lasta kiusataan koulussa. Koska lihavia nyt vaan kiusataan, eikä sille mitään voi.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.7.26 23:20:17

Vähentäkää herkkuja tai siirtykää terveellisempiin, esim popparit, jatkakaa liikkumista ja terveellisen esimerkin näyttämistä, sanallakaan ette puhu pojalle painosta, hyvä ja pitkä iso poika tulee.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   25.7.26 23:22:18

No, lihavia lapsia on nykyään koulussa aika paljon, ja aika vähän heitä kiusataan, kun alkaa olemaan aika perusnäky. Oli ihan eri juttu joskus ysärillä, kun lihavia lapsia ei juuri näkynyt alakouluissa.

Pieni mahan kasvaminen ei ole lapsella vielä lihavuutta, ei varsinkaan niin, että erottuisi joukosta.
Kyllä siellä keksitään ihan muita juttuja, josta kiusata, jos kiusaajat niin päättää. Se voi olla ihan mitä vain!

Antakaa lasten syödä, jos kerran on nälkä. Kunhan ruoka on terveellistä, ei pitäisi olla mitään hätää.
Toki aloittaja voi laittaa koulun alettua terkalle vaikka wilma-viestiä (tai joku muu kanava, mikä teillä on käytössä) ja kysyä asiasta, mutta tuon ikäisten kalorien ja suupalojen laskeminen ei ole millään tavalla perusteltua normaalipainoisen lapsen kanssa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: / 
Päivämäärä:   25.7.26 23:34:12

Aikanaan eräs lääkäri sanoi, että lapsi ei liho syömällä vaan juomalla. Onko ruokajuomana ja janojuomana mikä? Proteiinit ja kuidut pitävät kylläisenä, sekä tukevat suoliston terveyttä. Kasvuun ja kehitykseen tarvittavat vitamiinit tulevat kasviksista ja marjoista. Hiilihydraattejakin tarvitaan. Leivässä varmaan on vähintään 6g/100g:ssa kuituja? Kalaksi valitsisin yltiösuolaisen sillin yms sijaan vaikka kalatiskin valikoimia.

Toivon aloituksen kuitenkin olevan provo, sillä tuollainen painon kyttääminen saa aikaan todennäköisesti lähinnä syömishäiriöitä.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 00:40:00

Näin eilen yleisötapahtumassa useamman selvästi obeesin lapsen joiden vanhemmat olivat myös obeeseja. Pahin oli varmaan reilusti alle kouluikäinen lapsi jonka maha roikkui ikäänkuin lerpallaan, maha oli niin iso että se pursui "levynä" housun vyötärön yli.

Mielestäni se on lastensuojelutapaus.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   26.7.26 00:45:42

Ei lastensuojelu ylipainoon puutu. Kouluterkka ja -lääkäri yrittää, mutta tulos on yleensä ei mitään. Koska vanhempia ei vaan kiinnosta tai ei ole jaksamista lähteä lasta laittamaan jollekin dieetille.
Ja lastensuojelulla on kiireellisempiäkin asioita hoidettavana ihan liikaa.

Sitä ei vielä ymmärretä, miten vaarallista se lasten (reilu) ylipaino voi olla. Lääkäri pitää puheen vanhemmille, joka kaikuu kuuroille korville ja sillä mennään. Ikävä kyllä.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 01:00:54

Mun molemmat tytöt ovat olleet pikkulapsena hoikkia, ala-asteella murrosiän puhkeamisen aikaan pullukoita ja sitten teini-iässä hoikistuneet ihan oma-aloitteisen ruokavalion muutoksen myötä. Silloin on tullut motivaatioksi vastakkainen sukupuoli.

Nyt ovat melko hoikkia (normaalipainoisia) nuoria, liikunnallisia naisia.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: viiva 
Päivämäärä:   26.7.26 02:19:17

Meidän koulussa 90-luvulla ei ollut yhtään lihavaa lasta. Tai anteeksi, oli yksi poika. Että kyllä se vaan on elintavat ja ruokavalio jotka lihottaa nykylapset, ei mikään muu.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   26.7.26 03:00:48

"Lapsi söi lounaalla ensin tarjoamani kasvikset, kaksi perunaa, puolikkaan kanafileepihvin ja kolme palaa silliä. Jäi nälkä ja söi vielä 1 perunan, kaksi palaa silliä ja palasen omasta kanapihvistäni. Jäi edelleen nälkäiseksi ja söi kaksi leipää."

Kasvava lapsi tarvitsee proteiinia. Ei se nälkä lähde hiilaria lisäämällä, mutta vatsa voi kyllä kasvaa.

Siis 1-2 kanafileetä, silliä, reilusti kasviksia ja pari perunaa. Ei leipää.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 03:07:03

.., Esim jyväbroilerin kahden broilerifileen paketissa on broilerin osuus ilman marinadia 347 g. Ihanko todella olet sitä mieltä, että lapsen tulisi syödä tuollainen määrä? Ja täysjyväleivässäkin on proteiinia. Liika proteiini myös lihottaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   26.7.26 03:10:18

Riisikakkujako pitäisi puputtaa?

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   26.7.26 03:14:51

Kasvupyrähdyksen edessä oleva poika, joka liikkuu aktiivisesti 5-9h päivässä, ei liho liiasta proteiinista. Jos kerran nälkä kolkuttelee vähän väliä, se kertoo siitä, että nykyisellä syömisellä proteiinia saa ihan liian vähän.

Se on kumma, että kasvavia eläimiä osataan ruokkia ja niiden proteiinin tarve ymmärretään, mutta kasvavia lapsia pidetään 50-luvun ruokavaliolla. Silloin täytettiin mahaa puurolla, perunalla ja leivällä - koska muuhun ei ollut varaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: sk 
Päivämäärä:   26.7.26 03:21:45

Ap:n lapsi on lihava.

Oleellista olisi nyt tietää,mitä hän syö päivän aikana, ei vain lounasruokaa.

Mitä lapsi söi aamupalalla?
Milloin aamupala oli?
Onko lounaan jälkeen välipala? Milloin?
Milloin päivällinen on?
Entä iltapala?
Ovatko päivittäiset ateriat säännöllisiin aikoihin?
Onko se päivittäinen liikunta oikeasti liikuntaa, vaa vain ulkona oloa?
Pelaa futista. Pelaako yhtäjaksoisesti tunnun vai vartin?

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 03:23:21

.. , proteiinia saa mm täysjyvästä. Miksi siis rajoittaisit tätä? Mitään järkeä siinä ei ole. Ja ei, en ole koskaan kuullut kenestäkään 7-vuotiaasta, joka söisi tuollaisen määrän broileria kerralla.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   26.7.26 03:30:47

Täysjyväleipä kunnollisilla täytteillä on ihan hyvä aamu- tai välipala.

Ateriat erikseen, ei niille leipä kuulu. Etenkään, jos pulleus on jo ongelmana.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 03:31:47

Jos lapsi söisi tuon määrän lihaa yhdellä aterialla per päivä, hänen pelkkään lihansyöntiinsä yhdelle aterialle kuluisi 255 euroa kuukaudessa, jos siis ostettaisiin halvinta broilerinjauhelihaa. Ja tästä puuttuu kaikki muut ateriat ja lisäkkeet. Oletetaan, että tämä olisi lounas, siihen päälle aamiainen, iltapala, välipala ja päivällinen ja toki aterioiden kaikki lisäkkeet.

Valoja päälle oikeasti, joku rajansa provoilullakin.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   26.7.26 03:40:43

Nyt on kyse kasvavan lapsen proteiinin saannista. Sen ei tarvitse olla kalleinta fileetä, eikä joka päivä olla kasvupyrähdyksen edessä, nyt ollaan.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 03:43:10

Eli mielestäsi yhden lapsen ruokiin yhdelle aterialle on normaalia laittaa 255 e kuukaudessa?

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   26.7.26 03:50:33

Ei ole normaalia kytätä lapsen jokaista suupalaa, ei ole normaalia että vanhempi osaa luetteloida suupalan tarkasti mitä lapsi lounaalla söi, eikä ole normaalia laskea montako euroa lapsen ruokiin kuukaudessa kuluu.

Normaalissa työssäkäyvässä perheessä. Köyhyysloukussa elävät erikseen. Lapsiin kuluu välillä enemmän, välillä vähemmän rahaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 03:56:23

.., kyllä se nyt on vaan sairasta, jos seitsenvuotiaan YHTEEN ateriaan päivässä ilman lisäkkeitä valuisi tuo summa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 04:31:11

Juoko se lapsi yhtään vettä?

Minulla on ihan pohjaton nälkä jos en ole juonut vettä.

Kai se lapsi juo ihan ensimmäisenä 2-4 dl vettä kun istahtaa ruokapöytään jos ei muutenkaan juo? Vasta sitten ruokaa.

Miksi muuten pitää syödä itsensä täyteen? Ei ihme että ihmiset lihovat jos joka aterialla pitää mättää itsensä täyteen...

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Apple 
Päivämäärä:   26.7.26 08:29:34

”Miksi muuten pitää syödä itsensä täyteen? Ei ihme että ihmiset lihovat jos joka aterialla pitää mättää itsensä täyteen.”

Mitä ihmettä taas :D Se että lapsi syö aterialla vatsansa täyteen ei kyllä ole ongelma tai tee hänestä lihavaa. Itsekin ”mätän” ihan joka ikinen päivä oman vatsani täyteen eikä ole koskaan ollut lihomisen huolta tai ruoan liiallisen syömisen kanssa mitään ongelmaa (korkeintaan enemmän niin päin, että painoa saisi olla enemmän, mutta sitä varten käyn salilla nostelemaan puntteja).

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 08:33:52

Apple, tosi moni ihminen kuvittelee, että ähkyksi syöminen on normaali olotila. Ei se ole. Minä lopetan syömisen, kun ei ole enää nälkä. Moni jatkaa, kunnes tulee täysi olo. Siinä on aika iso ero.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Aloittaja 
Päivämäärä:   26.7.26 10:16:44

Heippa. En ole kytännyt lapsen elinikää hänen jokaista suupalaansa. Tässä kuluneen muutaman viikon aikana olen pistänyt merkille vatsan seudun kasvaneen. Katselin eilen neuvolakortin vuositarkastuksissa mitattuja painoja ja lapsi on 2-vuotiaasta asti ollut tuon duodecimin laskurin mukaan ylipainoinen.

Meillä syödään 5 kertaa päivässä lähes tulkoon samoihin aikoihin. Aamulla lapset ja me aikuiset syödään kaurapuuroa (en ole mitannut minkä verran lapset syö, eli en kyttää jokaista ateriaa) jossa on aina marjoja n desin verran, ja muutama ohut siivu banaania. Lounaalla joku lämmin ruoka. Välipalalla omenaa/marjoista tehty smoothie/jogurtti missä ei lisättyä sokeria/leipä (täysjyväkaura tai ruis) juustolla ja kasviksilla. Päivällisenä lämmin ruoka ja kasviksia. Iltapalalla munakasta (lapsi rakastaa kananmunaa) tai keitettyä kananmunaa 2 munasta/ sitä kauraleipää/itse tehtyä smoothieta/hedelmää/kurkku tai porkkanatikkuja. Yleensä kahta asiaa noista vaihtoehdoista+ noita kasvistikkuja. Lapsi juo yhdellä aterialla lasin maitoa tai kaksi lasia maitoa sellaisesta pienestä lasten lasista. Muuten juo pelkkää vettä (ihan omasta halustaan). Meillä ei ole mehuja tai limsoja. Niitä voi juoda sitten juhlissa. Herkuttelut tuolla jo listasinkin, jos keksejä on kaapissa niin saavat 2-3 krt viikossa yhden aterian päälle yhden keksin ja tämä ei ole viikottaista. Kerran viikossa se pieni karkkikuppi jossa on 1-1,5dl verran karkkia.

Ja nyt lisään vielä tuohon kanafileeseen. Ollaan lomalla ja ruokaa joutuu laittamaan jatkuvasti. Kaapissa sattui olemaan paketti jossa oli vain 3 isoa filettä. Jotta riitti koko perheelle, puolitin lapsille yhden fileen, kun oli sitä silliäkin tällä kertaa. Ja lapsi sai minun kanafileestä toisella kierroksella. Normaalitapauksessa saisi kokonaisen fileen. Mutta on se kumma että nykyään sitä proteiinia pitäisi olla niin paljon joka välissä pihvikaupalla. Ennen tehtiin makaronilaatikko 400g lihasta ja makaronia oli enemmän ja silti lapset pysyivät hoikkina.

Kiitos edelleen kommenteista. En palaa tähän keskusteluun enää, muuta kun lukemaan kommentit. Edellä totesinkin että luotan terveydenhuoltoon ja siihen että ottavat asian puheeksi tarkastuskäynneillä. Tai sitten jos näyttäisi siltä että lapsi vaan alkaa paisua silmissä (en ala punnita hänen itsensä tähden) niin otan yhteyttä itse.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 10:22:58

Ap, älä huoli, täällä on paljon hulluja liikenteessä. Me syötiin pastassa puoliksi tuollainen yksi jyväbroilerinfilee, vanhaksi menevä mozzarellapallo, pieni kesäkurpitsa ja ehkä 150 g kirsikkatomaatteja. Meitä oli kaksi aikuista syömässä. Ois vissiin olla 700 g broilerifileetä, että riittäisi.

Kukaan normaali ei tuollaisia ruokamääriä ehdota kasvavalle lapselle tai aikuiselle kerta-aterialla.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 10:28:43

Ällö//Harva perheellinen ostaa kahden fileen paketteja vaan isompia broilerinfilee paketteja joista saa useamman annoksen. Noissa useamman fileen paketeissa yhdelle broilerinfileelle tulee painoa max 100 grammaa.

Toisekseen aloittajan esimerkki oli vain yksi ruokailu. On ihan normaalia, että yhdellä ruokailulla saattaa syödä jätti annoksen ja toisella kerralla ei sitten ruoka oikein maistukaan tai sitten lapsi syö ison aamu ja iltapalan eikä ruot maistu tai aamu ja iltapala ei maistu ja ruoka-aikaan syökin sitten enemmän. Ihan samanlaisia määriä omat urheilulliset pojat vetää joista toinen hoikka ja siro ja toinen taas ruumiinrakenteeltaan samanlainen kuin itse eli tanakampi.

Yllä mainittu myös jo kasvupyrähdys kaudet eli tankataan ruokaa, paino nousee ja sitten tulee kasvupyrähdys eli pituutta, mutta paino ei nouse.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 10:35:32

Omppu, meillä aikuisillekaan kalakeittoon ostetaan se 300-350 g kalaa ja yli jää vielä lounaaksi toiselle.

Tämä on jotenkin huvittavaa, kun vielä jokin viikko sitten minua syytettiin läskiannoksista, kun sanoin varaavani pastaa n
80 g per henki, jos tehdään pastakeitto, niin huomattavasti vähemmän, koska liemi sun muu. Kuulemma 20-40g on normaalikoko yhdelle. Ja nyt huudellaan, että lapsen pitää saada isot broilerifileet. :D

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 10:36:33

Aloittaja//Ihan turhaa sinä yrität sitä lapsen kasvukäyrää itse arvioida. Terveyden hoitajat katselevat kokonaiskuvaa eli lapsen ruumiin rakennetta, aktiivisuutta, ruokavaliota ja millä käyrillä on kasvanut. Jospa nyt vaan luottaisit alan ammattilaisiin sen sijaan.

Toisekseen et kerro paljonko lapsi syö muilla aterioilla. Tuo oli yksi kuvaus lounaasta jossa lapsella oli kova nälkä. Et ole sanonut, että lapsi söisi joka päivä kahdella ruokailulla tuon määrän vaan tuo oli nyt vaan yksi ruokailu.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 10:41:54

Ällö//Et näe eroa pihvin syömisessä ja siinä onko liha keitossa, laatikossa, kastikkeessa yms. Kyllä meillä syödään lihaa huomattavasti enemmän, jos se on kokolihana versus että se on kastikeessa, padassa yms. Jos grillataan niin pitää ostaa 4 hengen perheelle 2 pakettia makkaraa ja yksi paketti pihvejä joissa 4 kpl. Perunat, salaatit siihen päälle. Jos mietin taas keittoa niin hyvin riittää makkarakeittoon yksi paketti HK:n sinistä ja keittosta tulee ainakin 8 annosta.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 10:44:23

Alan ammattilaisena näen hyvinkin eroa ja siksi tarjotaan lisänä muuta. Tuolla joku ulisi, että LAPSI tarvii proteiinia. Juu, tarvitsee, mitta yhdenkään seitsemänvuotiaan ri yarvitse moista määrää yhdellä aterialla syödä. Se myös lihottaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 10:51:15

Ällö//Ja lasten kanssa työskentelevänä ehkä löytyy itsellä silmää sille paljonko normaali kokoiset lapset saattaa vetää yhdellä lounaskerralla. Normaalikoikoiset 2 vuotiaatkit syö välillä enemmän kuin minä aikuinen nainen ja se on ihan täysin normaalia eikä siitä tarvitse olla huolissaan. Terveyden hoitaja kyllä olisi aloittajalle sanonut, jos olisi syytä huoleen ja edelleen kyse oli yhdestä lounaasta. Kummasti aloittaja osasi luetella kaikki aamupalaa ja välipalat, mutta yhtäkkiä ei osaakaan antaa esimerkkiä millaisia määriä ruokailuilla lapsi syö. Toisin sanoen en usko, että lapsi joka kerta syö tuota määrää eikä aloittaja osaa nyt vaan nähdä kokonaiskuvaa syömisten suhteen.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 10:57:19

Omppu, olen ravintola-alan ihminen ja 10 lapsen täti. Kyllä, uskoisin tietäväni, mitä lapset syövät kerralla. Yksikään ei syö 350 g broileria.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Sylvia 
Päivämäärä:   26.7.26 11:00:03

Kyttääminen pois. Tosi monella kertyy painoa tossa iässä. Meillä myös nimenomaan pojat oli pyöreitä alakoulun ekoilla luokilla. Ei välitetty, huolehdittiin et liikkua touhottavat kuten ennenkin (ei pakko olla mitään ohjattua harrastuksia, mutta paljon ulkona touhuamista jne) ja että mennään suunnilleen 80/20 säännöllä, eli 80% suht terveellistä normiruokaa ja se 20% sit mitä vaan, herkuttelukin kohtuullisesti kuuluu elämään. Sitten n10v-> pituuskasvun myötä ovatkin yhtäkkiä leveäharteisia lihaksikkaita litteämahaisia nuoria miehiä.

Ne kapeammat sirommat pikkupojat taas näyttävät monet pysyvän sellaisina myös teineinä, niin me vaan ollaan eri rakenteisia. Ei kannata stressata, eri kasvuvaiheissa ollaan eri painoisia. Pahinta jos lapselle tekee millään lailla painosta ja syömisestä ongelman, sillai niitä aikuisena syömisen kanssa kipuilevia lihavia aikuisia kasvatetaan (ja toki huonoilla ruokatottumuksilla, mutta se ei kuulostanut nyt olevan ongelma).

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:03:48

Ällö//Aloittaja ei ole missään sinulle kertonut paljonko se broilerinfile on painanut vaan ihan itse olet nyt keksinyt tuon painon ja ottanut esimerkiksi jättikokoisen broileripihvin jota harva perheellinen ostaa ihan jo hinnan vuoksi.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:05:09

Omppu, otin esimerkin ihan tavallisen paketin painosta, voit itse tarkastaa sen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:06:49

Ja toisekseen en nyt lähtisi oman suvun lapsiotantaa vertaamaan siihen, että on työskennellyt satojen lasten kanssa ja nähnyt mitenkä he kasvavat, kehittyvät ja syövät.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:11:18

Ällö//Missä paketissa broileri fileepihvi muka painaa 350 grammaa? Ihan jo googlaamalla esimmänen paketti painaa 530 gramaa ja siinä on 3-5 pihviä. En mitenkään saa omalla matikkapäällä pihville painoa 350 grammaa niin kuin sinä väität lapsen syönneen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Yks 
Päivämäärä:   26.7.26 11:12:09

Meillä lapset ovat tosi liikunnallisia ja syövät ihan normaalisti, tykkäävät lähes kaikesta ruuasta. Koitetaan tehdä itse terveellistä ruokaa, mutta väliin herkutellaankin.

Tytär on aina ollut vauvasta asti vartalotyypiltään sellainen hoikka ja tulee nopeasti ruokailussa täyteen. Alkuun kasvoi pituutta +1/2 käyrällä silti ja paino suhteessa pituuteen -1, kunnes kouluiässä humpsahti aika tasan keskikäyrälle kasvamaan.

Pikkuveljensä taas veti vauvasta asti tuplamäärää evästä ja oli kouluikään asti sellainen roteva äijä. Sitten tasoittui, mutta pituuskasvu on yhä +1/2, paino siihen suhteessa normaali.

Mutta joku geneettinen juttu selvästi vaikuttaa ja mm. tytär on tosiaan aina tiennyt ajoissa koska on täynnä ja ei mene herkutkaan silloin ollenkaan - kun poika taas vetää evästä, koska ruoka on vaan hyvää. Poika on varmaan minuun (ja isänsäkin) tullut, olen hyvin harvoin ollut niin täynnä, että ei olisi enempää voinut syödä ja tykätään erilaisista ruoista.

Mutta, tyttären osalta tuossa 9v iässä huomattiin yksi kesä, että nyt on vähän pyöristynyt. Mietittiin, että ehkä vaikuttaa, kun vakituiset urheiluharrastukset ovat tauolla ja tietysti kesällä nyt tulee vähän enemmän herkuteltuakin ja reissussa ruoka on väliin ranskalaisia yms. Ei mietitty sen enempää, kunnes naapurista syksyllä tuli paljastus. Tyttären ystävä oli koko kesän kiikuttanut tytöille salaa karkkia leikkipaikalle (meilläkin on kaapeissa kyllä, mutta tytär ei sieltä ottanut, niin ei huomattu). Olivat päivittäin sitten vähän napostelleet leikkien lomassa, muutama aamupäivällä, muutama iltapäivällä jne. & oli ollut niin jännää salaisuutta. Lopulta ystävän äiti oli löytänyt jostain kätköstä läjän karkkipapereita, niin syksyllä tuli stoppi puuhille.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:16:46

Omppu, ei missään. 2 kpl painaa 390 g marinadilla, ilman marinadia n 347 g. Syötiin yksi tällainen filee tänään ja tuli tsekattua paino. Tuolla silti väännettiin, että anna 1-2 sille. Mikään lapsi ei syö tuota määrää.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:19:40

"Kasvava lapsi tarvitsee proteiinia. Ei se nälkä lähde hiilaria lisäämällä, mutta vatsa voi kyllä kasvaa.

Siis 1-2 kanafileetä, silliä, reilusti kasviksia ja pari perunaa. Ei leipää."

Viittaan tähän.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:21:03

Ällö//Huomaa ettei sinulla ole lapsia, kun kuvittelet perheellisten jossa monta lasta ostavan kalliita 2 kappaleen jyväbroilereita. Sinulle ehkä tulee yllätyksenä, mutta perheelliset jossa monta lasta ostaa usein esim. 700 g pihvipaketin josta yhdelle pihville tulee painoa sen 90 grammaa joten onko nyt ihme, että tälläisiä paketteja ostavat kehottavat antamaan lapselle kaksi pihviä.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:28:14

Kannattaa nyt ihan googlata asia. Vaikka Kariniemi antaa ihan hyviä tuloksia. Tässä puhuttiin kanafileiden painosta. Ja joo, se 180 g on tosi paljon. 400 g jauhelihapaketistakin syö kyllä neljä henkeä vähintään.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:29:28

"Suomalainen kananpojan rintafilee. Yksi filee painaa 160-185 g. " Lähde: Kariniemi.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:38:57

Ällö//Eipä googlaaminen nyt kauheasti siihen auta, jos itse päätän broileripaketeista ottaa sen jossa näen olevan esim. 7 pihviä neljän sijaan ja niin usein perheelliset toimii eli saman painoisista paketeista usein valitaan se jossa eniten pihvejä.

Ylempänä väitit ymmärtäväsi mikä ero on keittoannoksella ja kokolihalla ja nyt et sitten taas ymmärräkkään. Et tosiaan ymmärrä mitä eroa on sillä, että keittoon menee paketti makkaraa ja siitä riittää 8 annosta, mutta uunimakkaraa tehdessä se yksi HK sininen lenkki paketti ei riitäkään lapsi perheessä välttämättä edes yhteen ruokailuun.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:41:19

Omppu, ymmärtänet kananfileen ja fileeleikkeen eron. Eivät ole sama asia. Otin nimenomaan kantaa tuohon broilerinfileeseen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 11:42:16

Ällö//Sori en osta kallista Kariniemeä vaan halvempaa lidlistä ja vaikka nyt mentäisiin tuolla sinun antamalla painolla niin edelleen aloittajan lapsi ei ole vetänyt 350 grammaa enkä usko kenenkään muunkaan joka sanonut että tarjoa lapselle kaksi pihviä tarkoittaneen tuollaista määrää, sillä ostavat paketteja joissa pienempiä pihvejä.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:44:23

Kuten sanottu, puhuttiin fileestä tuolla, ei fileeleikkeestä. Silti pidän 180 g todella isolle määrälle pienelle lapselle, kannattaa vertailla vähän, mitä ravintosuositukset ehdottaa aikuisillekin.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 11:54:48

Ja painotan vielä, että lihan raakapainosuositus on 500 g viikossa. Laske huviksesi, miten se ylittyy jo yhden aterian 90 grammalla, saati tuplaten. Ja tämä oli suositus AIKUISILLE. Lapsille tuo liian proteiinin saaminen aiheuttaa ylipainoa tutkitusti. En yhtään ihmettele ihmisten ylipainoa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 12:04:18

Ällö//Tässä on puhuttu pihveistä ja kansakielellä sen minkä sinä määrittelet pihviksi voi ehkä olla vähän laajempi kirjo kuin minkä sinä määrittelet ravintola-allalla. Ja jos nyt ihan googlaa kananfileepihvi, ottaa halvan ensimmäisen vaihtoehdon ja sellaisen jossa monta pihviä niin sille pihville tulee painoa 106 g.

Enpä usko, että kukaan on itseään perunalla ja kanalla lihottanut, puhumattakaan lapsista vaan siellä taustalla on kyllä varsinkin lapsilla ihan sokeri juomat ja muut herkut. Aloittajan kuvailemalla ruokavaliolla oli sitten siinä kanan jätti pihvejä tarjolla en usko yhdenkään lapsen kasvavan ylipainoiseksi.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: zebra 
Päivämäärä:   26.7.26 12:22:52

Lähettäjä: Apple
Päivämäärä: 26.7.26 08:29:34

”Miksi muuten pitää syödä itsensä täyteen? Ei ihme että ihmiset lihovat jos joka aterialla pitää mättää itsensä täyteen.”

Mitä ihmettä taas :D Se että lapsi syö aterialla vatsansa täyteen ei kyllä ole ongelma tai tee hänestä lihavaa. Itsekin ”mätän” ihan joka ikinen päivä oman vatsani täyteen eikä ole koskaan ollut lihomisen huolta tai ruoan liiallisen syömisen kanssa mitään ongelmaa (korkeintaan enemmän niin päin, että painoa saisi olla enemmän, mutta sitä varten käyn salilla nostelemaan puntteja).

Komppaan tätä!

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 12:32:16

Ällö, tietänet hyvin että tuo lihan suositus ei ole puhtaasti proteiinin takia.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 12:53:02

"Lapsille tuo liian proteiinin saaminen aiheuttaa ylipainoa tutkitusti. En yhtään ihmettele ihmisten ylipainoa."

Väärin. Liiallinen proteiinin puputtaminen aiheuttaa kaikilla, myös aikuisilla, painonkasvua. Ei normaali aikuinenkaan tarvitse jäätäviä määriä lihaa per ateria, vaan se on lähtenyt ihan käsistä mitä ihmiset oikeasti syövät. Ihmisten pitäisi ymmärtää, että peruna ei ole vihollinen eikä hiilihydraatin lähde, joka lihottaa. Ennemmin lihottavat nämä proteiinivanukkaat, -patukat-, nyt jopa proteiinijäätelöt kuin se, että henkilö syö perunaa ja palan leipää ruuan kanssa.

Huoh, ei pitäisi avata näitä ruokatopikkeja, kun ne saavat aina verenpaineet kattoon :D Anyway, ei liikaa proteiinia lapsille eikä aikuisillekaan!

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Anneli 
Päivämäärä:   26.7.26 13:14:12

Minä kannan myös huolta tokalle luokalle menevän poikamme painosta. Hän on myöskin ollut aina roteva, mutta ei tätä ennen ylipainoinen. Kävimme keväällä koululääkärin tarkastuksessa ja lääkäri kirjasi pojan kasvun olevan "tasaista", vaikka pyysin vielä erikseen nähdä painokäyrän, joka oli aavistuksen nousussa.

Nyt kesän aikana pojan paino on lähtenyt huimaan nousuun ja kaikki vaatteet kristää ja puristaa. Pojalla on jatkuva nälkä ja hän oikein raivostuu, jos yritämme vähänkään suitsia syömisiä. Lapsella ei ole harrastuksia (ei suostu mihinkään) koulussa pelasi sentään jalkapalloa välitunneilla. Jo viime vuonna oli joku sanonut läskiksi jossain yhteydessä.

Olen tosi huolissani seuraavasta kouluvuodesta.
Olen itse ollut pienenä lihava ja kiusattu.

Ja mainittakoon vielä että meillä ei mussuteta karkkia, eikä juoda jatkuvati limuja/mehuja. Mäkkärissä tms. käymme vain pakon edessä (ehkä 2 x vuodessa). Toinen lapsemme on normaalipainoinen, mutta harrastaa raskasta liikuntaa monta kertaa viikossa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Ajatuskatko 
Päivämäärä:   26.7.26 13:20:59

Mun veli kasvoi aina niin, että ensin keräsi ylimääräistä painoa, sitten hujahti pituutta "yhdessä yössä" ja oli sen aikaa liian laiha, sitten taas keräsi painoa kunnes tuli seuraava hujahdus. Nyt poikansa näyttäisi tekevän samoin, on tosi laiha aina kun kasvaa pituutta.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: U 
Päivämäärä:   26.7.26 13:34:18

Tuolla joku jo kirjoittikin paljonko on suositusten mukainen määrä proteiinia ja se on lapselle 20 - 25g/vrk. Liian iso määrä proteiinia rasittaa munuaisia eli ei ole suositeltavaa että lapsi syö yhdellä aterialla 20g proteiinia. Mun on todella vaikea ymmärtää miten pieni lapsi vetää isoja aterioita. Liika on liika myös lapsilla. Ennen ateriaa pari lasia vettä. Moni lapsi juo aivan liian vähän. Aikonaan kun omat oli tarhassa niin ainoat juomiset helteelläkin oli päivän aikana 3 lasia maitoa. Vein tarhaan muovikupin ja sanoin että antavat vettä juotavaksi päivän aikana. En usko että tarhassa tarjotaan lapsille noin isoja määriä ruokaa ja varsinkaan proteiinia. Lapselle voi annostella ruuan suositusten mukaan ja varsinkin proteiinin määrä tulee pitää kohtuullisena eikä sitä saa syödä kerralla liikaa jo ihan munuaisten takia.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Nam 
Päivämäärä:   26.7.26 13:44:40

Ensinnäkin aloittaja aika lailla luulottelee että perhe syö erittäin terveellisesti. Vaikuttaa olevan aika sattumanvaraisista aineksista kasattuja aterioita. Se on fakta, että paras energia kertyy eläinproteiinista joka sisältää kaikki tarvittavat aninohapot, rasvasta ja hitaista hiilihydraateista. Sitten pitää saada vielä kuidut, hivenaineet ja vitamiinit.

Toiseksi lapset kehittyvät eri tavoin ja hyvin harvat lapset nykyään liikkuvat tarpeeksi ja monipuolisesti. Liikkumisen listaus ei kerro todellisesta liikunnasta mitään, vaan homma voi olla hyvinkin löysää oleilua.

Kolmanneksi täällä taas hyökätään proteiinitankkausta vastaan. Miten ihmeessä minä muka lihon proteiinirahkasta jossa on 100 kaloria ja 17 g proteiinia sen sijaan että tankkaisin kaksi viipaletta ruisleipää, joissa on 120 kaloria ja 6 g proteiinia? Aion pitää vanhat lihakseni ja luustoni mahdollisimman hyvässä iskussa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Viivi 
Päivämäärä:   26.7.26 14:06:45

Mun poika on aina syönyt tosi paljon, mutta liikkuu myös paljon ja juoksentelee ympäriinsä, niin mikään ruoka ei häneen tartu. Urheilevaa lasta pitää ruokkia paljon. Meillä ainakin treenit on lähes joka ilta, ja tarjolla on usein vaikka pastaa, kanaa, raejuustoa, leipää ja kasviksia. Puolikas kanafile ei riitä mihinkään. Juomana meillä on ainoastaan vesi, ja kesällä kun treeneissä hikoilee niin pitää muistaa ruokiin lisätä tarpeeksi suolaa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 14:20:21

U//Päiväkodissa lapset saavat ottaa liha-, kana- ja kalapyöryköitä 5 kpl, makkaraa 2 kpl, kalakuvioita 4 kpl eli ihan samat määrät mitkä aikuisellekin riittää. Ja tämä ihan siitä 1 vuotiaasta lähtien. Mitään kokolihapihvejä päiväkodissa ei ole tarjolla jo ihan hinnan vuoksi. Jos lapsi ei syö muusia, mutta makkarat uppoaa niin ei siellä aleta lasta nälässä pitämään ja pakoteta syömään muusia ennen kuin voi toisen makkaran ottaa. Jos kahden makkaran jälkeen jää nälkä niin sitten toki kehotetaan syömään muusia, koska makkaraa ei saa enempää jne.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: U 
Päivämäärä:   26.7.26 14:25:50

2 vuotiaalle 2 grillimakkaraa ruuaksi päiväkodissa??? Ei tarvi ihmetellä että lapset lihoo. Mun mielestä 7 vuotaallekki riittää 1 grillimakkara ruuaksi. Ruualla pitää syödä monipuolisesti myös salaattia, raasteita, täysjyväleipää, perunoita, riisiä tms.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 14:36:21

U//Koulujen ja päiväkotien makkarat on pienempiä kuin grillimakkarat. Nakin ja makkaran välimuotoja, mutta ihan perus, että lapset syö sen kaksi makkaraa, muusia vähän päälle, raejuustoa ja kasviksia. Tosin lapsista nyt vaan se makkara on usein parempaa kuin muusi ja salaatti joten luonnollisesti sillä täyttää enimmäkseen vatsansa.

Juu ja ihan normaali kokoiset ja ne hiirulaiset usein syö sen 2 makkaraa, 5 lihapullaa jne. Kuten sanoin niin ei päiväkodissa lapsia aleta nälässä pitämään ja jos lapsi täyttää mahan makkaralla tai lihapullalla, näkkärillä tai vaikka pelkällä muusilla niin sillä mennään. Ei siellä aleta ruokaympyrän mukaan lapsia pakkoruokkimaan ja nälässä pitämään. Toki kaikkea tarjotaan lautaselle ja rohkaistaan maistamaan, mutta loppupeleissä lapsi itse päättää mitä syö.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 14:55:32

Nakkeja ja leikkeleitä suositellaan antamaan alle 2-vuotiaille todella vähän, alle 1-vuotiaillevei lainkaan.

Liiallinen proteiinin saanti ei ole kellekään terveellistä ja Suomessa sen liikasaanti on suurempi ongelma kuin se, ettei sitä saisi tarpeeksi.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 15:08:52

Ällö//Ja niin vaan, jos menet tutkimaan päiväkotien ruokalistoja yms. Mihin ne perustuu niin väitetään, että perustuvat kansainväliseen ruokasuositukseen, koostetaan terveellinen ja monipuolinen ateria lapsille jne., vaikka ihan joka viikkoisella listalta löytyy nakkia, makkaraa, valmislihapullaa, valmisbroileripyörykkää tai jotain muuta vastaavaa kuten vaikka kebabbia. Olen nähnyt esim. Kalakeiton jossa ei ole muuta kuin seitiä, perunaa ja purjoa. Joo maistu hyvin lapsille, mutta aika köyhä keitto minusta.

  Re: Huoli lapsen painosta

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   26.7.26 15:10:13

Omppu, siksi siihen kotiruoan laatuun on panostettava.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Omppu 
Päivämäärä:   26.7.26 15:23:15

Ällö//Joo on, mutta yksi lounas ei kerro kokonaiskuvaa ja kuten sanoin niin kummasti aloittajalla ei ole antaa yhtään mitään muuta esimerkkiä lounaasta eli mistä koostuu ja paljonko lapsi syö. Kaiken muun kyllä osasi hienosti luetteloida, mutta ruokia ei ole kummallisesti kertonut kuin vain tämän yhden esimerkin jonka perusteella nyt on selkeästi ollut tarkoitus tehdä kärpäsestä härkänen. Eikä kertonut mitä muuta päivän aikana lapsi oli syönyt jne.

Kyllä meilläkin, jos grillataan niin lapset syö 1-1, 5 possupihviä tai kanavarrasta, siihen päälle 1-2 grillimakkaraa, salaattia ja perunoita koosta riippuen 2-5, mutta tämä tapahtuu ehkä kolme kertaa kesässä eikä olla syöty mitään välipaloja ja iltapala tuon jälkeen jokin ihan pieni, jos edes maistuu eli jonkin yksittäisen santsiaterian perusteella en nyt lähtisi mitään olettamaan. Toiset ruoat nyt vaan maistuu paremmin kuin toiset ja lapsilla tulee päiviä kun santsaavat isoja määriä ruokaa ja sitten päiviä, kun mikään ei maistu. Jos olisit paljon lasten kanssa tekemisissä ja olisi omia lapsia niin tiedostaisit tämän etkä jaksaisi takertua yhteen lounaaseen.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.7.26 15:34:50

Ongelma lapsen lihavuudessa on tämä mitä ei valtaosa vanhemmista varmaan vilpittömästi tiedä:

Rasvasolujen määrä ihmisellä kasvaa murrosiän loppuun.
Jos lapsena on ylipainoa, rasvasoluja voi muodostua jopa tuplasti enemmän kuin normaalipainoiselle.

Nämä rasvasolut uusiutuvat, eivät katoa koskaan.
Vaikka yksittäinen rasvasolu kuolee, elimistö korvaa sen aina uudella. Lapsena hankittujen solujen kokonaismäärä pysyy aina vakiona.

Tämä tarkoittaa sitä, että jos lapsena on läski, saa paljon rasvasoluja KOKO LOPPUIÄKSEEN. Tämä on syy miksi lapsuuden ylipaino vaikeuttaa painonhallintaa koko aikuisuuden ajaksi. Vaikka lapsi laihtuisi, tyhjät rasvasolut signaloivat edelleen aivoille ja lisäävät ruokahalua. Seuraa loppuiän taistelu nälän ja ruokahimon kanssa.

  Re: Huoli lapsen painosta

Lähettäjä: Maco 
Päivämäärä:   26.7.26 15:43:13

Onpas aikamoinen topa… Mm noin pienen lapsen ruoan makrojen laskeminen, hiilareiden rajoittaminen tai mahan täyteen syömisen estäminen kuulostaa omasta mielestä kyllä tosi hurjalta.
Mietin itse myös, että kauhustelevien ja ruokaohjeita antavien kommenttien perusteella mun pitäisi olla todella lihava. Tai olisi pitänyt olla sitä jo lapsena, koska söin todella paljon enemmän mitä täällä moni suosittelee. Ja meillä syötin myös kotona välillä makkaraa ja jopa kamalana pidettyä leipääkin. Mutta olen aina ollut hyvin siro ja pieni, vaikka syön nyt aikuisenakin paljon ilman makrojen laskemista tai hiilareiden karttamista. Siskoni taas oli about 6-7 vuotiaana hieman pyöreämpi, mutta alakoulun aikana ja pituuden kasvaessa hänestäkin tuli luonnostaan todella hoikka. Onneksi ei omassa lapsuudessa kukaan alkanut rajoittaa meiltä esim leivän, kanapihvien tai perunan syöntiä tai laskenut sillin paloja.

   Ylös ⇑   


Ketju on saavuttanut 100 viestin määrän tai se on suljettu. Ketjuun ei pysty kirjoittamaan.
Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.