Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   19.7.26 17:52:17

Hallituksen kannattajat ovat viime aikoina puhuneet siitä, miksi Marin ei eronnut Uniper-kriisin takia kun on puhuttu siitä, että Orpon pitäisi erota Garden Helsinki-kohun takia.

Kerrataan vähän sitä mitä tapahtui ja minkä hallituksen aikana.

Kaikki alkoi Caruna-kaupoista. Fortum halusi myydä sähköverkkonsa
australialaisille ja kanadalaisille sijoittajille. Jotta ne voitiin myydä tarvittiin valtioneuvoston päätös, että sähköverkot eivät ole strateginen omistus. Sähköverkoista vastasi työ- ja elinkeinoministeriö ja sen johdossa oli kokoomuksen Jan Vapaavuori. Hän ja kokoomuslainen pääministeri Jyrki Katainen vakuuttivat kansalle, että myyminen on järkevää eikä sähkön siirtohinnat nouse.

Lopullisesti Caruna-kaupat siunasi keskustalaisen pääministerin johtama Sipilän hallitus jonka valtionvarainministerinä oli kokoomuksen Petteri Orpo.

Fortum sai Caruna-kaupoistaan kassaan miljardeja euroja jotka se päätti sijoittaa Uniperiin. Ostamalla Uniperin Fortum hankki Venäjän fossiilista energiaa. Kun Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainaan, Venäjä-riski realisoitui.

Uniper-kriisi kaatui Marinin hallituksen syliin ja kriisin hoitaminen kanavoitiin Tuppuraiselle. Marinin ja Tuppuraisen toimintaa saa ja pitääkin arvostella mutta rehellistä olisi myöntää, että sotku, jota Marinin hallitus joutui siivoamaan, johtui alun perin Kataisen hallituksen aikaisista Caruna-kaupoista ja siitä, että Fortum halusi sijoittaa siitä saamansa rahat Venäjän fossiiliseen energiaan. Marinin hallituksen tehtäväksi jäi sotkun siivoaminen.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 17:54:38

Mee töihin.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Wer 
Päivämäärä:   19.7.26 17:59:32

En tiennytkään, että Vapaavuori sähelsi siinäkin. Ja toki Orpo kumppanina.
Joku voisi alkaa vähän penkomaan, missä muualla nämä ovat säheltäneet. Toki saavat kaikesta osan itselleen.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   19.7.26 18:10:05

Lisätään vielä se, että Uniperin osakkeet ostettiin Sipilän hallituskaudella eli jos syyllistä haluaa etsiä joistain puolueista silloin syyllisiä ovat keskusta, kokoomus ja perussuomalaiset. Valtio oli mukana omistajaohjauksen takia kun kauppa tehtiin.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: AntiCIS 
Päivämäärä:   19.7.26 19:44:58

Uniper oli ihan hyvä bisnes kunnes tuli pakotteet. Suomelle pakotteet on valtava taakka ja niiden takia ollaan valmis tuhoamaan koko hyvinvointivaltio. Suomelle pakotteet maksaa kymmeniä miljardeja joka vuosi.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   19.7.26 19:46:35

"Mee töihin."

Joka tietoa lisää, se tuskaa lisää... ;)

:))

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 19:55:29

Outoa ettei avauksessa mainita sanallakaan Pekka Haaviston roolia caruna-kaupoissa

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Fvg 
Päivämäärä:   19.7.26 20:04:05

- lakkaa vihjailemasta ja kertoo, jos on jotain totuudenmukaista kerrottavaa.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 20:15:25

Tämä on vasemmistoliiton artikkelista (ihan vaan siksi ettei syytetä oikeistosta):

"Erityisesti vastuun Caruna-kaupasta kantavat Fortumin omistajaohjauksesta vastannut ministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja energia-asioista vastannut ministeri Jan Vapaavuori (kok.). Myös silloinen pääministeri Jyrki Katainen (kok.) tuki ja puolusti voimakkaasti kauppaa.

Fortumin omistajaohjauksesta vastaa omistajaohjausyksikkö, jota johtaa ministeri Pekka Haavisto, ja Fortumin strategisesta tehtävästä työ- ja elinkeinoministeriö, jota johtaa ministeri Jan Vapaavuori. Esityksessä Fortumin strategista intressiä esitetään supistettavaksi ja ministeri Vapaavuoren johtama TEM suosittelee strategian muuttamista. Asian esittelijänä toimii ministeri Pekka Haavisto.

Omistusohjausministeri Pekka Haavisto puolustaa kauppaa ja toteaa, että sähkönjakeluverkko ei ole sellainen infrastruktuurin osa, johon valtion olisi kannattanut lähteä sijoittamaan."

Kokkariministerit ovat toki myös syyllisiä, mutta kysymys kuuluu, miksi vastuuministeri roolia asiassa ei avauksessa mainita sanallakaan?

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   19.7.26 21:16:06

Oli Vihreiden Haavistollakin oma roolinsa asiassa mutta oikeisto puhuu nykyisin aivan kun Haavisto olisi tehnyt päätöksen yksin.

Strategisen intressin määrittely asiassa oli työ- ja elinkeinoministeriölle eikä se ei olisi voinut valmistella miljardiluokan myyntipäätöksen selvitystä omalta osaltaan ilman, että ministeri Vapaavuori olisi myös siihen perehtynyt ja sen hyväksynyt. Talouspoliittisen ministerivaliokunnan kokouksessa jossa asia päätettiin Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki oli se, joka vastusti esitystä ja jätti pöytäkirjaan eriävän mielipiteen.

Haavisto puolsi kauppaa heti seuraavana päivänä HS:lle sanoen, että sähkönjakeluverkko ei ollut sellainen infrastruktuurin osa, johon valtion olisi kannattanut lähteä sijoittamaan. Hän toivoi myös, että yhtiö investoisi kotimaisiin uusiutuviin kohteisiin. Vapaavuori sanoi tiedotteessa, että kauppa on turvallinen ratkaisu eikä uskonut hintojen nousuun tiukan valvonnan takia. Samaa vakuutti myös Katainen STT:lle.

Suurimman vastuun Caruna-kaupasta kantavat Fortumin omistajaohjauksesta vastannut ministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja energia-asioista vastannut ministeri Jan Vapaavuori (kok.) ja silloinen pääministeri Jyrki Katainen (kok.) joka tuki ja puolusti voimakkaasti kauppaa.

Aloituksessa Haavistoa ei mainittu koska en ole huomannut Haaviston tai Vihreiden puhuneen siitä, että Marinin olisi pitänyt erota Uniper-kriisin takia ja pointti on se, että Uniper-kriisin perimmäinen syy oli Caruna-kaupat ja se, että siitä tulleet rahat Fortumin johto laittoi Venäjän fossiiliseen energiaan Sipilän hallituskaudella jolloin Uniperin osakkeet ostettiin.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:18:14

Caruna-kirous varmistaa sen ettei Haavistosta ikinä tule pressaa.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:23:19

Jos sanotaan suoraan niin uniper kauppa olisi ollut ihan ok JOS olisi älytty heti myydä ne Saksan fossiiliset bisneksen osat ja pitää ne arvokkaat vesivoimalat Ruotsissa. Näin olisi toimittu normaalissa yrityskaupassa eli pilkottu se hankittu yritys järkevästi. Mutta tapaus todistaa miksi valtion ei ylipäätään pitäisi tehdä minkäänlaista yritystoimintaa kriittisen infran ja huoltovarmuuden ulkopuolella.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:24:21

Vesi- ja ydinvoimalat.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:27:13

Kyllä, ne myös.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:27:30

Ja en keskustele itseni kanssa vaan joku käyttää samaa nimimerkkiä.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:27:34

Ne varsinkin.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.7.26 21:28:00

Itse asiassa sinä käytät.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   19.7.26 21:28:20

Se, että huomio on yritetty kääntää koko ajan Haavistoon Caruna-kaupassa on kokoomuksen vastuunvälttelyä koska Katainen ja Vapaavuori ovat aivan yhtä syyllisiä.

Sama vastuun välttely näkyy myös nyt Garden Helsinki-kohun yhteydessä.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: pko 
Päivämäärä:   19.7.26 21:43:49

"tapaus todistaa miksi valtion ei ylipäätään pitäisi tehdä minkäänlaista yritystoimintaa kriittisen infran ja huoltovarmuuden ulkopuolella"

^

ööö, siis valtion ei pitäisi erehtyä myymään kriittistä infraa eikä mitään, mikä heikentäisi huoltovarmuutta. Uskomatonta, että Pekka (tai kukaan) ei pitänyt OMAA sähköverkkoa tärkeänä. Kuinka käsittämättömän typerää, koska sähköllähän toimii lähes kaikki, ja kun se sähkö on juuri sitä vihreää siirtymää varten oleellinen "pikku juttu".

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   20.7.26 13:48:06

Juuri näin. Tuppuraisen syyttely tässä on vähän samaa kuin syyttäisi lokakaivon tyhjentäjää siitä, että pska haisee. Lisäksi näissä kahdessa keississä on se valtava ero, että vaikka Uniper-sotkussa tehtiinkin isoja virheitä ja menetettiin valtavasti rahaa (jotka virheet eivät tosin edes olleet sen hallituksen tekemiä) niin se oli kuitenkin loppujen lopuksi vain liiketoiminnan riskinottoa, jossa mokattiin ja homma meni nk. reisille. Ei mitään hyväveli-suhmurointia eli oikeastaan ihan puhdasta korruptiota kuten tässä. Että sikäli kyseessä olleilla rahasummilla ei edes ole asiassa merkitystä.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   20.7.26 13:49:36

>uniper 6 500 milj.
<garden helsinki 35 milj.

  Re: Uniper-kriisin syy: Kokoomus, Fortum ja sota

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   20.7.26 14:34:23

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1b4f1aa0-3ecd-46a7-a247-247f6a696edb

:))

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.