Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   28.6.26 22:28:48

Kaikki ruoka on aina jonkun lähteen mukaan epäterveellistä. Ultraprosessoitu ruoka tottakai asia erikseen. Mutta esim maitorasvat markkinoitiin alunperin välttämättöminä ihmiselle, sitten ne olikin epäterveellisiä, nyt taas tutkimukset kallistuvat siihen suuntaan ettei välttämättä olekaan epäterveellistä. Kohta uudet tutkimukset osoittavat päinvastoin.
Kasvipainotteista ruokaa suositaan mutta oma keho tarvitsee eläinperäistä hemirautaa ylläpitämään ferritiiniä. Kolesteroli on haitallista mutta aivot tarvitsevat kolesterolia toimiakseen. Kalan pitäisi olla terveellistä mutta onko sittenkään, varsinkaan kasvatettu kala? Suolistosyövät lisääntyvät. Miksi syöminen on niin hankalaa? Eikö ihminen voi syödä sairastumatta kotimaista nautaa ja kalaa, kananmunia, maitotuotteita ja satokauden yrttejä, kasviksia ja marjoja?

  Re: Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   28.6.26 22:30:32

Ihminen tarvitsee vettä elääkseen mutta liikaa vedenjuontiin kuolee.

Ei se oli niin justiinsa, kohtuus kaikessa ja kuuntele kehoasi niin hyvin menee.

  Re: Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   28.6.26 22:36:23

Unohtui listata ulkomailta tuodut hedelmät, rakastan banaaneja ja appelsiineja mutta eiköhän niistäkin joku sairastuttava asia löydy

  Re: Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: Maija 
Päivämäärä:   28.6.26 22:38:15

Näinhän se on syöt miten vain, aina väärin.

"Ultraprosessoitu ruoka tottakai asia erikseen."
Tämäkään ei pidä paikkaansa. Kun ostat kokonaisen leivän, se on prosessoitu, viipaloituna ultraprosessoitu. Viipalointiin ei kuole

  Re: Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: Cecily 
Päivämäärä:   28.6.26 22:44:06

Olen itse pulassa samankaltaisen pähkäilyn kanssa. Kaikki tuntuu olevan epäterveellistä jonkun tahon mielestä, hiilarit, rasva, liha, hedelmät, kasvisproteiinit, soija, proteiinirahkat, maitotuotteet jne jne, kaikki on epäterveellisiä ja haitaksi vaihdellen mistä väitteen kuulee. Joku sanoo kuinka ravitsemussuositukset on hyvästä, toinen kertoo kuinka ne ovat kaiken pahan alku ja juuri. Toisaalta kuulee, että herkkuja saisi sallia ruokavalioon, toisaalta sanotaan että ehdottomasti kokonaan pois, koska moinen turha sokeri vaan koukuttaa turvottaa. Monesti pyörin ruokakaupassa ihan hämmentyneenä pitkiä aikoja saamatta koriin juuri mitään, koska en aidosti tiedä mitä pitäisi syödä kun haluaa syödä terveellisesti. En tiedä yhtään mihin pitäisi luottaa. Olen lisäksi toipumismatkalla rajoittavasta syömishäiriöistä, joten ruokasuhde on muutenkin haastava. Voisipa vaan syödä ilman sen ajattelemista ja syödä mitä vaan!

  Re: Mitä sitä enää voi/uskaltaa syödä

Lähettäjä: Kaikkea 
Päivämäärä:   28.6.26 23:23:00

Ajattelette ihan liikaa. Avain sanat on kohtuus ja monipuolisuus. Mitään ei pidä mättää överisti ja yksipuolisesti vaan muistaa kohtuus ja monipuolisuus.

Kasviksia, hedelmiä, marjoja, täysjyvää, lihaa, kalaa, hyviä rasvoja, maitotuotteita, munia, vettä. Kohtuus herkkujen kanssa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.