Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 11:16:30

Usein väitetään, että Sdp ei ole esittänyt ensi kauden leikkauslistaansa.

Sdp:n kansanedustaja Joona Räsänen, jota voi kuvata Sdp:n puheenjohtajan, mahdollisen tulevan pääministerin Antti Lindtmanin oikeaksi kädeksi avaa seuraavan hallituksen sopeutustarvetta.

Seuraavan hallituksen on heti ensimmäisessä budjetissaan sopeutettava julkista taloutta nettona yhtä paljon kuin nykyinen hallitus on sopeuttanut nettona neljässä vuodessa.

Hänen listaltaan löytyy:
-yhteisöveron kahden prosenttiyksikön laskun peruminen: yli 800 miljoonaa euroa
-osinkovero­järjestelmän uudistaminen: noin 300 miljoonaa euroa
-yleishyödyllisille yhteisöille asetettu lähdevero: noin 100 miljoonaa euroa

Pieni- ja keskituloisten palkansaajien tai eläkeläisten tuloverotusta ei haluta kiristää. Suurituloisten veronkiristykset sen sijaan ovat työkalupakissa.

Sähkö- ja hybridiautoilun verotusta kiristetään

Indeksijäädytyksiä tulee esimerkiksi sote-palveluista vastaavien hyvinvointialueiden ja kuntien rahoitukseen. Eläkkeitä ja sosiaaliturvaa suojataan indeksijäädytyksiltä.

Kaikille perheille samansuuruisena maksettavia lapsilisiä leikataan ja enemmän kohdistetaan tukea niille, jotka tukea oikeasti enemmän tarvitsevat.

Säästöjen ulkopuolelle ei suljeta sotea, sosiaaliturvaa, koulutusta, puolustusta tai oikeastaan yhtään mitään. Höylä viuhuisi yritystuissa, maataloustuissa ja ”ensisijaisesti siellä, mitä nykyinen hallitus on suojannut”. Yksikään budjetin momentti ei ole kriittisen tarkastelun ja säästöpohdinnan ulkopuolella.

Vasemmalla on turha jankuttaa sitä, että sopeutusurakasta selvittäisiin ilman merkittäviä leikkauksia ja oikealla on turha yrittää sumuttaa kansaa sillä, että 8–11 miljardin sopeutusurakasta selvittäisiin ilman merkittäviä veronkiristyksiä. Sekä menoleikkauksia, että veronkorotuksia on tulossa ja molempia on varmasti tulossa ihan riittävästi.

Osansa saa myös Marinin hallitus. Sanna Marinin talouspoliittinen linja oli selvästi erilainen – ja vasemmistolaisempi – kuin nykyinen Lindtmanin–Räsäsen-linja. Edellisellä vaalikaudella jotkut pandemiasta, Ukrainan sodasta ja energiakriisistä riippumattomat menolisäykset menivät liiallisuuksiin. Kuitenkin jokainen poliitikko ja puolue voi mennä peilin eteen syyllistä etsiessään.

Karua luettavaa ja kurjuutta on luvassa mutta aika rehellisesti tässä kerrotaan ettei vaihtoehtoa ole ja demarin suulla.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012113414.html

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   3.7.26 11:17:27

Mee töihin.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: ......... 
Päivämäärä:   3.7.26 12:15:47

Joona on väärässä puolueessa, eiköhän tuo rattijuoppo ole nopeasti eheytynyt persuksi.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 12:27:12

Tämä kaveri on asiallinen demari. Peukku ylös!

Uskoisitko "pekka", että kehun demaria. Nyt se on nähty!

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Nappo 
Päivämäärä:   3.7.26 12:29:57

Suurin kauhukuva----> Lindtmanin lapaspoika pääministerinä.
Ja afgaanimimmi varmaan myös ministeri ja kissanrääkkääjä myös.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 12:36:35

Toki sinänsä tämä oli hänen henkilöhaastattelunsa, että tätä ei voi suoraan miksikään demareiden listaksi nimetä. Kaveri oli hyvässä asemassa, mutta rattikäryn seurauksena on tippunut arvojärjestyksessä ja varmaan siitäkin syystä nyt uskaltaa jotakin sanoa ääneen haastattelussa. Lindtmanhan ei tule vastaavasti ääneen puhumaan.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 12:50:26

"... Lindtmanhan ei tule vastaavasti ääneen puhumaan ..."

Joona Räsästä, voi kuvata Sdp:n puheenjohtajan, mahdollisen tulevan pääministerin Antti Lindtmanin oikeaksi kädeksi ja molemmat ovat Sdp:n oikean laidan edustajia.

Räsäsen haastattelussa osansa saa myös Marinin hallitus. Sanna Marinin talouspoliittinen linja oli selvästi erilainen – ja vasemmistolaisempi – kuin nykyinen Lindtmanin–Räsäsen-linja. Edellisellä vaalikaudella jotkut pandemiasta, Ukrainan sodasta ja energiakriisistä riippumattomat menolisäykset menivät liiallisuuksiin.

Vasemmalla laidalla Marin on yhä "pyhä" ja kaiken arvostelun yläpuolella. Sdp:ssä tärkein asia on se, onko siellä vallassa oikea vai vasen laita. Lindtman on puolueen puheenjohtaja ja hänen tehtävänään on pitää puolue yhtenäisenä. Siksi Räsänen voi puhua vapaammin Lindtmanin–Räsäsen-linjasta.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 12:57:15

"Osansa saa myös Marinin hallitus. Sanna Marinin talouspoliittinen linja oli selvästi erilainen – ja vasemmistolaisempi – kuin nykyinen Lindtmanin–Räsäsen-linja. Edellisellä vaalikaudella jotkut pandemiasta, Ukrainan sodasta ja energiakriisistä riippumattomat menolisäykset menivät liiallisuuksiin."

Aivan oikein sanottu. Kuten olen monesti sanonut minäkin, niin voimakas julkisen sektorin paisuttaminen, vaikka yksityinen puoli yskii, oli todella väärää politiikkaa ja sitä laskua tämä hallitus osittain maksaa ja seuraava.

Harvinaisen suorapuheinen demari.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   3.7.26 13:29:12

"Uskoisitko "pekka", että kehun demaria. Nyt se on nähty!"

Näköjään uusi lääkityksesi toimii! Hienoa!

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 13:31:16

Pekka taitaa olla niitä vasemman siiven miehiä, mutta kunhan puolue on sama, niin riittää että kehutaan.

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 13:35:45

"Harvinaisen suorapuheinen demari."

Tässä listassa on paljon enemmän konkretiaa sopeuttamisesta kun missään, mitä kokoomuksesta on sanottu.

Kokoomus on lähinnä sanonut, että he haluavat pienentää palkkatulojen verotusta erityisesti hyvätuloisten osalta ja poistaa perintö- ja lahjaveron (mikä heikentää budjetin tulopuolta) sekä sen, että he eivät halua leikkauksia yritystukiin. Yhä edelleen listalla on osakesäästötili vauvoille (mikä kasvattaa budjetin menopuolta) jne. Mitään mistä kokoomus leikkaisi ei saa kiskottua kokoomuksesta irti edes hohtimilla.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 13:39:41

Edelleen, tämä on sivuraiteille joutuneen demarin henkilöhaastattelu. Hän haluaakin näillä lausunnoillaan huomiota ja varmasti sitä myös saa. Odotellaan demareidenkin virallista kantaa esim. Lidtmanin/Tuppuraisen kertomana.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   3.7.26 13:40:27

"Pekka taitaa olla niitä vasemman siiven miehiä, mutta kunhan puolue on sama, niin riittää että kehutaan."

Nyt(kin) tulkintasi meni ihan metsään - mutta siihen on jo totuttu. ;)

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 13:45:31

Menkää vaikka Youtubeen katsomaan kokoomuksen edustajien haastatteluja. Kyllä siellä luetellaan keinoja ja madonlukuja, kuten Räsänen nyt tässä henkilöhaastattelussa. Ei yksittäisen jäsenen heitot ole mitään puolueen listoja, ne ovat hänrn henkilökohtaisia mielipiteitä.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   3.7.26 13:48:36

"Ei yksittäisen jäsenen heitot ole mitään puolueen listoja, ne ovat hänrn henkilökohtaisia mielipiteitä."

Kuorolauluako odotat puolueilta? Eihän sellaista ole kuultu sekoomukseltakaan...

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 13:51:53

Ei ole kuultu kokoomukselta, eikä demareilta.

Faktahomma aloittaa näin: "Usein väitetään, että Sdp ei ole esittänyt ensi kauden leikkauslistaansa.

Sdp:n kansanedustaja Joona Räsänen, jota voi kuvata Sdp:n puheenjohtajan, mahdollisen tulevan pääministerin Antti Lindtmanin oikeaksi kädeksi avaa seuraavan hallituksen sopeutustarvetta."

Niin, Joona Räsänen tässä esittelee omia mielipiteitään. Ei suinkaan demarit puolueena. Tätä ajan takaa.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: jos ,jos 
Päivämäärä:   3.7.26 14:00:07

Lintmanni hioo kynsiä maajusssien suuntaan,varokaa maajussit jos pääsee valtaan.
Sillehän on tärkeintä mamuäänestäjät.Porissa näytti jo kyntensä ,lapsiperheköyhyys on ehdottamassti saatava kasvuun.MTV Areena PORI.
Jos tälläinen huppeli esim, päättää ydinaseista,puhuu mitä tekoäly puhuu linssiis.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: wanha kurppa 
Päivämäärä:   3.7.26 14:13:28

vaalit lähenee :D Jokainen tietää, että seuraavan hallituksen on pakko ottaa paljon velkaa, korotella veroja ja leikata mutta kaikki eivät sitä vieläkään "uskalla" myöntää.

On demareissa ennenkin ollut kunnon "kansan kyykyttäjiä", Lipponen etunenässä mutta jos on pakko niin on pakko. Pelkästään omien äänestäjien prseen nuoleskelijat joutsisivat pois päättämästä yhteisistä asioista - puolueesta riippumatta.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 15:17:18

"...Menkää vaikka Youtubeen katsomaan..."

Jos tiedät mitä kokoomuksen kansanedustajat ovat puhuneet leikkauksista miksi et kirjoita niitä tänne?

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 15:20:19

Sen verran täytyy tuon edustaja Räsäsenkin juttuja kummaksua, että tänään hän sanoo lehdessä, että leikata pitää paljon vielä, mutta on kyllä väsymättä jaksanut eduskunnassa vastustaa ihan jokaista tämän hallituksen leikkaustoimea. Jotenkin menee hieman ristiin nämä asiat, se mitä tekee ja se mitä sanoo..

Ei olisi minusta politiikkaan.

Ja faktahommalle: minulla ei ole mitään tarvetta kirjoitella tänne kokoomuksen edustajien puheita. Sinulla on valtava tarve tätä hallituksen vastaista propagandaa levittää, käytännössä päivittäin.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   3.7.26 15:46:55

"on kyllä väsymättä jaksanut eduskunnassa vastustaa ihan jokaista tämän hallituksen leikkaustoimea"

Eikä ihme: tämä "hallitus" on kohdistanut leikkaukset (kuten myös työolojen heikennykst) pienituloisiin - ja varakkaat on vastaavasti palkittu veronkevennyksin.

Eli toiminta on ollut puhtaasti ideologista - seurauksista piittaamatta.

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 16:22:02

Nyt on jo vihreissä pahoitettu mieli Räsäsen puheista. Kuinka yllättävää ;)

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: hanna 
Päivämäärä:   3.7.26 16:57:09

jaahas..täällä on taas joku sdp fani käsi menossa mun housun taskuun!

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 17:00:57

"Lindtmanhan ei tule vastaavasti ääneen puhumaan."

Lindtman kertoi IS:lle 16.5 mistä Sdp sopeuttaisi seuraavalla hallituskaudella.
Esimerkiksi:

-yritystukien leikkaaminen
-yhteisöveron alennuksen peruminen
-hankintalain peruminen
-suurituloisten veroalennusten peruminen
-maataloustukien leikkaaminen tiloilta, jotka eivät ole tuottaneet markkinoille mitään viiteen vuoteen
-Kela-korvauksien leikkaaminen
-kotihoidon tuen leikkaaminen
-korkovähennysoikeuden rajaaminen
-lähdevero
-sijoitusvakuutuksille vero
-sotea, ei myöskään voida sulkea pois

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 17:11:39

Jep, kunhan nyt saadaan vaalitentit todenteolla käyntiin, niin eiköhän kaikilta vaadita listat nähtäviksi, paitsi vasemmisto, se vaan verottaisi.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 17:18:04

"...eiköhän kaikilta vaadita listat nähtäviksi..."

Mielenkiinnolla odotan kokoomuksen leikkauslistaa ja sitä, kuinka alas kannatus romahtaa jos yritykset jätetään säästötalkoiden ulkopuolelle, hyvätuloisten lapsilisiä ei leikata ja puhutaan siitä, että hyvätuloisten verojen alentamista jatketaan.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 17:19:50

Minä odotan ihan kaikkien listoja nähtäviksi. Minulla ei ole ajojahtia, edes demareita kohtaan...

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   3.7.26 17:22:25

$$, ei minullakaan ole mitään ajojahtia. Kokoomuksen ja kansan mielipide siitä mistä säästetään on hyvin kaukana toisistaan ja se tarkoittaa kannatuksen romahtamista.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: $$ 
Päivämäärä:   3.7.26 17:27:19

Se voi olla, mutta aika näyttää. Jokainen tietää sen, että sopeuttamistarve on niin suuri, että käytännössä kaikkialta otetaan jotain pois. Kansankin pitäisi kyetä katsomaan kokonaisuutta, eikä vaan omaa etua. Yritysten on pärjättävä jatkossakin, mieluusti kasvettava. Tämä on kohtalon kysymys meille kaikille. Mutta ymmärtääkö kaikki sitä..

Nykydemarit on minusta jo ihan jees. Kuten sanoin, niin tätä Räsästä pidän tolkun demarina, pidin ennen tätä viimeisintä haastatteluakin. Marinin demarit oli katastrofi, senkin olen sanonut moneen kertaan.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.7.26 19:00:42

Voi tsiisus @!#$ sentään, mikä leikkauslista... Toivottavasti sossut pysyy ikuisella oppositiotaipaleella!!!

PS. Nykyinen linja tuntuu purevan talouteen, nyt jo 2,8 % kasvu ja nopeinta koko EU-alueella.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   3.7.26 20:04:23

"Yritysten on pärjättävä jatkossakin, mieluusti kasvettava."

Ensin pitää olla tuote, mikä menee kaupaksi. Kasvuakaan ei tapahdu, ellei myös lisätuotanto mene kaupaksi...

.

"Marinin demarit oli katastrofi, senkin olen sanonut moneen kertaan."

Ei asia todeksi muutu, vaikka kuinka monta kertaa sitä toistetaan.

:))

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   3.7.26 23:54:54

Marinin onni oli korona. Sen varjolla syyti rahaa joka suuntaan, ja otti itselleen kunnian koronan hoidosta, vaikka se oli virkamiesten ansiota.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.7.26 01:32:16

SAK:n juoksupojan listasta ei makseta edes valtion velan vuotuista korkoa.
Rakennemuutokset jotka Saksan Scröder ja Ruotsin Persson demari pääministereinä tekivät jo vuosituhannen taitteessa ovat meillä edelleen vaiheessa. Sipilä sai pään auki, Orpo on jatkanut. Marinin petti tässä suhteessa ennen kaikkea oman ikäluokkansa, kun ei kyennyt edes sukupolvien välisen tasa-arvon nimissä tekemään muutoksia.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   4.7.26 09:00:31

" ... listasta ei makseta edes valtion velan vuotuista korkoa... "

Silti noista Lindtmanin ja Räsäsen listoista löytyy moninkertainen määrä säästöjä jos vertaa siihen mitä kokoomus on kertonut ensi kauden säästöistä.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.7.26 11:55:57

Tuo lista tappaisi toteutuessaan Suomen orastavan talouskasvun. Mut hei, 18v. nollakasvuahan ei riitä, pitää se nyt 20v. rikki saada!!!

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: wanha kurppa 
Päivämäärä:   4.7.26 12:06:52

"Rakennemuutokset jotka Saksan Scröder ja Ruotsin Persson demari pääministereinä tekivät jo vuosituhannen taitteessa ovat meillä edelleen vaiheessa“

tämä on se perusongelma. Juustohöyläily, jota nykyinen hallitus tekee ja Räsänenkin ylpeästi kannattaa vain kurjistaa. Rohkeus vain ei riitä kellään, koska pitäisi tehdä oikeasti isoja muutoksia ja siinä lähtee äänestäjät ja/tai kaverit kärsii.

Valtio on ylimitoitettu tulovirtaan, ei siitä mihinkään pääse puuttumatta valtion rooliin ja se tekisi kipeää moniin nykymenoon tottuneisiin ryhmiin.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: Jmmm 
Päivämäärä:   4.7.26 12:08:46

Joka hemmetin päivä Demarien puoluetoimisto spämmää täällä Faktahomma-nimellä. Älyttömän noloa.

  Re: Sdp:n leikkauslista

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.7.26 13:19:03

Muuta se yhden miehen yrityksesi osakeyhtiöksi niin pääset nauttimaan "ilmaisista" osingoista jos edes osaat tehdä tulosta niin että siitä on vara maksaa osinkoa yhtiön osakkaalle.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.