Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: Iiiii 
Päivämäärä:   19.6.26 12:33:44

Vihreä kansanedustaja hyökkää vaihteeksi Thermacellin kimppuun lehtijutussa. On lukenut oikein yhden tutkimuksen asiasta. Kimalaiset vangitaan 20 minuutiksi pralletriinihöyryn viereen ja vedetään johtopäätös, että siitä saattaa olla haittaa kimalaisen suunnistamiselle pesään. Aivan huuhaata, jo koeasetelma saattaa haitata kimalaista, eikä tuollaista tilannetta ole oikeassa elämässä. Pralletriini karkottaa jonkin matkan päähän, ei tapa.

Oikeasti pralletriini on varsin harmiton kemikaali ja HYVÄ hyttyskarkote, jotakäytetään paljon ympäri maailman. Ja maailmassa käytetään edelleenkin paljon kovempaa kemiaa hyönteistorjuntaan, DDT on esimerkiksi yhä käytössä.

Käytetään me suomalaiset hyvällä omatunnolla tarvittaessa kaikkia markkinoilla olevia hyönteiskarkotteita, on niissä tehoaineena pralletriini tai muu.

Pölyttäjäkato johtuu muista syistä.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.6.26 12:35:03

Ei kukaan ole väittänyt että pralletriini on pölyttäjäkadon pääasiallinen syy, vaan että se on tekijä asiassa ja että meillä ei ole enää varaa pahentaa ongelmaa.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   19.6.26 12:53:21

Jepjep.. "Koska muualla käytetään niin voidaan mekin!" Mitä muuta haitallista haluat tuolta maailmalta meille?

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: wanha kurppa 
Päivämäärä:   19.6.26 18:36:31

“Aivan huuhaata, jo koeasetelma saattaa haitata kimalaista, eikä tuollaista tilannetta ole oikeassa elämässä“

se tutkimus on kyllä ihan asiallinen, se on vain otsikoitu ip-lehdissä "vähän" tarkoitushakuisesti. Tuloshan oli se, että lyhytaikainen altistus ei vaikuta mitään mutta jos tosiaan pitää 20min altistuksessa niin suuntavaisto sekoaa.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   19.6.26 20:38:39

Tehoaakohan tuo paarmoihin vai vaatiiko kovemmat myrkyt?

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   19.6.26 21:54:23

"Käytetään me suomalaiset hyvällä omatunnolla tarvittaessa kaikkia markkinoilla olevia hyönteiskarkotteita, on niissä tehoaineena pralletriini tai muu."

Anteeksi vaan mutta en kuulu mihinkään "me suomalaiset" ryhmään jota sinä aloittaja-idiootti luulet edustavasi. Oletko jotenkin vtun tyhmä vai vaan todella itsekäs p-skiainen? Kaltaisillesi pitäisi olla ihan oma planeetta jonka voisitte tuhota keskenänne ja elää sitten ilman pölyttäjiä.

Laita vaatetta päälle niin ei tarvitse kaasuttaa koko ympäristöä. Tai vedä pari laatikkoa Virosta haettua kaljaa ja lähde veneilemään, niinhän kaltaisesi taitaa juhannusta viettää.
Darwin awardia sinulle toivottaen, sinua parempi suomalainen

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: Tintti 
Päivämäärä:   19.6.26 22:23:08

Ai ihanuutta, olen mökin terassilla ja thermacell sen mahdollistaa muuten olisi mustanaan hyttysiä.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   19.6.26 22:30:35

Satunnaisesti on thermacell käytössä terassilla, jos istutaan iltaa ulkona.
On kyllä toimiva peli!
Ei ole jatkuvassa käytössä, mutta silloin käytetään, kun halutaan hyttysvapaa ilta. Ja ihan hyvällä omalla tunnolla, yleensä illalla siihen aikaan, kun muut pörriäiset ei enää edes liiku.

Yhdellä mökillä käytettiin paljon, kun siellä oli tsiljoona itikkaa kimpussa, kun ovesta meni ulos, siellä käytettiin enemmän. Toimi kyllä sielläkin, ei täydellisesti, mutta helpotti.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: Iiiii 
Päivämäärä:   20.6.26 22:06:04

-

Noo, en halua tuoda mitään haitallista ja hyödytöntä muualta. Hyönteiskarkotteet ovat hyödyllisiä. Kahvin tuonnin voisin lopettaa, se ei ole hyödyllistä ihmiselle ja kahvin viljely tuhoaa ympäristöä.

...

Mielialavammaisuus on ikävää, toivotan sinulle parasta mahdollista vammaisuutesi kanssa. Mielialalääkkwitäkin on saatavissa, tosin ne ovat kaikki tuskallisilla eläinkokeilla testattuja.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.6.26 00:05:11

Toivoisin että tappaa ja tekee hedelmättömäksi sitä käyttävät ihmiset.

Pysyisitte kaupungissa.

Varmaan tilaatte temusta ja matkustatte aina kun vaan halvalla pääsette johonkin vähäjärkisten turistirysään.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   21.6.26 00:33:38

Kertokaa kaupunki jossa ei ole hyttysiä. Muutan sinne heti.

  Re: Pralletriini on hyvä hyttyskarkote

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   21.6.26 07:31:31

Marjametsässä oiva kapine. On vaan sen verran kallis, että pitää alkaa täyttämään itse kaasupulloja ja kastelemaan tyynyjä.
Kyllä sen huomaa, kun kaasu sammuu tai karkote loppuu. Silloin kaikki karkotusetäisyydellä olevat hyttyset hyökkäävät kimppuun. Siihen aikaan vuodesta kimalaiset ovat jo työnsä tehneet marjapaikoilla ja siirtyneet muihin hommiin.
Sillä ei todellakaan kaasuteta koko ympäristöä, sillä marjakaverin on oltava poimimassa samalla mättäällä, jotta on saman thermacellin suojassa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.